Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Edukacja obywatelska w szkole – głos radców prawnych w debacie o przyszłości młodzieży

Edukacja obywatelska w szkole – głos radców prawnych w debacie o przyszłości młodzieży

Konferencja „Prawnicy i prawniczki na rzecz edukacji obywatelskiej”, poświęcona wprowadzeniu nowego przedmiotu do szkół ponadpodstawowych – edukacji obywatelskiej, miała miejsce 16 czerwca 2025 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu radcowskiego – koordynatorzy ds. edukacji prawnej, aktywnie zaangażowani w działania na rzecz budowania świadomości prawnej młodego pokolenia.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i zgromadziła szerokie grono uczestników: przedstawicieli zawodów prawniczych, nauczycieli, uczniów, kuratoriów oświaty oraz organizacji społecznych. Jej celem było nie tylko zaprezentowanie założeń programowych nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, który wejdzie do programu nauczania od września 2025 r., lecz także wspólna praca nad konkretnymi rozwiązaniami, które ułatwią jego wdrożenie – ze szczególnym uwzględnieniem edukacji prawnej i konstytucyjnej.

Samorząd radcowski reprezentowali: r. pr. Karolina Węgrzyńska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, r. pr. Katarzyna Pyrzyńska-Czupryniak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Zielonej Górze, r. pr. Marika Kabacińska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu oraz r. pr. Mateusz Bartosiak z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

W pierwszej części konferencji odbyła się prezentacja założeń podstawy programowej edukacji obywatelskiej oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk prawniczych, nauczycieli i uczniów. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. W zespołach – złożonych z prawników, nauczycieli i uczniów – uczestnicy wypracowywali konkretne rozwiązania wspierające szkoły w prowadzeniu edukacji obywatelskiej.

Nowy przedmiot, który od września 2025 r. zastąpi „historię i teraźniejszość”, ma być nastawiony na działanie, współpracę i zrozumienie zasad funkcjonowania państwa prawa. Jako samorząd radcowski w pełni popieramy ten kierunek zmian – edukacja prawna to fundament nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

Dziękujemy koordynatorom ds. edukacji prawnej za merytoryczny wkład, gotowość do współpracy i ogromne zaangażowanie w proces tworzenia nowej jakości w polskiej szkole.

1 / 4