Konferencja „Nowoczesny radca prawny – innowacje i LegalTech – szanse i wyzwania”. Dyskusja o wyzwaniach stojących przed prawnikami

Konferencja „Nowoczesny radca prawny – innowacje i LegalTech – szanse i wyzwania” odbyła się 1 grudnia 2022 r. w siedzibie KIRP przy ul. Powązkowskiej 15 w Warszawie. Wydarzenie zorganizowane przez Komisję Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP było także transmitowane online.

– Jestem bardzo dumny, że mogę otworzyć tę konferencję. Jesteśmy największym samorządem prawniczym w Polsce. Jesteśmy też nowoczesnym samorządem, czego dowodem jest właśnie to wydarzenie – mówił na rozpoczęciu konferencji Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik.

– Zachęcam do korzystania z nowych technologii. One wspomagają nasza pracę. Dziękuję panelistom i wszystkim, którzy będą śledzić nasza konferencję – dodawał.

Następnie Piotr Kamiński, główny organizator wydarzenia, członek Krajowej Rady Radców Prawnych oraz członek Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP, zaprosił do wygłoszenia prezentacji: LegalTech i innowacje – szansa czy zagrożenie dla rynku usług prawnych?”, Tomasza Zalewskiego, radcę prawnego, partnera kierującego praktyką Commercial kancelarii Bird & Bird i eksperta w Radzie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

Tomasz Zalewski, opisując nowe role i funkcje, jakie pojawiają się w kancelariach i działach prawnych zaznaczył, że klienci oczekują, że prawnicy będą coraz bardziej skuteczni w swojej pracy.

Po prezentacji rozpoczął się pierwszy panel konferencji, zatytułowany „Czy IT zastąpi prawnika w tworzeniu i zarządzaniu kontraktami?”. Wzięli w nim udział: Michał Burek – prawnik, członek Komisji ds. Nowych Technologii przy OIRP w Krakowie, doradca restrukturyzacyjny, associate w dziale korporacyjnym oraz członek praktyki prawa restrukturyzacji i upadłości kancelarii Rymarz Zdort, współzałożyciel Pactt – narzędzia do elektronicznego zarządzania umowami. Zuzanna Jeżak – radca prawny, członek Komisji ds. Aplikacji poznańskiej OIRP, prawnik in-house na stanowisku Legal & Compliance Manager w Netguru S.A. – poznańskiej spółce IT. Specjalizuje się w obszarze prawa nowych technologii, prawa własności intelektualnej i bezpieczeństwa informacji oraz Tomasz Zalewski.

Moderatorem panelu był Krzysztof Owsianny – radca prawny, Przewodniczący Komisji ds. Innowacji OIRP Poznań. Specjalizuje się w prawie spółek handlowych ze szczególnym uwzględnieniem projektów reorganizacyjnych. Doradza przedsiębiorcom w zakresie ochrony danych osobowych, także w ramach projektów międzynarodowych.

Prelegenci rozmawiali o wdrażaniu niezbędnych do pracy narzędzi i automatyzacji procesów. Ostatecznie doszli do wniosku, że dopóki klientami prawników będą ludzie, a nie roboty, dopóty szeroko pojmowane IT nie zastąpi ich w pracy. Prawnicy jednak muszą stale doskonalić swój warsztat.

W drugim panelu zatytułowanym „Nowoczesna i skuteczna komunikacja. Legal  thinking design. Social media”, wzięli udział: Małgorzata Sławińska – radca prawny, dyrektor Działu Legal i Compliance na Europę Wschodnią w CBRE, mentorka Fundacji Women in Law. Piotr Kantorowski – radca prawny, założyciel Kancelarii Prawnej Kantorowski, Głąb i Wspólnicy, redaktor naczelny czasopisma Prawo dla Biznesu. Tomasz Wojtyś – entuzjasta social mediów, twórca Akademii Pana Lexa. Moderatorką była Patrycja Radek – strateg w obszarze rozwoju innowacji. W trakcie dyskusji wybrzmiało stwierdzenie, że dobra praca nie obroni się sama. Do zostania zauważonym, niezbędna jest budowa i odpowiednia komunikacja na zewnątrz własnej marki. Ważne jest także wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i organizacji, dla których wykonuje się pracę.

