Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Świadomość prawna młodzieży szkolnej wzrasta – wnioski po zakończeniu tegorocznej edycji konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”. Relacja wideo

Świadomość prawna młodzieży szkolnej wzrasta – wnioski po zakończeniu tegorocznej edycji konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”. Relacja wideo

3 etapy, setki zgłoszeń, w sumie 863 uczestników, 193 szkoły z całego kraju, 3 komisje, 35 finalistów i 6 laureatów to bilans VI Edycji Konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie” organizowanego przez Krajową Radę Radców Prawnych. To dowód, iż pomimo pandemii i utrudnionej zdalnej formy, nie brakowało chętnych młodych ludzi, którzy chcieli udowodnić, iż prawo nie jest tylko obcobrzmiącym pojęciem i że nie należy się go bać. Wręcz przeciwnie, może być inspiracją i początkiem pięknej przygody.


Przygotowania do konkursu trwały od lutego. Sam konkurs trwał niecałe 2 miesiące. Rejestracja uczestników rozpoczęła się na początku marca, natomiast ostatni etap – etap centralny – odbył się pod koniec kwietnia. W dniu 12 maja 2021 r. w formule zdalnej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród sześciu laureatom Akademii. W organizację Akademii zaangażowanych było kilkanaście osób.

– Startując z Akademią mieliśmy obawy, że w dobie pandemii, nauki zdalnej, uczniowie nie będą zainteresowani konkursem – i to prawniczym, dodatkowo w formule online. Tymczasem zainteresowanie VI edycją Akademii „Konkursem Wiedzy o Prawie” przerosło nasze oczekiwania. W sumie podczas pierwszego  etapu Akademii test rozwiązało 863 uczniów ze 193 szkół z całego kraju.  Dla porównania w roku 2020 w pierwszym etapie Akademii wzięło udział 448 uczniów z 82 szkół. – mówi Agnieszka Chrostowska – Bawoł przewodnicząca Krajowego Komitetu Organizacyjnego VI edycji Akademii Wiedzy o Prawie.

Aż 487 na 863 uczestników, stanowili uczniowie szkół ponadpodstawowych. Najliczniejszą grupę wśród uczniów szkół ponadpodstawowych stanowili uczniowie klas II (ponad 70% uczniów w kategorii szkół ponadpodstawowych). W szkołach podstawowych największy odsetek stanowili uczniowie klas VIII (ponad 59% uczniów w kategorii szkół podstawowych). Najmniej liczebną grupą byli uczniowie klas V szkół podstawowych – do pierwszego etapu zgłosiło się jedynie 18 uczniów.

– Zakres wiedzy, którego wymagaliśmy od finalistów był bardzo szeroki i obejmował wiele różnych dziedzin. Przygotowując się do etapu centralnego uczeń nie mógł poprzestać jedynie na nauce z rekomendowanego przez nas podręcznika „Przychodzi uczeń do prawnika…”, ale musiał sięgnąć także do treści aktów prawnych takich jak: Konstytucja, Konwencja o prawach dziecka, ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Kodeks karny, Kodeks cywilny czy Kodeks pracy. Podczas ostatniego, finałowego etapu,  ważna była nie tylko posiadana wiedza, ale także sposób jej zaprezentowania Komisji oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem – podsumowuje Ewa Gryc-Zerych, Wiceprezes KRRP, odpowiedzialna za organizację konkursu.

Uczestnicy zdecydowanie najlepiej poradzili sobie z testem jednokrotnego wyboru, który rozwiązywali podczas etapu szkolnego. Aż 38 uczniów rozwiązało test bezbłędnie i uzyskało maksymalny wynik 50 punktów. Średni wynik etapu szkolnego na terenie kraju kształtował się na poziomie 43,37 pkt. jeśli chodzi o uczniów ze szkół podstawowych (dla porównania w 2020 r. średnia punktów wynosiła 38,3 pkt. ) i 43,38 pkt. jeśli chodzi o uczniów ze szkół ponadpodstawowych (dla porównania w 2020 r. średnia punktów wynosiła 37,9 pkt.). Zdecydowanie najtrudniejszy w całej Akademii był jej finał, czyli wypowiedź ustna na 3 wylosowane przez przewodniczącego komisji centralnej pytania.

– Jestem pod olbrzymim wrażeniem organizacji i wiedzy uczestników. Moi koledzy adwokaci, radcy prawni, sędziowie, prokuratorzy na pewno już czują oddech konkurencji na swoich plecach. Zainteresowanie tym konkursem w tym roku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Laureaci pokonali gigantyczną konkurencję, wykazali się znajomością prawa i dlatego w przyszłości oczekujemy Was w naszych izbach. Wiem, że jako obywatele poradzicie sobie w życiu. Świadomy obywatel to osoba, która zna swoje prawa i potrafi z nich korzystać, a także unika niebezpieczeństw świata prawnego, które nas otaczają każdego dnia. Udowodniliście podczas konkursu, że już w tak młodym wieku jesteście w pełni świadomymi obywatelami. Gratuluję.  – zwracał się podczas uroczystej Gali do laureatów konkursu Włodzimierz Chróścik, Prezes KRRP.

Podczas gali finałowej wyróżniono i nagrodzono 6 uczniów. Najlepsi ze szkół podstawowych okazali się: Ziomek Dominika OIRP Wałbrzych, Hrapek Oliwier OIRP Opole oraz Spychała Piotr OIRP Gdańsk. Natomiast laureatami ze szkół ponadpodstawowych zostali: Robert Wolak OIRP Zielona Góra, Karolina Bąkiewicz OIRP Warszawa oraz Karol Łanocha OIRP Katowice. Wszyscy dziękowali swoim bliskim i kadrze nauczycielskiej za przygotowanie do konkursu. Zwracali uwagę, że znaczącą rolę w edukacji prawnej pełnią rodzice i nauczyciele, którzy przede wszystkim motywują do jej zdobywania.

– Jestem zaszczycony. Dziękuję rodzinie i nauczycielce, która włożyła ogrom pracy w przygotowanie.- mówił Oliwier z Częstochowy podczas odbioru dyplomu i nagród.

– Udział w konkursie był wspaniałym doświadczeniem – podsumowała Dominika z Ząbkowic Śląskich

– Dziękuję za to doświadczenie, jakim był udział w akademii – mówiła Karolina z Pruszkowa.

Jednym z celów Akademii jest pogłębienie wiedzy o prawie oraz wzrost świadomości prawnej młodzieży. O tym, że prawo dotyczy każdego z nas na co dzień, uczestnicy Akademii mogli przekonać się podczas przygotowywania się do poszczególnych jej etapów. Organizatorzy podsumowując tegoroczną edycję zwracają szczególną uwagę na wysoki poziom merytoryczny, o czym świadczy choćby średnia zdobytych punktów. Zauważalne było to, że poziom wiedzy prawniczej wzrastał z każdym kolejnym etapem Akademii.

– Mamy nadzieję, że przygoda naszych uczestników z prawem nie zakończy się wraz z końcem tej edycji Akademii, tylko będzie przez nich kontynuowana. Wierzymy, że z niektórymi uczestnikami będziemy mogli się spotkać podczas kolejnych edycji Akademii, a kto wie być może za kilka lat spotkamy się z nimi np. na egzaminie wstępnym na aplikację. – dodała Ewa Gryc-Zerych, Wiceprezes KRRP.

Kolejną, VII edycję Akademii Wiedzy o Prawie Krajowa Rada Radców Prawnych zaplanowała na wiosnę 2022 roku.