Informacje dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego 7-11 września 2020 r.

Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące bieżącej działalności w mijającym tygodniu. O kolejnych inicjatywach będziemy informować Państwa na bieżąco.

 

Informacje

dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym

oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego

7-11 września 2020 r.

 

Spotkanie Prezesa KRRP z Wiceministrem Sprawiedliwości

We wtorek 8 września br. Prezes KRRP r.pr. Maciej Bobrowicz spotkał się z Wiceministrem Sebastianem Kaletą. W spotkaniu wziął  również udział członek Prezydium KRRP r.pr. Włodzimierz Chróścik.

Prezes KRRP przedstawił sytuację związaną z wyborami samorządowymi w okręgowych izbach radców prawnych stwierdzając, że proces wyborczy przebiega w sposób niezakłócony i zgodnie z planem. Przekazał  informacje o zamiarze zorganizowania jednodniowego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych w sposób ,,tradycyjny”, którego głównym celem byłby wybór nowych władz samorządu radcowskiego oraz uchwalenie wytycznych na lata 2021-2024. Prezes KRRP wyraził opinię, iż w sytuacji pogorszenia sytuacji pandemicznej i wprowadzenia zakazów administracyjnych, przebieg Krajowego Zjazdu bez zmian przepisów nie byłby możliwy. Wiceminister Sebastian Kaleta zapewnił, że w przypadku zaistnienia takiej sytuacji Ministerstwo Sprawiedliwości będzie wspierać konieczne zmiany.

W kwestii wprowadzenia możliwości podejmowania uchwał przez organy samorządu radców prawnych przy wykorzystaniu środków komunikowania na odległość, Wiceminister zamierza wprowadzić tę zmianę wraz z innymi zmianami do ustawy o radcach prawnych.

 

Aktywność KRRP, Prezydium i agend Krajowej Rady

W poniedziałek 7 września br. na platformie ZOOM odbyły się spotkania: Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji oraz Rady Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z koordynatorami w zakresie doskonalenia zawodowego z Okręgowych Izb Radców Prawnych. W czwartek 10 września br. odbyło się cotygodniowe wideospotkanie członków Prezydium KRRP w sprawach bieżących, w którym udział wzięli również – zdając relację ze stanu zaawansowania prac – przewodniczący zespołów problemowych:

  • opracowania projektu wytycznych działania samorządu radców prawnych na lata 2020-2024;
  • propozycji zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu, liczby członków tych organów oraz trybu ich odwoływania, a także zasad podejmowania uchwał przez organy samorządu;
  • opracowania propozycji zmian przepisów Kodeksu Etyki Radcy Prawnego oraz Regulaminu wykonywania zawodu radcy prawnego.

 

DZIAŁANIA LEGISLACYJNE

W mijających dniach Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji opracował:

  • projekt rozwiązania umożliwiającego odbywanie posiedzeń kolegialnych organów samorządów zawodowych, a także ich organów wykonawczych oraz innych organów wewnętrznych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Propozycja zakłada również przywrócenie rozwiązań zawartych w dotychczas obowiązującym art. 14 h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem 2 i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w związku z utratą mocy przez ten przepis z dniem 5 września 2020 r. Projekt ten został przesłany do członków KRRP.
  • projekt zmiany ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz 374, z późn. zm.) w zakresie umożliwiającym odbycie posiedzenia Krajowego Zjazdu radców Prawnych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość oraz projekt uchwały zmieniającej uchwałę Krajowej Rady Radców Prawnych – Regulamin Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, uwzględniający dyskusję w tym zakresie członków KRRP podczas wideospotkania 5 września br. oraz zgodnie z założeniami wypracowanymi przez OBSiL podczas spotkania 7 września br.
  • Stanowisko OBSiL z dnia 10 września 2020 r.  dotyczące zapytania  w sprawie wprowadzenia procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy  i finansowania terroryzmu.

