Konferencja FBE w Gironie  

„Prawa osób bezbronnych przed sądami” to tytuł konferencji FBE, jaka odbyła się w dniach 23-26 marca w Gironie. W konferencji uczestniczył r.pr. Artur Wierzbicki, członek Komisji Praw Człowieka KIRP i przewodniczący Komisji Praw Człowieka FBE.

Spotkanie otworzyła prezydent FBE Dominique Attias, wraz z przewodniczącym Komisji Praw Człowieka Adwokatury Katalońskiej Carlesem McGraghiem, dziekanem Izby Adwokackiej w Gironie, oraz delegatem Rządu Hiszpańskiego na Katalonię Marią Eugenią Gay.

Pierwsza sesja w pierwszym dnia obrad poświęcona była prawom dziecka. Wystąpili w niej Dominique Attias i Alesso Sangiorg z Izby Adwokackiej w Rzymie, a moderowała Silvia Gimenez-Salinas z Izby Adwokackiej w Barcelonie. Prelegenci omówili prawa dzieci będących ofiarami nadużyć i przemocy w rodzinie.

Druga sesja poświęcona była kobietom i ich sytuacji w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn. Prelegenci przedstawili prawa kobiet, a w szczególności statystyki dotyczące zgłaszania i ścigania ofiar przemocy. Przedstawiono także informacje na temat traktowania kobiet i dziewcząt oraz postępowania policji i sądów w przypadku nadużyć i naruszeń seksualnych. Przeanalizowano ograniczenia w dostępie kobiet do wymiaru sprawiedliwości. Prelegentami byli Cristina Manzanedo, koordynatorka programu ODOS, Jordi Espelt, przewodniczący Komisji Praw Człowieka w Gironie, oraz Burçin Sahan, adwokat z Ankary i Stambułu. Moderatorem sesji był Joan Ramon Puig, prezes Rady Adwokatury Katalońskiej.

Trzecia sesja poświęcona była prawom osób starszych i przedstawiała informacje z kilku krajów na temat ustawodawstwa chroniącego osoby starsze w prawie. Prelegentami byli Jesús Sanchez, dziekan Izby Adwokackiej w Barcelonie, Carles Mac Cragh, dziekan Izby Adwokackiej w Gironie i Christian Di Nardo z Izby Adwokackiej w Bolonii. Sesję moderował Marti Alenar, prezes Stowarzyszenia Prawników Balearów.

Ostatnia sesja w pierwszym dniu obrad poświęcona była prawom osób niepełnosprawnych. Prelegentami byli Jacques Malavialle, dziekan Izby Adwokackiej Pirenejów Wschodnich i Carmen Diaz z Izby Adwokackiej w Alicante. Carmela Piemontesei, członek zarządu Rady Adwokackiej w Lucca, mówiła o dostępności, wsparciu dla komunikacji i zrozumienia w systemie sądowniczym.

Piątą sesję konferencji, już w drugim dniu obrad, poświęcono prawom ofiar przestępstw z nienawiści na tle rasowym, religijnym, płciowym i seksualnym. Prelegentami byli: Tugce Duygu KosaL, przewodniczący Centrum Praw Człowieka Izby Adwokackiej w Stambule, Jean Rafael Fernandez, dziekan Izby Adwokackiej w Marsylii i Michele Calantropo, członek zarządu Izby Adwokackiej w Palermo. Sesję moderował Blas Jesús Imbroda, dziekan Izby Adwokackiej w Melilli.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięli w niej udział przedstawiciele izb adwokackich z różnych jurysdykcji europejskich. Stanowiła okazję do nawiązania ciekawych kontaktów zawodowych. Temat był bardzo ważny dla prawników, którzy zajmują się klientami wymagającymi szczególnej troski, zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych.

W pierwszym dniu konferencji miało miejsce również robocze posiedzenie Komisji Praw Człowieka FBE pod przewodnictwem r.pr. Artura Wierzbickiego. Tematem wiodącym była wojna w Ukrainie i jej skutki.

Zobacz także