Konsultacje i spotkania komisji oraz przedstawicieli KRRP z przedstawicielami izb okręgowych w marcu 2021

Miniony miesiąc obfitował w kilkanaście spotkań, na których opracowywane i omawiane były tematy z obszarów leżących w zakresie działalności KRRP. Swoje posiedzenia odbyły komisje: Aplikacji, Etyki i Wykonywania Zawodu oraz Promocji Zawodu, Zagraniczna, Praw Człowieka, Wspierania Rozwoju Zawodowego oraz Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów. Odbyły się również spotkania Krajowego Zespołu Wizytatorów, spotkanie Wiceprezesa KRRP z Przewodniczącymi komisji integracji i sportu w okręgowych izbach radców prawnych, spotkanie Koordynatorów ds. edukacji prawnej, jak również spotkanie Sekretarzy rad okręgowych izb radców prawnych z Sekretarz KRRP.

Na spotkaniu Komisji Aplikacji KRRP, które odbyło się 1 marca 2021 r., omawiane były wyniki rozmów prowadzonych z osobami odpowiedzialnymi za aplikacje z poszczególnych izb. Komisja uznała za priorytet utrzymywanie stałej komunikacji z okręgowymi izbami radców prawnych, wzajemne wypracowywanie i ustalanie rozwiązań podnoszących jakość procesu edukacji aplikantów i organizacji aplikacji. W tym celu wysłano także do izb okręgowych szczegółowe ankiety dotyczące problemów, które wystąpiły w roku poprzednim oraz spraw bieżących. Na spotkaniu omawiano także kwestie problemów występujących w izbach, związanych z odbywaniem praktyk przez aplikantów w sądach powszechnych oraz prokuraturach. W konsekwencji zaproponowano zmiany w uchwale nr 19/X/2020 KRRP w sprawie szczególnych zasad odbywania aplikacji radcowskiej. Komisja omawiała także kwestie związane z ustaleniem jednolitych metod ewaluacji procesu edukacji w okręgowych izbach radców prawnych. W tej sprawie odbyło się następnie spotkanie z Centrum Ewaluacji Jakości Kształcenia UJ. Komisja przygotowuje ankiety, których odpowiednie zastosowanie będzie rekomendować poszczególnym izbom. W związku ze zbliżającym się egzaminem zawodowym (18-21 maja 2021 r.) komisja organizuje repertoria dla aplikantów wszystkich izb, prowadzone  w trybie online. Kolejne spotkanie Komisji Aplikacji KRRP odbyło się 29 marca 2021 r. Omówiono na nim kwestie związane z uruchomieniem komunikacji między osobami odpowiedzialnymi za aplikację w poszczególnych izbach. Zakończone zostały prace nad platformą komunikacyjną oraz regulaminem forum dyskusyjnego. Założona została także odpowiednia grupa na jednym z komunikatorów. Sprawy te przedstawione zostały również na spotkaniu kierowników szkolenia 30 marca 2021 r. Na dzień 29 marca br. wpłynęło do komisji 16 ankiet wizytacyjnych. Ustalono, że będą one przedmiotem analizy w celu wskazania obszarów, w których potrzebne lub konieczne jest wsparcie komisji aplikacji. Komisja omawiała ponadto kwestię aktualizacji pytań na kolokwia ustne w roku bieżącym oraz zmiany formuły tych pytań w roku następnym. Ustalono, że sprawa ta wymaga szczególnej uwagi, poświęcone jej będzie kolejne spotkanie komisji. W związku ze zbliżającym się terminem egzaminu radcowskiego, omawiano kwestię repertorium organizowanego ze szczebla centralnego, w tym terminarz wykładowców oraz sprawy techniczne. W związku z planowanym cyklem szkoleń dla wykładowców oraz przygotowaniem podręcznika metod dydaktycznych, przedstawiono oferty firm szkoleniowych. Poruszono także kwestię ankiet i innych metod ewaluacji zajęć. Przewodniczący przedstawił również pomysł organizacji webinariów dla aplikantów z wybitnymi prawnikami z Polski i zagranicy.