 

DOSKONALENIE ZAWODOWE

Webinarium dla radców prawnych

W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy zapisy dla radców prawnych na webinarium „Wycena zleceń kancelarii. Jak określić i wynegocjować dobrą stawkę”, które poprowadzi 1 października br. dr Ryszard Sowiński.

Wielu prawników sygnalizuje trudności w określeniu i wynegocjowaniu satysfakcjonującego wynagrodzenia za usługi kancelarii.

Z jednej strony często trudno jest przewidzieć, jak pracochłonna będzie sprawa. Z drugiej strony klienci chcą z góry znać koszty obsługi prawnej.

Ponadto na rynku obserwujemy od 10 lat spadek cen usług prawniczych. Wielu prawników odnosi wrażenie, że cena stała się głównym kryterium wyboru kancelarii.

W praktyce okazuje się jednak, że wiele kancelarii niepotrzebnie zaniża ceny swoich usług. Wynika to między innymi z powierzchownych kalkulacji, korzystania tylko z niektórych metod rozliczeń czy też obaw przed reakcją klienta. Skłaniają one prawników do podawania zaniżonych stawek jeszcze przed przystąpieniem do negocjacji.

Podczas szkolenia uczestnicy poznają metody wyceny zleceń, które pozwolą podnieść wysokość dochodów kancelarii. Nauczą się także rozmawiać z klientami o pieniądzach bez strachu, wstydu czy ograniczających przekonań.

Program szkolenia obejmuje:  — Metody rozliczeń kancelarii z klientami indywidualnymi i biznesowymi  — Ćwiczenia z wyceny różnych typów zleceń — Psychologiczne aspekty związane z ustalaniem i negocjowaniem ceny usług kancelarii.

 

INNE

KIRP na arenie międzynarodowej

W mijającym tygodniu opublikowaliśmy podpisane przez KIRP Oświadczenie Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) z okazji 30. rocznicy przyjęcia Podstawowych Zasad ONZ dotyczących roli prawników.

Treść oświadczenia znajda Państwo pod linkiem https://kirp.pl/30-ta-rocznica-przyjecia-podstawowych-zasad-onz-dotyczacych-roli-prawnikow/

 

Integracja środowiskowa

W czwartek 10 września br. poinformowaliśmy o organizacji przez Komisję Integracji Krajowej Rady Radców Prawnych przy współpracy Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie XVII Ogólnopolskiego Rajdu Bieszczadzkiego Radców Prawnych, który odbędzie się w dniach od 7 do 11 października 2020 r.

W tym tygodniu (10-13 września br.)  odbywa się X Spotkanie integracyjne – Mazury – Cud Natury.

 

Z poważaniem
Maciej Bobrowicz
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

 

 

DZIAŁANIA MEDIALNE W OKRESIE 7-11 WRZEŚNIA 2020 r.

 Media tradycyjne…

  • Ośrodek od początku pandemii sygnalizował konieczność zmian legislacyjnych, 7 września, Gazeta Prawna
  • Radcy prawni przygotowują się do organizacji zjazdu – wkrótce rozmowy z MS, prawo.pl, 7 września
  • Palestra nie wybierze nowych władz bez nowelizacji, 7 września, Gazeta Prawna
  • MS obiecuje wsparcie dla radców w związku ze zjazdem, 10 września, prawo.pl

… i media społecznościowe

Na portalu Facebook w analizowanym okresie wzrósł zasięg odbiorców, do których docierały informacje publikowane przez samorząd radców prawnych.

Zasięg dotarcia wyniósł 56 667 osób, co stanowi wzrost o 13% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrosła również o 33%  aktywność czytelników, którzy dzielili się treściami, klikali „lubię to” lub w inny sposób byli aktywni na stronie.

 

Obecnie informacje publikowane przez samorząd obserwuje 43 210 osób i trend jest ciągle wzrostowy.

 

Najpopularniejsze informacje to:

  • wywiad w „Gazecie Prawnej” z Prezesem KRRP

 

  • informacja o webinarium organizowanym przez Komisję Zagraniczną KRRP

 

  • informacja o organizacji rajdu Bieszczadzkiego

 

 

Zobacz także