100. rocznica utworzenia gruzińskiej adwokatury oraz Międzynarodowa Konferencja Adwokatów w Tbilisi w Gruzji
Jakie ograniczenia etyczne mają zastosowanie do używania mediów społecznościowych przez adwokatów i jak ułatwić dialog z sędziami? Około 450 prawników z ponad 20 krajów omawiało współczesne wyzwania związane z tym zawodem. Doroczna Międzynarodowa Konferencja Adwokatów odbyła się 8 listopada 2019 r. w Tbilisi w Gruzji. W tym roku konferencja zbiegła się również z obchodami stulecia profesji prawniczej w Gruzji. Konferencja zgromadziła przewodniczących izb adwokackich i adwokatów z ponad 20 krajów, jak również przedstawicieli wysokiego szczebla z międzynarodowych organizacji zawodowych, aby zaoferować możliwości wzajemnej wymiany doświadczeń.
Do uczestników zwrócili się David Asatiani, Prezes gruzińskiej adwokatury, Cristian Urse, szef biura Rady Europy w Gruzji, Jose De Freitas, Prezydent Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE oraz Maria Ślązak – Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL.
Około 450 delegatów wzięło udział w dyskusji skupiającej się na trzech głównych aspektach: niezależności prawników, dialogu z sądownictwem i granic etycznych w mediach społecznościowych.
Na zaproszenie Rady Europy radca prawny Maria Ślązak wygłosiła prelekcję nt. niezależności prawników, a radca prawny Jędrzej Klatka – na temat wzajemnych powiązań między korzystaniem z sieci społecznościowych przez adwokatów a ich zobowiązaniami etycznymi w kontekście wolności słowa.
Ta doroczna konferencja międzynarodowa, wspierana przez Radę Europy, od 2016 r. tworzy tradycyjną platformę wymiany partnerskiej, która umożliwia przedstawicielom barów dzielenie się wyzwaniami i poszukiwanie rozwiązań.
Konferencja jest współorganizowana we współpracy z gruzińską adwokaturą i jest wspierana przez projekt Rady Europy „Support to the Judicial Reform in Georgia”, finansowany z dobrowolnych składek Bułgarii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Republiki Słowackiej i Szwecji w celu wsparcia realizacji planu działania Rady Europy na lata 2016-2019.