W dniu 3 marca 2021 roku Przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP Tomasz Parkasiewicz wziął udział w siódmym posiedzeniu Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości jako jej członek – reprezentant Krajowej Rady Radców Prawnych. Przedmiotem posiedzenia było omówienie postulatów środowiska mediatorów, które wpłynęły do Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z realizacją projektu ,,Upowszechnienie alternatywnych metod rozwiązywania sporów poprzez podniesienie kompetencji mediatorów, utworzenie Krajowego Rejestru Mediatorów ( KRM ) oraz działania informacyjne”, a których sygnatariuszem była m.in. Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów Krajowej Rady Radców Prawnych. Posiedzenie Komisji ADR KRRP miało miejsce w dniu 30 marca 2021 r. W toku posiedzenia przewodniczący Komisji – Tomasz Parkasiewicz przedstawił dotychczas podjęte działania zmierzające do utworzenia przy KIRP Stałego Sądu Arbitrażowego, omówił także przygotowania i planowany przebieg drugiej edycji konkursu ,,Ambasador Mediacji” oraz przewidzianego, na przełomie maja i czerwca ,,Turnieju Negocjacyjnego dla Radców Prawnych”. W dalszej części posiedzenia członkowie Komisji omówili sposoby realizacji pozostałych założeń planu pracy na rok bieżący wraz z zasadami podziału zadań. Nadto, mając na uwadze planowany w drugim półroczu ogólnopolski konkurs arbitrażowy dla uczniów szkół średnich, Wiceprezes KRRP –  Ewa Gryc-Zerych zapoznała uczestników posiedzenia z doświadczeniami związanymi z inauguracją projektu ,,Akademia Wiedzy o Prawie”.

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP w mijającym miesiącu opracowała m.in. stanowisko z dnia 5 marca 2021 r. w przedmiocie odpowiedzi na pytanie, czy radca prawny zatrudniony przez wójta gminy w celu obsługi prawnej gminy oraz gminnych jednostek nie posiadających osobowości prawnej, może opiniować projekt uchwały rady gminy dotyczący uchylenia lub nieuchylenia  mandatu wójtowi gminy; odpowiedź z dnia 5 marca 2021 r. na zapytanie w sprawie możliwości przekazywania sprawozdań w ramach audytu przeprowadzanego u klienta; stanowisko z dnia 12 marca 2021 r. dotyczące możliwości przyjęcia pełnomocnictwa od klienta, którego przeciwnik korzysta ze stworzonego przez radcę prawnego utworu /szkolenia/ na podstawie licencji; odpowiedź z dnia 15 marca 2021 r. w sprawie wydania klientowi na jego wniosek, po zakończeniu stosunku prawnego na podstawie którego radca prawny prowadził sprawę, otrzymanych od niego dokumentów oraz pism procesowych; stanowisko z dnia 22 marca 2021 r. dotyczące dopuszczalności zadawania przez radcę prawnego, będącego pełnomocnikiem jednej ze stron procesu, pytań świadkowi – innemu radcy prawnemu – który ma zeznawać w tym charakterze wskutek wniosku o dopuszczenie dowodu z jego zeznań złożonego przez pełnomocnika (radcę prawnego) strony przeciwnej, zaś okoliczności, na jakie ma zeznawać ów świadek, objęte są tajemnicą zawodową radcy prawnego.

Komisja Promocji Zawodu KRRP podczas ostatniego posiedzenia, które podobnie jak wyżej omawiane posiedzenia odbyło się w formule on-line, postanowiła o komunikacji porozmawiać w szerszym gronie i przyjrzeć się jej z różnych perspektyw. Aby zrozumieć potrzeby i poznać sytuację w poszczególnych izbach okręgowych, dnia 11 marca 2021 r. na spotkanie członków Komisji Promocji Zawodu zaproszono przedstawicieli OIRP, którzy zajmują się komunikacją oraz rzeczników prasowych. Wzięły w nim udział 43 osoby. Uczestników powitał Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP, który przedstawił oczekiwania wobec takich spotkań, zakreślił problemy komunikacyjne oraz propozycje działań do zaimplementowania we wszystkich regionach. Każdy z przedstawicieli izb okręgowych miał przewidziany czas, aby zaprezentować działania, aktywności, oczekiwania i plany swojej izby w zakresie komunikacji. Wiele omawianych zagadnień było szerzej dyskutowanych, przedstawione zostały zarówno pomysły nowatorskie, jak i te sprawdzone, które w powodzeniem funkcjonują w izbach od lat. Zwracano uwagę na grupy docelowe komunikacji zewnętrznej, które w zależności od regionu były klasyfikowane inaczej, a także na wykorzystywane narzędzia i sposoby ich użycia. Omawiano konkretne akcje promocyjne, specjalne, udział w przedsięwzięciach, a także zaangażowanie i współpracę z innymi podmiotami. Dzielono się spostrzeżeniami, ale również opiniami krytycznymi wobec niektórych działań.

