Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Zmiany w portalu informacyjnym sądów, e-doręczenia i informatyzacja wymiaru sprawiedliwości głównymi tematami rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości

Zmiany w portalu informacyjnym sądów, e-doręczenia i informatyzacja wymiaru sprawiedliwości głównymi tematami rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości

Prezesi samorządu radców prawnych Włodzimierz Chróścik i samorządu adwokackiego Przemysław Rosati 28 kwietnia 2021 r. spotkali się z pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji i Dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych.

Podczas spotkania omówiono możliwy zakres specjalnych rozwiązań w okresie epidemii i zagrożenia epidemiologicznego wprowadzonych za pomocą zmian w uchwalonej przez Sejm RP w dniu 21 kwietnia 2021 r. ustawie z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 899; 1034 – projektowany art. Art. 15zzs9), przekazanej do dalszego procesu legislacyjnego w Senacie RP. Samorządy radcowski i adwokacki zadeklarowały, iż przygotują  wspólne stanowisko odnoszące się do powyższych zmian proponowanych na etapie senackim.

Rozmowy dotyczyły głównie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, w tym postępowań cywilnych i aktualnych propozycji legislacyjnych w tym zakresie. Mówiono o szczegółach przygotowania do wdrożenia przepisów dotyczących e-doręczeń oraz funkcjonowania portalu sądów powszechnych. Przedstawiciele samorządu radcowskiego zgłaszali wątpliwości co do planowanego kształtu nowego Portalu Sądownictwa Powszechnego, który ma służyć m.in. do udostępniania zdigitalizowanych dokumentów stronom postępowania i biegłym. Zdaniem przedstawicieli KRRP, takie rozwiązanie  mogłoby być wprowadzone, ale pod warunkiem jego fakultatywności. Obecnie nie jest możliwe szybkie zastąpienie mechanizmu doręczenia pism procesowych przy pomocy operatora publicznego, mechanizmem ich umieszczania na portalu informacyjnym. Wielu pełnomocników ma już konta w sądowym portalu informacyjnym, należy jednak wskazać, że wiele osób nie korzysta z zaawansowanych technologii informatycznych i dla nich będzie to de facto zamknięcie drogi do faktycznego wykonywania zawodu. Krajowa Izba Radców Prawnych w najbliższych dniach uruchomi ankietę , w której wszyscy radcy prawni będą mogli się wypowiedzieć na temat portalu i jego nowych funkcjonalności.

Rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości trwają, planowane są kolejne spotkania konsultacyjne.