European Presidents’ Conference w Wiedniu
Spotkanie 53rd European Presidents’ Conference 2025 in Vienna odbywa się w dniach 28 lutego - 1 marca 2025 r.

W ramach tego corocznego wydarzenia polska delegacja w składzie: r. pr. Przemysław Rosiak (Przewodniczący Polskiej Delegacji do CCBE), r. pr. Maria Ślązak (była prezydent CCBE), r. pr. Alicja Jagielska-Burduk (Przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP) oraz r. pr. Tomasz Scheffler (wiceprezes KRRP), uczestniczyła w spotkaniu w biurze Kanclerza federalnego Austrii. Temat wiodący odbywającej się w Palais Ferstel konferencji to „Deregulacja i praworządność: Możliwości czy Zagrożenie”.
Dla uczestników konferencji nagranie z powitaniem przygotował Michael Mcgrath, Europejski Komisarz do spraw demokracji, sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów. Wśród wykładowców byli znakomici praktycy i badacze: prof. Sarah Armstrong, Helga Berger, Peter Csoklich, dr Lukas Mandl. Podczas prelekcji zwracano uwagę na konieczność ochrony praw człowieka w przypadku deregulacji, jak też potrzebę poszukiwania równowagi pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem związanym z istnieniem procedur. Wiodącym elementem dyskusji były również wyzwania dla prawników i ich klientów, jakie niosą z sobą procesy deregulacyjne. Dobrym podsumowaniem nastrojów panujących podczas obrad były cytowane przez Petera Csoklicha słowa byłego prezydenta USA i laureata Nagrody Nobla Baraka Obamy, że deregulacja to miecz obosieczny, bo z jednej strony przyczynia się do wzrostu, ale z drugiej prowadzi do nadużyć i krzywd, które szkodzą społeczeństwu.
Podczas spotkania głos zabrała także Lydia Izovitova, prezes ukraińskiego samorządu adwokackiego. Wskazała na znaczenie problematyki konferencji w kontekście sytuacji geopolitycznej, agresji Rosji na Ukrainę oraz deregulacji jako potencjalnego zagrożenia, jeśli przeprowadzanej bez odpowiedniego przygotowania i analiz. Omawiała sytuację prawników ukraińskich w okresie stanu wojny.
Podsumowując można powtórzyć za prowadzącym obrady prezesem samorządu adwokackiego Austrii Armenakiem Utudjianem, że reguła, która powinna przyświecać prawnikom europejskim brzmi: In dubio pro Rule of Law.
Na stronie konferencji opublikowano złożone przez członków organizacji raporty krajowe.

