Komisje KRRP
Przewodnicząca:
Agnieszka Sołtys
Członkowie:
Beata Cedro-Łosak
Gabriela Krajczewska
Grzegorz Łaszczyca
Katarzyna Martko-Mazur
Andrzej Pieścik
Monika Skowrońska
Robert Staszewski
Przewodnicząca:
Diana Świątkowska
Członkowie:
Jolanta Bosak-Szkolnik
Adam Chudziński
Marcin Dziurda
Grzegorz Chycki
Zbigniew Jacek Minkiewicz
Magdalena Romanowska
Tomasz Witulski
Komisja Doskonalenia Zawodowego zajmuje się organizacją form doskonalenia zawodowego radców prawnych, w tym spotkań i wideospotkań z udziałem przedstawicieli okręgowych izb radców prawnych, mających na celu usprawnienie koordynacji działalności szkoleniowej. Komisja wypracowuje model wymiany i wzajemnego udostępniania organizowanych przez okręgowe izby radców prawnych i siebie form doskonalenia zawodowego. Podejmuje stanowiska i opinie w sprawach stosowania przepisów prawa wewnętrznego dotyczących doskonalenia zawodowego oraz inicjuje i opiniuje propozycje zmian regulacji prawnych dotyczących tego obszaru. Promuje wdrażanie nowoczesnych form doskonalenia zawodowego oraz prowadzi bieżącą analizę stanu wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego przez radców prawnych. Komisja nawiązuje również współpracę z agendami innych samorządów prawniczych oraz organizacji i środowisk naukowych, zajmujących się doskonaleniem zawodowym.
Przewodnicząca:
Katarzyna Palka-Bartoszek
Członkowie:
Jolanta Czepe
Agata Gutowska
Andrzej Kadzik
Karolina Pukańska-Dura
Rafał Rybnik
Grzegorz Wyszogrodzki
Jacek Zieleziński
Do zadań Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu należy współpraca z Ośrodkiem Badań, Studiów i Legislacji oraz Komisją Zagraniczną w pracach związanych z rozszerzeniem form wykonywania zawodu. Komisja zajmuje się analizą stosowania Regulaminu wykonywania zawodu, Regulaminu funkcjonowania sądów dyscyplinarnych samorządu radców prawnych oraz Zasad działania Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, rzeczników dyscyplinarnych, ich zastępców, a także trybu i sposobu wyboru tych zastępców. Uzupełnia zbiór opinii i stanowisk w formie elektronicznej, wydawanych w kolejnych okresach. Analizuje stosowanie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, korzystając z informacji od przedstawiciela KRRP w Radzie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oraz Edukacji Prawnej powołanej przez Ministra Sprawiedliwości. Komisja zgłasza wnioski dotyczące konieczności zmian przepisów ustawy o radcach prawnych oraz innych regulacji KRRP związanych z wykonywaniem zawodu i Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Przygotowuje projekty rozstrzygnięć i odpowiedzi na wnioski i zapytania składane do Komisji. Bierze udział w konferencjach dotyczących etyki i wykonywania zawodu oraz organizuje dwa posiedzenia celem wypracowania stanowisk, dyskusji w sprawach istotnych oraz podsumowania działań rocznych na potrzeby KRRP i Prezydium KRRP. Przeprowadza również konsultacje z przewodniczącymi komisji wykonywania zawodu okręgowych izb radców prawnych.
Przewodnicząca:
Anna Augustyn
Członkowie:
Michał Araszkiewicz
Anna Austen-Palicka
Aneta Baranowska
Agnieszka Gajewska-Zabój
Piotr Kamiński
Dominik Lubasz
Stanisław Sopel
Komisja ta aktywnie wspiera innowacje i rozwój technologiczny, podejmując działania w różnych obszarach. Jej praca koncentruje się na monitorowaniu trendów w technologii prawnej oraz analizowaniu wpływu nowych rozwiązań technologicznych na zawód radcy prawnego. Dodatkowo komisja oferuje wsparcie w zakresie wdrażania technologii poprzez organizację szkoleń i warsztatów, inicjuje projekty związane z technologią oraz opracowuje rekomendacje dotyczące standardów technologicznych. Ważnym elementem jej działalności jest również ocena zgodności wdrażanych rozwiązań z obowiązującymi przepisami prawnymi i zasadami etycznymi.
