II edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Ogólnopolska Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych i gimnazjów jest elementem działań edukacyjny popularyzujących prawo i budujących świadomość prawną młodych Polaków. Działania te są podejmowane przez samorząd radcowski od kilkunastu lat.

Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie, jest propozycją w ramach edukacji prawnej, która w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę o prawie. Głównym celem konkursu, od dwóch lat organizowanego dla uczniów z całej Polski, jest zwrócenie uwagi na fakt, iż prawo mocno jest obecne w naszym codziennym życiu i dobrze jest je znać, by móc podejmować korzystne decyzje dla siebie (jako syna/córki, ucznia, studenta, potem pracownika), swojej rodziny i swoich zaangażowań tak zawodowych jak i społecznych. Akademia – Konkurs Wiedzy o Prawie jest konkursem trzyetapowym, składa się z etapu szkolnego, okręgowego i centralnego.

Pierwsza edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkurs Wiedzy o Prawie, zorganizowana w roku 2016, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 1539 uczniów ze 172 szkół z całego kraju. W tym roku zainteresowanie było jeszcze większe. Do udziału w Akademii – Konkursie przyjęło zaproszenie 242 szkoły, w tym 1885 uczniów.

Tegoroczną II edycję Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie objął swoim patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

W dniach 15-16 maja 2017 roku w Warszawie w salach Naczelnego Sądu Administracyjnego odbył się etap centralny II edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanej przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych. W obydwu dniach uczestnicy Akademii – Konkursu zasiedli wraz z swoimi opiekunami i rodzicami w Sali Zgromadzeń NSA, witani przez Prezesów Krajowej Rady Radców Prawnych – Pana Macieja Bobrowicza i Pana Wiceprezesa Leszka Korczaka, przedstawicieli Naczelnego Sądu Administracyjnego, Wydziału Informacji Sądowej – Przewodniczącą Panią prof. Małgorzatę Jaśkowską i zastępcę Przewodniczącego – Pana Sędziego Sylwestra Marciniaka oraz przedstawiciela Prezydent Miasta Warszawy – Panią Mecenas Monikę Kwiatkowską. W obydwu dniach 82 uczniów prezentowało swoje talenty oratorskie, poparte dużą wiedzą i swobodą jej stosowania.

Poziom wiedzy młodych pasjonatów prawa był tak wysoki i wyrównany, że każdego dnia komisja musiała skorzystać z zapisu regulaminowego i dla uczestników, którzy uzyskali najwyższą, maksymalną ilość punktów zorganizować „dogrywki” – czyli wypowiedzi na dodatkowe pytanie.

W gronie laureatów tegorocznej edycji znaleźli się uczniowie szkół podstawowych: Anastazja Janik ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wlkp. (I miejsce ), Julia Burys z ZPO Szkoła Podstawowa nr 2 w Skarżysku-Kamiennej (II miejsce), Gabriela Gołyńska z Szkoły Podstawowej w Mszczonowie (III miejsce). Wyróżnienie, za autentyzm w wyrażaniu swoich opiniii zdobyła Zofia Mital ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku oraz uczniowie gimnazjów: Martyna Świątek z Gimnazjum nr 3 im. K.I. Gałczyńskiego w Koninie (I miejsce), Volodymyrowi Balendiukowi z Salezjańskiego Gimnazjum im. ks. Bosko w Łodzi (II miejsce), Aleksander Kurpias z Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego w Legionowie (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali, zyskując gorące brawa i sympatię publiczności: Lidia Nieszczerzewska z Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie -Tartaku, Jan Iwanejko z Gimnazjum nr 9 w oraz Hugon Kotwas z Gimnazjum im. św. Floriana w Trzcielu.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, wyróżnieni finaliści nagrody rzeczowe.

Pani dr Krystyna Babiak – Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej KRRP, kończąc tegoroczną edycję, gratulując wszystkim finalistom podjęcia się tego dodatkowego (poza programem szkolnym) wyzwania poznawczego, a opiekunom i rodzicom dziękując za wsparcie w rozwijaniu pasji swoich dzieci, zaprosiła do dalszych wspólnych działań w ramach edukacji prawnej.

R.pr. Jolanta Kucharzak
Główny Koordynator
Ogólnopolskiej Akademii Konkursu Wiedzy o Prawie

Zobacz także