XVIII Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych już za nami

Podczas XVIII Ogólnopolskiego Rajdu Radców Prawnych uczestnicy wspięli się m.in. na Tarnicę, Krzemień, Smerek i Osadzki Wierch, a także odbyli przejazd koleją gondolową nad zaporą w Solinie. Zgodnie z tradycją organizator wyprawy, Fundacja „Subsidio Venire”, zorganizowała zbiórkę pieniężną na szczytny cel. Zebrano ok. 3,5 tys. zł na rzecz Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku.

XVIII Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych zorganizowała Fundacja Radców Prawnych „Subsidio Venire” przy udziale Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się w dniach 5-9 października 2022 r. Bazą wypadową był jak zwykle Ośrodek Wypoczynkowy „Wisan” w Bystrem k. Baligrodu.

Oficjalnego otwarcia rajdu dokonali Wiceprezes KRRP i jednocześnie Prezes Zarządu Fundacji „Subsidio Venire” Michał Korwek oraz Dziekan Rady OIRP w Rzeszowie Bartosz Opaliński. Uczestników powitał także przewodnik GOPR Andrzej Czech, który opowiedział o planowanych trasach oraz przedstawił zasady bezpieczeństwa w górach.

W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ambitny, ale ciekawy program. Pierwszego dnia czekała nas niezwykle malownicza trasa z Wołosatego na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.). Z Tarnicy zeszliśmy na Przełęcz Goprowską (1160 m n.p.m.), skąd wspięliśmy się na Krzemień (1335 m n.p.m.), a następnie przez Bukowe Berdo (1108 m n.p.m.) zeszliśmy do Mucznego. Tego dnia suma podejść to 854 metry, zaś zejść 871 metrów.

Trzeci dzień rozpoczął się od przejażdżki koleją gondolową nad zaporą w Solinie. Jest to najnowsza, a zarazem najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce, oddana do użytku 1 lipca br. Kolej wsparta jest na pięciu podporach, z których najwyższa mierzy 75 metrów.

Przejazd z dolnej stacji Plaszy (456,6 m n.p.m) do stacji górnej – Jawor (561,8 m n.p.m.) trwa około sześciu minut. Na górnej stacji, na 10. piętrze wieży, znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na jezioro Solińskie oraz zaporę wodną. Z Soliny udaliśmy się do Zatwarnicy, skąd przeszliśmy do wsi Krywe. Wieś ta została lokowana w 1502 roku na prawie włoskim i należała do rodu Kmitów. W 1921 roku w Krywe mieszkało 459 osób w 73 domach mieszkalnych. Po II wojnie światowej wieś uległa całkowitemu zniszczeniu i wysiedleniu. Obecnie znajdują się tam ruiny cerkwi i dzwonnicy.

Tradycją rajdów stało się wspieranie miejscowych placówek, działających na rzecz dzieci. W bieżącym roku Fundacja „Subsidio Venire” zorganizowała zbiórkę pieniężną na rzecz Domu Dziecka im. Św. Józefa w Sanoku. Dzięki hojności uczestników rajdu zebrano 3450 zł. Podczas sobotniego wieczoru prezes fundacji Michał Korwek przekazał Ewie Pruchnickiej, dyrektor domu dziecka, zakupione za część zebranych pieniędzy pluszowe zabawki, farby, pędzle, biurko, krzesło, ramki i inne potrzebne materiały. Pani dyrektor w imieniu własnym i wszystkich podopiecznych podziękowała za wsparcie, a także przekazała na ręce Michała Korwek podziękowania i fotografię wykonaną przez jednego z podopiecznych.

Z żalem opuszczaliśmy Bieszczady. I chociaż zwykle wracając do domów narzekamy, że Bieszczady są tak daleko, to jednak wracamy tam na kolejne rajdy.

r.pr. Marta Alicja Kawula
Skarbnik OIRP w Olsztynie

 

 

 

Zobacz także