Trzeci panel nosił nazwę „Umiejętności miękkie w pracy prawnika oraz kancelarii? Innowacja czy konieczność?”. Wzięli w nim udział: Bartosz Berestecki – radca prawny, Prezes Zarządu PayTel S.A – odpowiedzialny za rynek polski oraz rozwój w EU produktów eCommerce w Grupie SIBS, absolwent programu MBA (University of Minnesota), alumn Leadership Academy Poland. Sabina Kamińska – Coach ICF, Trener Biznesu, Konsultant Rozwoju Organizacji, właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Przestrzeń Rozwoju. Jacek Pawłowski – radca prawny, Partner PwC Legal, Lider w kategorii Doradzanie Prywatnym Klientom (ranking „Rzeczpospolitej” z 2019 r., 2021 r., i 2022 r.).
Moderatorem dyskusji był Maciej Bobrowicz – radca prawny, mediator w sporach gospodarczych, były Prezes Krajowej Radcy Radców Prawnych.

Prelegenci zdefiniowali kompetencje miękkie jako zdolność do zmiany i brak strachu przed przekształceniem i reorganizacją pracy np. z użyciem narzędzi LegalTech. Zwrócili także uwagę na fakt, że zmiana to nie zagrożenie, ale szansa m.in. na rozwój.

W czwarty panelu zatytułowanym „Zarządzanie kancelarią/działem prawnym, a technologia?” wzięli udział: Tomasz Prus – Executive Manager, Innovation Advisor w Clifford Chance, Od 2020 r. odpowiada za program Best Delivery w polskim biurze Clifford Chance. Beata Superson-Połowiec – Radca Prawny, Wspólnik w Kancelarii Polowiec & Wspólnicy, specjalista w dziedzinie prawa cywilnego, gospodarczego i prawa energetycznego. Ekspert w dziedzinie kontraktów handlowych, energii i paliw, wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tomasz Sztyber – Radca Prawny, Senior Corporate Counsel EMEA – Genesys Cloud Services, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

Moderatorką była Agnieszka Wachowska – Radca Prawny, Traple Konarski Podrecki & Partners, Ekspertka Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) w obszarze prawa ICT, członek-założyciel Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii, zrzeszającego prawników specjalizujących się w obszarze TMT.

W trakcie trwania dyskusji zauważono, że zarządzanie kancelarią nie różni się zbytnio od zarządzania przedsiębiorstwem z innej branży. Dlatego nie warto bać się wdrażania narzędzi, które nie tylko usprawnią pracę prawników, ale także poprawią i umocnią ich wizerunek wśród klientów.

„Rynek Legaltech w Polsce. Jak stworzyć i skomercjalizować narzędzie LegalTech?” – to nazwa piątego i ostatniego panelu dyskusyjnego. Wzięli w nim udział: Katarzyna Abramowicz – radca prawny, współtworzyła m.in. takie serwisy jak: Specfile.pl, SpecPrawnik.pl, Sygnanet.pl, mentorka Global Legal Hackathon, wykładowca SWPS na studiach podyplomowych „Legaltech i innowacje w branży prawniczej”. Sebastian Grzywacz – radca prawny, członek Komisji ds. LegalTech przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Twórca systemu informatycznego do zarządzania umowami dzialprawny.pl, szef Działu Prawnego Antalis w regionie CSEE, wykładowca na studiach podyplomowych na SWPS. Robert Szczepanek – radca prawny, założyciel Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy sp. k., pomysłodawca i autor systemu Lease Commander, pomysłodawca i założyciel Ultima RATIO – sądu arbitrażowego online i centrum mediacji elektronicznych, członek Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego.

Moderatorem dyskusji był zaś Piotr Kamiński – partner zarządzający w Piotr Kamiński Robert Kamiński Kancelaria Radców Prawnych sp. p., członek Krajowej Rady Radców Prawnych oraz członek Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP. Prelegenci zgodzili się z tezą, że aby w korporacjach znalazły się pieniądze na odpowiednie komórki zajmujące się zagadnieniami LegalTech, musi zaistnieć potrzeba ich używania, ponieważ klienci bardziej od użycia odpowiednich narzędzi, chcą aby prawnicy dostarczyli im skuteczne rozwiązanie problemu.

Na koniec Piotr Kamiński podziękował wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji za udział w wydarzeniu.

Całość konferencji dostępna jest do odtworzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=DbIOs0Diyew

Fot.: Piotr Gilarski

Zobacz także