Finał Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

I edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej  przeszła do historii.
Rywalizacja przebiegała na 3 etapach.
Etap pierwszy odbył się 30 marca – w 176 szkołach podstawowych i gimnazjach. Składał się z pisemnego testu i wypowiedzi ustnych przed Komisją, w której zasiadali radcy prawni.
Etap drugi – okręgowy – odbywał się w miastach wojewódzkich. W części pierwszej uczestnicy rozwiązywali w formie pisemnej kazus, a następnie odpowiadali ustnie na wylosowane pytania.
Do etapu centralnego zakwalifikowało się 67 uczniów z 12 województw. Odbył się on w stołecznym gmachu Polskiej Akademii Nauk 17 i 18 maja i polegał na ustnej wypowiedzi przed Komisją Centralną.
Do finalistów Konkursu list wystosowała Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP. Członkowie Komisji konkursowych byli pod wrażeniem wiedzy i erudycji finalistów. Styl wypowiedzi i kultura osobista finalistów przynosi polskiej szkole chlubę.
Zgodnie z sugestiami nauczycieli zdecydowano się na przyznawanie nagród pieniężnych, pozwalających dzieciom i młodzieży na osobiste decyzje o ich wydatkowaniu – zgodnie z ich preferencjami i potrzebami.

Laureaci ze szkół podstawowych
I miejsce i nagrodę (1500zł) otrzymała Wiktoria Doreń ze szkoły podstawowej nr 34 z Łodzi,
II miejsce i nagrodę (1000)zł  – otrzymał Maciej Glibowski ze szkoły podstawowej nr 15 w Radomiu
III miejsce i nagrodę (700zł) –  otrzymał Kosma Grzegory ze szkoły podstawowej nr 3  w Warszawie.

Laureaci z gimnazjów
I miejsce zajął Kamil Szydłowski z Gimnazjum nr 1 w Kłodawie (nagroda 2000zł),
II miejsce zajął – Jakub Jędrzejczak z Prywatnego Gimnazjum we Włocławku (nagroda 1500zł),
III miejsce zajął – Mikołaj Kuncewicz – z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim (nagroda 1000zł).

Uczniowie z grona ścisłych finalistów, którzy nie otrzymali nagród pieniężnych, nagrodzeni zostali tabletami. Każdy z uczestników otrzymał od KRRP upominek w postaci długopisu z pendrive’m, a od firmy AVIVA nagrody rzeczowe (torby, opaski i kamizelki odblaskowe).
Uczniowie, ich opiekunowie i nauczyciele wyrażali nadzieję, że Konkurs będzie miał kolejne edycje, co po tak udanej inauguracji Akademii nie pozostawia żadnej wątpliwości.

Zobacz także