Jutro zaczyna się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych

6 lipca br., w Dzień Radcy Prawnego, rozpoczyna się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, którego pierwszy dzień poświęcony jest obchodom 40-lecia samorządu radcowskiego, zaś dwa kolejne obradom dotyczącym przepisów samorządu radców prawnych: zasad etyki i zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu.

Uroczystość rocznicowa została zaplanowana w 40. rocznicę uchwalenia ustawy o radcach prawnych, a w konsekwencji powstania niezależnego samorządu radców prawnych i powołania pełnomocników działających do dzisiaj 19 okręgowych izb radców prawnych.

Obecność na gali rocznicowej, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie, potwierdzili wyjątkowi goście, a wśród nich reprezentanci samorządów prawniczych oraz innych zawodów zaufania publicznego i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Obecni będą też goście z zagranicy, m.in. Bas Martens, Prezes Federacji Adwokatur Europejskich (FBE), i Lydia Izovitowa, Prezes Krajowej Ukraińskiej Izby Adwokackiej.

Obchody jubileuszu rozpocznie wprowadzenie sztandaru Krajowej Izby Radców Prawnych oraz wystąpienie Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierza Chróścika, po którym nastąpią przemówienia gości. W czasie gali zaplanowana jest wyjątkowa uroczystość – osoby szczególnie zasłużone dla samorządu radcowskiego zostaną uhonorowane pamiątkowymi medalami 40-lecia samorządu radców prawnych. Gala w teatrze zakończy się muzycznym akcentem.

W kolejnych dwóch dniach – 7 i 8 lipca – 322 delegatów na Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych weźmie udział w obradach, które odbędą się w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Jednym z zaplanowanych tematów dyskusji jest projekt nowelizacji Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, który był przedmiotem szeroko zakrojonych konsultacji oraz debaty toczącej się w środowisku radcowskim przez ostatnie miesiące. Kolejnym aktem prawnym, który ma być przedmiotem obrad NKZRP będzie projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych, liczby członków tych organów oraz trybu ich odwoływania, a także podejmowania uchwał przez organy samorządu.

Zakończenie obrad planowane jest na piątek w godzinach popołudniowych.

Zobacz także