IX Ogólnopolska Konferencja Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych – podsumowanie wydarzenia

Blisko 230 osób reprezentujących pion dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych oraz izb okręgowych uczestniczyło w IX Ogólnopolskiej Konferencji Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych, która odbyła się w dniach 24-25 maja 2021 r. we Wrocławiu. Wydarzenie miało charakter hybrydowy. Większość prelegentów była na miejscu konferencji, uczestnicy, czyli rzecznicy i sędziowie sądów dyscyplinarnych z całej Polski oraz przedstawiciele Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu brali w niej udział zdalnie.

Głównym punktem harmonogramu pierwszego dnia tego dorocznego wydarzenia była debata na temat postępowań dyscyplinarnych i odpowiedzialności dyscyplinarnej radcy prawnego za czyny popełnione w życiu prywatnym i publicznym. Prelegentem wprowadzającym był Sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Sławomir Ciupa. Dnia 25 maja miały miejsce także wystąpienia i spotkania Przewodniczącego WSD Krzysztofa Góreckiego z przewodniczącymi poszczególnych okręgowych sądów dyscyplinarnych oraz Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego – Gerarda Dźwigały z rzecznikami okręgowymi. Tematem wystąpienia było funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w dobie pandemii.

Tego dnia konferencję otworzył Dziekan OIRP we Wrocławiu – Tomasz Scheffler, a swoje wystąpienia zaprezentowali: Beata Sawicka-Felczak – przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, Naczelnik Wydziału Adwokatury i Radców Prawnych oraz Włodzimierz Chróścik – Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

– Chcemy i będziemy Was wspierać, bo rozumiemy, że etyka i postępowanie dyscyplinarne to papierek lakmusowy jakości samorządu. To obszar, który musi działać na najwyższym poziomie – to fundament naszej działalności. Covid nie może być wymówką do zaniechań –  kierował swoje słowa do uczestników Włodzimierz Chróścik.

Drugi dzień konferencji poświęcony został odpowiedniemu stosowaniu przepisów procedury karnej w postępowaniach dyscyplinarnych. Szkolenie z zakresu postpowania karnego poprowadzili: Prokurator Prokuratury Okręgowej Marcin Kuźma oraz SSA Andrzej Kot.

Konferencja miała na celu przede wszystkim przybliżenie budzących wątpliwości zagadnień dotyczących postępowania dyscyplinarnego oraz wypracowanie rozwiązań problemów pojawiających się na różnych etapach tego postępowania.

Organizatorzy mają nadzieję, że pomimo utrudnień wywołanych przez pandemię Covid-19 szkolenie przyczyniło się do integracji środowiska oraz do dalszego podnoszenia merytorycznego poziomu działalności dyscyplinarnej samorządu.

Zobacz także