-W tej kadencji w obszarze komunikacji musimy postawić na rozmowę i koordynację działań. Bardzo ważny jest nakład pracy i zaangażowanie ludzi, to jest nasz największy potencjał i na jego budowaniu się skupimy. Stworzymy przestrzeń promocji zawodu radcy prawnego, które będzie skupiać wszystkie te, w których dotychczas działaliśmy. Mamy też wiele do zrobienia w komunikacji wewnętrznej, wymianie doświadczeń, pomysłów i zdań. Wprowadzenie zmian w tym obszarze uprości nam przepływ informacji, ułatwi pracę i pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty – podsumował prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik.

Przewodniczący Komisji Adam Król wyraził aprobatę dla zgłoszonych wniosków, podkreślił, iż członkom komisji zależy na tym, by promować najlepsze pomysły i tworzyć narzędzia, które pomagały izbom w promocji zawodu i działalności. Zdecydował, iż Komisja Promocji Zawodu spotkania w takim gronie będzie organizowała cyklicznie.

Członkowie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP podczas spotkania w dniu 18 marca 2021 r. omówili kwestię zmian przepisów w zakresie doręczeń elektronicznych i konieczność posiadania przez radców prawnych adresów do doręczeń elektronicznych, który to obowiązek wchodzi w życie 1 października 2021 r. Obowiązki w tym zakresie wynikają z ustawy z dnia 18.11.2020 r. o doręczeniach elektronicznych i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 910/2014 z dnia 23 września 2014 r. (EIDAS). Omówiono również i uznano za celowe przeprowadzenie cyklu szkoleń prawno-technicznych dla radców prawnych w zakresie  cyberbezpieczeństwa, cyberprzestrzeni, RODO, odpowiedzialności zawodowej, konsolidacji i walidacji podpisu elektronicznego, problematyki AI w które mógłby się zaangażować prof. Dariusz Szostek. Spotkanie w zakresie ustalenia harmonogramu takich szkoleń zaplanowano na koniec marca 2021 r. W dalszej części spotkania omówiono sprawę realizacji obowiązku posiadania kas fiskalnych online dla radców prawnych od 1 lipca 2021 r. W trakcie spotkania powołano: Zespół ds. utworzenia poczty korporacyjnej w skład którego weszli r.pr. Robert Staszewski oraz r.pr. Liliana Chmiel-Nowacka, jak również Zespół ds. kas fiskalnych online w skład którego weszli r.pr. Piotr Kamiński i r.pr. Krzysztof Jóźwiak. W posiedzeniu Komisji uczestniczyli Wiceprezes KRRP Pani r.pr. Ewa Gryc-Zerych, Przewodniczący Komisji oraz jej członkowie a także zaproszony gość prof. UO dr hab. r.pr. Dariusz Szostek.

W ramach prac Komisji Zagranicznej KRRP przedstawiciele KIRP brali udział w pracach międzynarodowych organizacji prawniczych, w szczególności Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE. W formule on-line odbywały się posiedzenia komitetów specjalistycznych oraz posiedzenie Komitetu Sterującego CCBE. Na stronie internetowej KIRP opublikowano biuletyn z informacjami z CCBE za styczeń i luty 2021 r. Informowało również o wyborze Izabeli Konopackiej na  II Wiceprezesem Federacji Adwokatur Europejskich FBE. W dniu 24.03.2021 r. odbyło się webinarium pt. „Praktyczne aspekty świadczenia pomocy prawnej w wybranych państwach Europy”, którego organizatorem była OIRP w Rzeszowie oraz KIRP. Wydarzenie online zgromadziło prawie 140 uczestników, goszczono znakomitych prelegentów. Ponadto przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP r.pr. Joanna Wisła-Płonka wzięła udział w dniu 08.03.2021 r. w roli prelegentki w wydarzeniu CCBE online z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Komisja Praw Człowieka KRRP w marcu informowała o bieżącej problematyce związanej z ochroną praw człowieka, w tym o webinarium 18.03.2021 r. nt. perspektywy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Informowano również o problematyce praw człowieka związanej z rozwojem sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka r.pr. Bartłomiej Tkacz wziął udział w wydarzeniu CCBE online w dniu 08.03.2021 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wspólnym obszarem działania Komisji Zagranicznej KRRP i Komisji Praw Człowieka KRRP są programy międzynarodowe dofinansowane ze środków UE. W ich ramach w dniu 12.03.2021 r. Prezydium KRRP wyraziło zgodę na złożenie przez Krajową Izbę Radców Prawnych wraz z Europejską Fundacją Prawników ELF oraz innymi zainteresowanymi samorządami partnerskimi z różnych krajów UE wniosku w Komisji Europejskiej o dofinansowanie ze środków UE realizacji i udziału w drugiej turze programu międzynarodowej wymiany prawników LAWYEREX tzw. LAWYEREX2. Pod warunkiem uzyskania dofinansowania program ten mógłby się rozpocząć wiosną 2022 r.  W dniu 09.03.2021 r. pracownik KIRP wziął udział w spotkaniu online nt. możliwości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej do różnego rodzaju programów szkoleniowych/edukacyjnych dla prawników. Organizatorami spotkania była Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE oraz Komisja Europejska. Prowadzono również nabór do I sesji programu CRIMILAW nt. europejskiego prawa i postępowania karnego zaplanowanej w kwietniu br. Program CRIMILAW jest dofinansowany ze środków UE.

