Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Podsumowanie IX Dnia Edukacji Prawnej 2025

Podsumowanie IX Dnia Edukacji Prawnej 2025

W dniu 25 kwietnia 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się spotkanie podsumowujące ogólnopolską akcję realizowaną w ramach obchodów IX Dnia Edukacji Prawnej 2025. Samorząd radcowski reprezentowali Wiceprezes KRRP Jakub Puszkarski oraz koordynatorzy ds. edukacji prawnej z Okręgowych Izb Radców Prawnych.

Podczas dwóch tygodni (17–31 marca 2025 r.) prawnicy w całej Polsce spotykali się w szkołach z dziećmi i młodzieżą, by poprowadzić dla nich lekcje o prawie. Wszystko w ramach akcji edukacyjnej organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i różne środowiska prawnicze. Lekcje w szkołach były prowadzone przez prawniczki i prawników na podstawie wspólnego scenariusza lub według własnego pomysłu. Tematem przewodnim była ochrona praw jednostki przez prawo Unii Europejskiej, a został on wybrany z uwagi na prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej. Radcowie prawni z zaangażowaniem mówili także o swoim zawodzie – opowiadali uczniom o codziennych wyzwaniach w pracy, roli radcy prawnego w systemie prawnym, możliwościach rozwoju zawodowego oraz wartościach, którymi kierują się w swojej praktyce. Dzięki temu młodzież mogła nie tylko lepiej zrozumieć, na czym polega nasza profesja, lecz także zobaczyć, jak ważna jest misja niesienia pomocy prawnej i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Nasz samorząd reprezentowali w Warszawie: Wiceprezes KRRP Jakub Puszkarski oraz koordynatorzy ds. edukacji prawnej: r. pr. Anna Binka z OIRP w Bydgoszczy, r. pr. Kinga Jerczyńska-Sałata z OIRP w Opolu, r. pr. Karol Litwiniuk z OIRP w Olsztynie, r. pr. Katarzyna Pyrzyńska-Czupryniak z OIRP w Zielonej Górze, r. pr. Magdalena Safiańczuk i r. pr. Anna Myśko z OIRP w Szczecinie. Dziękujemy za przybycie i zaangażowanie w pracę warsztatową.

Podczas spotkania Aleksandra Chudaś, Pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości ds. Edukacji Konstytucyjnej, zaprezentowała wyniki tegorocznej akcji, wskazując na jej skalę, zasięg oraz odbiór społeczny. Do akcji zgłosiło się 2420 szkół, które zostały połączone z 9 organizacjami i środowiskami prawniczymi. Lekcje prawne odbyły się w 519 szkołach w 302 miejscowościach i wzięło w nich udział 29 509 uczniów.

W dalszej części uczestnicy wzięli udział w warsztatach w grupach, w ramach których przeprowadzono ewaluację kluczowych elementów projektu oraz zebrano propozycje zmian usprawniających organizację kolejnej edycji.

Spotkanie zakończyło się wspólnym podsumowaniem prac warsztatowych i wyrażeniem gotowości do kontynuacji oraz rozwijania tej ważnej edukacyjnej inicjatywy w kolejnych latach.

Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich koordynatorów ds. edukacji prawnej w Okręgowych Izbach Radców Prawnych. W koordynowanie akcji zaangażowali się: r. pr. Paulina Pikulińska-Bołtromiuk, r. pr. Anna Binka, r. pr. Karolina Węgrzyńska-Górzyńska, r. pr. Grzegorz Chycki, r. pr. Anna Pacanowska, r. pr. Anna Soja, dr Małgorzata Grelewicz-La Mela, r. pr. Karolina Radosz, r. pr. Magdalena Nurzyńska-Sawicka, r. pr. Aleksandra Grocholska-Jankowska, r. pr. Karol Litwiniuk, r. pr. Kinga Jerczyńska-Sałata, r. pr. Karolina Szał, r. pr. Agnieszka Chrostowska-Bawoł, r. pr. Magdalena Safiańczuk, r. pr. Dorota Sylwestrzak, r. pr. Marta Marek, r. pr. Przemysław Ligęzowski, r. pr. Marta Kędziora-Wnuk, r. pr. Katarzyna Pyrzyńska-Czupryniak. To właśnie dzięki zaangażowaniu koordynatorów i współpracy Izb okręgowych z Krajową Izbą Radców Prawnych możliwa była realizacja Dnia Edukacji Prawnej na wysokim poziomie, a lekcje o prawie mogły odbyć się w szkołach w całej Polsce. Wierzymy, że coraz bardziej powszechna edukacja prawna młodego pokolenia przyczyni się do budowania świadomego, odpowiedzialnego i aktywnego obywatelsko społeczeństwa.

1 / 4