Przewodnicząca:
Ewelina Cała-Wacinkiewicz
Członkowie:
Magdalena Bartosiewicz
Agnieszka Chrostowska-Bawoł
Beata Janikowska
Jakub Ławniczak
Katarzyna Skarżyńska
Łukasz Sołtysik
Barbara Spirała-Taradejko
Przewodnicząca:
Aleksandra Gibuła
Członkowie:
Maciej Bedyński
Maciej Czajkowski
Sylwia Filińska-Juszczak
Adam Jędrzejewski
Krzysztof Jóźwiak
Katarzyna Trochanowska
Nina Walczyk
Do zadań Komisji Promocji Zawodu należy uczestnictwo w organizacji wydarzeń związanych z samorządem radców prawnych oraz opracowanie założeń kampanii promocji zawodu radcy prawnego. Komisja podejmuje również działania zmierzające do opracowania kreacji kampanii, a następnie realizuje kampanie promocyjne. Wspiera okręgowe izby radców prawnych w prowadzeniu działań promocyjnych oraz nawiązuje współpracę i podejmuje działania w celu koordynacji działań w zakresie komunikacji i promocji izb oraz zawodu radcy prawnego. Dodatkowo, tworzy dobre praktyki komunikacji w samorządzie na poziomie okręgowym i krajowym. Organizuje także szkolenia dotyczące wykorzystania narzędzi komunikacyjnych w mediach społecznościowych oraz szkolenia z wystąpień medialnych.
Przewodnicząca:
Martyna Smaglińska
Członkowie:
Liliana Chmiel-Nowacka
Szymon Jelonek
Marta Kozłowska
Joanna Kułak
Marta Marek
Michał Pankiewicz
Michał Pyrz
Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego realizuje różnorodne zadania mające na celu wsparcie radców prawnych oraz aplikantów radcowskich. Wśród głównych działań komisji znajduje się identyfikacja kluczowych ograniczeń w rozwoju zawodowym tej grupy zawodowej oraz analiza możliwości ich eliminacji lub ograniczenia. Komisja podejmuje inicjatywy aktywizujące najmłodszych stażem radców prawnych, dając im platformę do prezentacji swoich poglądów, potrzeb i oczekiwań związanych z wykonywaniem zawodu oraz uwzględnia ich inicjatywy w działaniach samorządu. Ważnym elementem działalności komisji jest również promowanie nowoczesnych narzędzi technologicznych (legal tech) w pracy zawodowej radców prawnych.
Komisja, we współpracy z okręgowymi izbami radców prawnych, przeprowadza badania środowiska radcowskiego w celu diagnozy potrzeb i oczekiwań związanych z wykonywaniem zawodu. Przygotowuje także publikacje wspierające rozwój zawodowy oraz organizuje Forum Młodych Radców Prawnych jako stałą formę pomocy i wymiany poglądów dla początkujących radców. Dodatkowo, komisja organizuje Forum Aplikantów Radcowskich, które zachęca aplikantów do dialogu na temat procesu kształcenia oraz ich roli w samorządzie. W ramach swoich działań, komisja organizuje również konferencje dotyczące legal tech, webinaria poświęcone szansom i zagrożeniom dla rozwoju zawodu oraz wyzwaniom, przed jakimi staną radcowie prawni i samorząd zawodowy w przyszłości.
Przewodnicząca:
Alicja Jagielska-Burduk
Członkowie:
Helena Janczylik
Marta Kuligowska
Jerzy Makowski
Monika Przybyłowicz
Przemysław Rosiak
Bartosz Szolc-Nartowski
Maria Ślązak
Do zadań Komisji Zagranicznej należy zapewnianie reprezentacji samorządu w międzynarodowych organizacjach prawniczych oraz utrzymywanie kontaktów wielostronnych i dwustronnych z zagranicznymi samorządami prawniczymi. Komisja wspiera działalność zagraniczną okręgowych izb radców prawnych, przygotowując opracowania, analizy i inne materiały na potrzeby samorządu. Koordynuje także przepływ informacji o działaniach zagranicznych między Krajową Radą Radców Prawnych a okręgowymi izbami radców prawnych. Ponadto, organizuje wizyty studyjne, konferencje i seminaria dla członków samorządu zagranicą oraz podobne wydarzenia w kraju z udziałem prelegentów i specjalistów zagranicznych.