Europejski Dzień Prawnika w Polsce

Europejski Dzień Prawnika został ustanowiony przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby promować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Europejski Dzień Prawnika organizowany jest we wszystkich krajach członkowskich CCBE.

Zwyczajowo Europejski Dzień Prawnika obchodzony był 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W roku 2017 na posiedzeniu Komitetu Sterującego CCBE zdecydowano o przesunięciu daty Europejskiego Dnia Prawnika z 10 grudnia na 25 października. Na ten termin przypada Europejski Dzień Sprawiedliwości. W roku 2018 podtrzymano tę datę.

Temat tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Prawnika był próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego prawnicy mają znaczenie: stając w obronie obrońców praworządności? Celem tego dnia było m.in. podkreślenie wagi działań podejmowanych przez prawników na rzecz praw człowieka w Europie – także w kontekście planowanej Europejskiej Konwencji o Zawodzie Prawnika Rady Europy.

W dniu Europejskiego Dnia Prawnika Krajowa Rada Radców Prawnych zorganizowała debatę pt. Jak bronić broniących. W dyskusji udział wzięli Maciej Bobrowicz – Prezes KRRP, mec. Karolina Kędziora – Prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego oraz mec. Mirosław Wróblewski. Materiał z debaty znajdą Państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=bfCel_EeOws

Podobnie jak w latach ubiegłych Europejski Dzień Prawnika był realizowany także w okręgowych izbach radców prawnych w postaci jednodniowego projektu edukacyjnego w formie lekcji realizowanych pro bono przez radców prawnych w szkołach ponadpodstawowych.

I tak radcowie prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie spotkali się z młodzieżą szkolną i przeprowadzili lekcje prawa w 11 placówkach: szkołach podstawowych i liceach ogólnokształcących w Lublinie i Zamościu. W organizację tegorocznych spotkań z uczniami zaangażowana była również fundacja izby lubelskiej „Znam Prawo”.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie przeprowadziła spotkania z uczniami w 12 szkołach w: Przasnyszu, Ostrołęce, Pułtusku, Ciechanowie, Mławie, Glinojecku, Dzierzgowie
i Rzęgnowie, w których wzięło udział ponad 380 uczniów. Podczas spotkań uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami prawnymi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawa człowieka oraz aspekty związane z dochodzeniem swoich praw. Została omówiona specyfika zawodu prawnika, kompetencje poszczególnych zawodów prawniczych oraz droga do ich wykonywania.

Radcowie prawni z izby toruńskiej przeprowadzili „lekcje prawa” w szkołach ponadpodstawowych w Toruniu i w Lipnie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega codzienna praca radcy prawnego, jakie zastosowanie mają przepisy prawa w życiu codziennym, a dzięki warsztatowej formie zajęć uczniowie mieli okazję omówić z prowadzącymi nurtujące ich pytania w zakresie problematyki prawnej.

Z kolei w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Wałbrzychu w projekcie wzięło udział kilkunastu radców prawnych i aplikant radcowski. Przeprowadzono spotkania w liceach ogólnokształcących oraz ekonomicznych w następujących miejscowościach: Głogów, Jelenia Góra, Kłodzko, Lądek Zdrój, Legnica, Lwówek Śląski, Świdnica, Świebodzice, Ząbkowice Śląskie.

W Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie  radcowie prawni  przeprowadzili zajęcia w 11 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w stolicy i innych miejscowościach województwa mazowieckiego, ucząc o tym, dlaczego prawnicy są ważni, i występując w roli obrońców praworządności. W sumie na spotkania przeznaczono 21 godzin lekcyjnych. W zajęciach uczestniczyło ok. 700 uczniów.

Natomiast radcowie prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze przeprowadzili spotkania z uczniami liceów ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, Świebodzinie, Żarach oraz Zielonej Górze.

Zobacz także