Dnia 9 marca 2021 r., również w formule on-line, odbyło się spotkanie Wiceprezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Michała Korwka z Przewodniczącymi Komisji Integracji i Sportu w Okręgowych Izbach Radców Prawnych. W spotkaniu wzięło udział 15 osób, które wymieniły się doświadczeniami na polu integracji w trudnym pandemicznym czasie, planami na przyszłość, obszarami, nad którymi pracują, przenosząc integrację w wirtualny świat. Zdecydowano o stworzeniu kalendarza imprez sportowych i integracyjnych, rozesłaniu do Przewodniczących Komisji OIRP zajmujących się sportem lub integracją prośby o opinię i uwagi dotyczące portalu, wymianie kontaktów, a także zaktywizowaniu seniorów w obszarze online, tak by nie czuli się cyfrowo wykluczeni.

Dnia 16 marca 2021 r. odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Wizytatorów. W spotkaniu wzięli  udział: Wiceprezes KRRP – Ryszard Ostrowski oraz przedstawiciele Ośrodka Badań Studiów i Legislacji. Tematem obrad była analiza obecnego systemu wizytacji powołanego uchwałą Nr 95/X/2018 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 9 czerwca 2018 r. Członkowie Krajowego Zespołu Wizytatorów  po wysłuchaniu Prezesa Ostrowskiego i przedstawicieli OBSiL, omówili przesłane materiały i zgłosili swoje uwagi.  Kolejne spotkanie wyznaczono na połowę kwietnia br.

Również za pośrednictwem platformy Zoom, dnia 17 marca 2021 r., odbyło się spotkanie Koordynatorów ds. edukacji prawnej, które poprowadziła Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych. Tematem spotkania były bieżące spraw Koordynatorów oraz ich dotychczasowe i dalsze działania w zakresie organizacji VI edycji Konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”. Podczas spotkania została również omówiona gra Młodzi Mistrzowie Prawa, która przeznaczona będzie do wykorzystania w placówkach oświaty, a także z uwagi na edytowalność treści — do dozwolonej promocji zawodu radcy prawnego.

Dnia 25 marca 2021 r. swoje pierwsze w XI kadencji spotkanie on-line odbyli Sekretarze Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz Sekretarz KRRP. W spotkaniu udział wziął również Prezes KRRP – Włodzimierz Chróścik. Było ono przede wszystkim okazją do wzajemnego poznania się, ale także do omówienia zgłoszonych wcześniej kwestii praktycznych związanych z pracą sekretarzy. W pierwszej kolejności zajęto się potrzebą ujednolicenia standardów w zakresie zasad archiwizacji dokumentów. Omówiono również tematy związane z organizacją pracy organów w czasie pandemii, informowaniem o uchwałach organów samorządu, doprecyzowaniem kompetencji sekretarzy w regulaminie działalności samorządu, jak również komunikacją i wymianą informacji pomiędzy KIRP a Izbami.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać i kontynuować praktykę spotkań sekretarzy, pomimo ograniczeń związanych z pandemią. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na temat istotnych aspektów pracy sekretarzy. Warto pamiętać, że funkcja Sekretarza w Okręgowej Radzie Radców Prawnych wiąże się z wieloma obowiązkami i organizacyjnymi wyzwaniami. Łączy w sobie dbałość o funkcjonowanie izby i jej organizację z działaniami merytorycznymi. Ważne jest, abyśmy wspólnie wypracowywali rozwiązania, które będą przekładały się na funkcjonalność wszystkich izb. – podsumowała Agnieszka Gajewska-Zabój, Sekretarz KRRP, organizator spotkania.

Zobacz także