I etap Akademii Wiedzy o Prawie zakończony

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 793 uczniów z klas podstawowych i gimnazjalnych z 202 placówek szkolnych.

W piątek 23 marca br. zakończyliśmy I etap Konkursu – Akademia Wiedzy o Prawie.  To już trzecia edycja inicjatywy podjętej przez Centrum Edukacji Prawnej z myślą o najmłodszych – mówi dr Krystyna Babiak, Dyrektor CEP – Nasz konkurs to doskonała okazja, by poszerzać wiedzę prawniczą wśród uczniów, uświadamiać im, że kwestie prawne dotyczą nas wszystkich każdego dnia, że warto znać prawo, nie tylko po to, by przestrzegać przepisów i wypełniać swoje obywatelskie obowiązki, ale też móc korzystać z prawa jako środka chroniącego nasze interesy. To okazja, by pokazać, że prawo jest poważną dziedziną, ale prawa nie należy się bać – dodaje.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i wygaszanych klas gimnazjalnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu” w roku szkolnym 2017/2018. W I etapie uczestnicy wypełniali test on-line, w którym można było zdobyć maksymalnie 50 punktów. Uczniowie klas gimnazjalnych uzyskiwali średnio wynik 36,5 punktu, a szkół podstawowych – 40 punktów. Wypełnienie testu gimnazjalistom zajmowało średnio niemal kwadrans. Uczniowie szkół podstawowych odpowiadali na pytania średnio w ciągu 13 minut.

Maksymalny wynik z testu uzyskali – w klasach gimnazjalnych: Amelia Wojciechowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Kłodawie, Jakub Busiek – Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku-Kamiennej, Inga Gryń – Szkoła Podstawowa nr 28 im K. Miarki z klasami gimnazjalnymi w Katowicach. Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy wynik osiągnął Piotr Kaźmierczak – Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.

Nasza Akademia to przedsięwzięcie o wielu zaletach – dzięki konkursowi samorząd popularyzuje wiedzę prawniczą, dokłada swoją cegiełkę i podnosi świadomość prawną, kształtuje należyte postawy wobec prawa, wskazuje na wartości, w tym przede wszystkim szacunek wobec porządku prawnego. Z pewnością jest to też doskonała okazja, aby pokazać czym jest zawód radcy prawnego oraz pozostałe prawnicze zawody zaufana publicznego, i czym jest samorząd zawodowy radców prawnych. Nasza nauka pada na najbardziej podatny grunt – uczniów, którzy uczą się poprzez zabawę, bo tak też należy traktować ideę naszego konkursu. Choć trzeba podkreślić, że uczniowie do Akademii podchodzą bardzo poważnie, co miałem okazji zaobserwować choćby na zeszłorocznych finałach – przygotowanie finalistów było na najwyższym, profesjonalnym wręcz poziomie – mówi Wiceprezes KRRP Leszek Korczak.

II etap konkursu odbędzie się 25 kwietnia na poziomie okręgowym i będzie polegał na pisemnym rozwiązaniu kazusu i ustnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. III etap Akademii zaplanowano na 16 maja w Warszawie.

Poniżej prezentujemy zestawienia statystyczne dotyczące I etapu Konkursu Wiedzy o Prawie.

 

Zobacz także