Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Podpisanie porozumienia o współpracy między KIRP a Ministerstwem Sprawiedliwości z okazji Dnia Edukacji Prawnej 2025

Podpisanie porozumienia o współpracy między KIRP a Ministerstwem Sprawiedliwości z okazji Dnia Edukacji Prawnej 2025

W środę, 19 lutego, w Ministerstwie Sprawiedliwości przedstawiciele zawodów prawniczych i organizacji pozarządowych podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej organizacji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej z okazji Dnia Edukacji Prawnej. Krajową Izbę Radców Prawnych reprezentował Wiceprezes KRRP Jakub Puszkarski, odpowiedzialny m.in. za obszar edukacji prawnej w naszym samorządzie.

– Jako przedstawiciele Ministerstwa i zawodów prawniczych pokazujemy, że państwo jest dla obywatela. Naszym wspólnym celem jest służba naszemu społeczeństwu. W tym wspiera nas edukacja – edukując, dajemy możliwość zrozumienia naszych celów i kierunków działania – rozpoczęła spotkanie Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Aby uczcić Dzień Edukacji Prawnej, przypadający na 15 marca 2025 r., różne środowiska prawnicze zaangażowały się w akcję pod hasłem „Dzień Edukacji Prawnej 2025”. Samorząd radcowski – we współpracy z Izbami okręgowymi – aktywnie włącza się w realizację tego przedsięwzięcia.

Wspólna inicjatywa obejmuje współpracę przy organizacji działań edukacyjnych, przyczyniając się tym samym do realizacji następujących celów:

  • poszerzanie wiedzy społeczeństwa z zakresu prawa, w tym zasad i wartości wyznaczanych przez Konstytucję RP,
  • budowanie zaufania społeczeństwa do organów państwa, wymiaru sprawiedliwości i zawodów prawniczych,
  • zachęcanie przedstawicieli zawodów prawniczych do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnych.

Porozumienie oprócz radców prawnych podpisali także przedstawiciele: Krajowej Rady Notarialnej, Krajowej Rady Komorniczej, Naczelnej Rady Adwokackiej, Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury „VOTUM”, Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia oraz Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”.

– Doceniam Państwa zaangażowanie, że te formy edukowania społeczeństwa przybrały realne formy. Cieszę się z przygotowanej inicjatywy i chęci współpracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego – dodał na temat samej akcji edukacyjnej Wojciech Kutyła, Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ramach akcji edukacyjnej w dniach 17–31 marca br. odbędą się lekcje w szkołach, prowadzone przez prawniczki i prawników na podstawie wspólnego scenariusza zaproponowanego przez Ministerstwo lub według własnego pomysłu. Tematem przewodnim będzie ochrona praw jednostki przez prawo Unii Europejskiej, wybranym z uwagi na prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Aby lekcja mogła się odbyć, szkoły podstawowe (klasy VII–VIII) i ponadpodstawowe mogą zgłaszać chęć zaproszenia radcy prawnego za pomocą ankiety dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

To doskonała okazja, by uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę prawną, dowiedzieć się, jak prawo wpływa na ich codzienne życie oraz zyskać cenne wskazówki od ekspertów. Serdecznie zapraszamy do zgłoszenia swojej placówki!

1 / 4