Co to jest legal tech?

 

 

 

 

Coraz częściej z różnych stron prawnicy słyszą termin legal tech. A to właśnie wyszedł nowy raport przygotowany przez zachodnią korporację prawniczą, a to znajomy podesłał link do ciekawego artykułu z kategorii science fiction o tym jak to roboty zastąpią prawników wreszcie szef działu IT kancelarii wspólnie z młodymi prawnikami proponują…nie.. żądają wdrożenia nowego systemu komputerowego, no i jeszcze RODO…tam też tylko technologia, zabezpieczenia, klucze, chmury…jednym słowem prawnicy żyją w gęstniejącym szumie informacyjnym, w którym coraz częściej powtarzającym się terminem jest, odmieniana przez wszystkie przypadki, technologia.

Czym zatem jest legal tech i czy na pewno warto się od tego zjawiska zdecydowanie odciąć?

Nie ma jednej definicji terminu legal tech, ale najczęściej na świecie przez legal tech rozumie się wszystkie rozwiązania technologiczne ułatwiające świadczenie usług prawnych i pracę z przepisami, dedykowane klientom, nie-klientom, prawnikom, kancelariom i departamentom prawnym. Dla porównania, organizatorzy pierwszego na świecie hackathonu w branży prawnej, który odbył się pod koniec lutego br. w 40 krajach na świecie, w tym w Polsce, o technologii w branży prawnej pisali tak: „Global Legal Hackathon to wyjątkowy maraton – połączenie programowania z prawem, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych pomocnych zarówno dla prawników, jak i osób szukających pomocy prawnej.”

W tym miejscu wielu prawników może stwierdzi z zaskoczeniem, że przecież od lat na co dzień korzystają z rozwiązań legal tech i co więcej, nie wyobrażają sobie bez nich pracy kancelarii. Bo czy zdecydowana większość prawników nie korzysta z elektronicznych baz aktów prawnych, orzecznictwa i zbiorów komentarzy? Czy nie zapisujemy czasu pracy dla klientów w specjalnych programach, czy nie archiwizujemy dokumentów w narzędziach i systemach do zarządzania kancelarią? To najpopularniejsze z rozwiązań legal tech, które od lat zdobywają coraz więcej zwolenników wśród prawników.

Do tych rozwiązań w ostatnich kilku latach dołączyły kolejne, które usprawniają już nie tylko zarządzanie kancelarią, ale merytoryczną pracę z przepisami i dokumentami prawnymi.  To właśnie na styku merytorycznej pracy prawnika i technologii rodzi się najwięcej kontrowersji. Bo czy maszyna lepiej niż prawnik potrafi przeanalizować skomplikowany stan faktyczny, zbadać obszerny dokument biorąc pod uwagę kontekst biznesowy i wreszcie czy właściwie zrozumie kontekst językowy przepisów? Na te pytania dzisiaj jeszcze nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale jedno jest pewne – technologia krok po kroku wchodzi do kancelarii i usprawnia powtarzalne czynności, które każdy prawnik wykonuje wiele razy w ciągu tygodnia, jest w tym coraz lepsza i bardziej dokładna i coraz więcej prawników przekonuje się do jej stosowania. Rachunek jest prosty: jeśli powierzymy komputerowi wykonanie żmudnej pracy przeglądania dokumentów, to sami będziemy mogli skupić się na skomplikowanej analizie prawnej, do której nadal potrzeba zdolności i doświadczenia dobrego prawnika. Za to ostatnie płaci nam klient i dlatego wybiera właśnie nas. Nie ma zatem powodu, żebyśmy zajmowali się czymś, do czego wystarczy dokładność komputera.

Tak jak pojawienie się pralek automatycznych pozwoliło kobietom zająć się pracą zawodową i rozwijaniem swoich zdolności, tak samo technologia uwalnia prawników od ślęczenia nad drobnym drukiem i pozwala im na zajęcie się faktycznie tym dlaczego zdecydowali się na wykonywanie tego fascynującego zawodu.

ANETA PACEK-ŁOPALEWSKA

Radca prawny, adwokat Stanu Nowy Jork z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska. Lider w tym obszarze według Rankingu Kancelarii Prawnych Rzeczpospolitej 2017, 2016 i 2015.  Wyróżniona wielokrotnie w rankingu Chambers Europe. Uczestniczy w pracach Unijnej Platformy Biznes i Bioróżnorodność stworzonej przez Komisję Europejską.

JOANNA DANIŁOWICZ

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym z zakresu doradzania przy transakcjach M&A i Private Equity. Ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem prawnym przedsiębiorstw.  Uczestniczy w pracach Unijnej Platformy Biznes i Bioróżnorodność stworzonej przez Komisję Europejską.

***

Autorki od kilku lat, obok pracy zawodowej zajmują się tematyką świadczenia usług prawnych z wykorzystaniem nowych technologii. Są twórcami Serwisu Treesk, polskiego rozwiązania legal tech oraz organizatorami Legal Tech Q&A Sessions – warsztatów dla prawników z zakresu wdrażania nowych technologii do kancelarii prawnych.

Zobacz także