„Korzystanie z zasobów Internetu a odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich” –  to temat dziewiątego odcinka z serii edukacyjnych filmów KIRP dla młodzieży

W kolejnym odcinku z serii edukacyjnych filmów realizowanych przez Krajową Izbę Radców Prawnych przedstawimy zagadnienia dotyczące korzystania z zasobów Internetu w kontekście odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Jak należy definiować prawo autorskie? Czym jest plagiat? Jaka odpowiedzialność grozi za naruszenie praw autorskich? Odpowiedzi na wspominane pytania udzieli radca prawny Barbara Sikorska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

W dobie cyfryzacji, posiadając często nieograniczony dostęp do Internetu, możemy pobierać utwory w postaci filmów, nagrań czy książek z różnorodnych źródeł. Jednak łatwy dostęp do Internetu, jak również do źródeł umieszczonych tam plików, nie zwalnia nas z odpowiedzialności karnej. Szczególnie w sytuacji, gdy jednocześnie możliwe jest pobieranie i wykorzystywania materiałów dostępnych powszechnie. Należy podkreślić, że pobieranie utworu z danego źródła w Internecie bez zgody autora może prowadzić do naruszenia prawa, a tym samym zostać zakwalifikowane jako piractwo internetowe, medialne lub komputerowe.

Pamiętajmy, że w Internecie nie jesteśmy ani anonimowi, ani bezkarni. Zasoby Internetu, tak jak zasoby wszystkich utworów, które są tam wytwarzane i udostępniane, chronione są prawem.

Polecamy również pozostałe odcinki z serii edukacyjnych filmów dla dzieci i młodzieży.

Można je znaleźć w specjalnie dedykowanej zakładce na stronie internetowej: https://bit.ly/3ODde3o, w aktualnościach oraz mediach społecznościowych KIRP.

Zobacz także