Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Seminarium naukowe dotyczące regulacji rynku usług prawnych

Seminarium naukowe dotyczące regulacji rynku usług prawnych

21 października w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się seminarium naukowe poświęcone zagadnieniom zasadności uregulowania rynku usług prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki tzw. kancelarii odszkodowawczych. W wydarzeniu uczestniczyli zarówno teoretycy, jak i praktycy prawa oraz przedstawiciele świata polityki i eksperci z różnych dziedzin.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w kontekście świadczenia usług prawnych jesteśmy w takiej przestrzeni naszego życia społecznego i regulacji konstytucyjnych, że z jednej strony mamy art.17 Konstytucji RP, który mówi o wykonywaniu zawodu zaufania publicznego i o tym, że rolą Państwa i rolą samorządów zawodowych jest sprawowanie należytej pieczy nad wykonywaniem tych zawodów (…) natomiast ze względu na zasadę wolności gospodarczej uregulowaną w art. 20 oraz art.22 Konstytucji RP mamy do czynienia z tym, że wiele podmiotów stara się świadczyć usługi prawne albo usługi zbliżone do usług prawnych, które nie podlegają tej szczególnej kontroli ze strony samorządów zawodowych. I od wielu lat ten temat jest przedmiotem dyskusji, co z tym zrobić  – wskazał Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, otwierając seminarium.

Podczas panelu eksperckiego Główny Rzecznik Dyscyplinarny KRRP,r.pr. Gerard Dźwigała mówił o specyfice pomocy prawnej świadczonej przez profesjonalnych pełnomocników i gwarancji, które z tego wynikają:  Zawód radcy prawnego to jest zawód prawnika, który jest lojalny wobec prawa i wymiaru sprawiedliwości. Sprawa cywilna zaczyna się wtedy, kiedy klient przekracza próg Twojej kancelarii i profesjonalny prawnik prowadzi tę sprawę tak, rozmawia z klientem w taki sposób, że ta sprawa często kończy się w momencie, kiedy klient wychodzi z tej kancelarii. To nie jest etyczne branie spraw na siłę i tworzenie naporu na sądy wtedy, kiedy można prowadzić mediacje. Firmy zainteresowane zyskiem nie odpowiedzą klientowi,  że nie poprowadzą takiej sprawy, mogą nawet stworzyć jakieś roszczenia, które klientowi nie przysługują.

Uczestnicy seminarium zaprezentowali propozycje kierunków zmian, które pozwolą na podniesienie standardów etycznych i prawnych oraz uregulowanie kluczowych aspektów finansowych i operacyjnych firm odszkodowawczych. Zaproponowane regulacje mają przyczynić się do stworzenia bardziej sprawiedliwego i bezpiecznego rynku usług prawnych, zapewniając większą ochronę konsumentów oraz eliminując nadużycia.

Samorząd radców prawnych na konferencji reprezentowali prezes KRRP r.pr. Włodzimierz Chróścik, Główny Rzecznik Dyscyplinarny KRRP, r. pr. Gerard Dźwigała, Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie r.pr. Anna Sękowska oraz eksperci Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji  r.pr. Sławomir Ciupa i r.pr. Piotr Olszewski.

1 / 4