Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Kwartalnik „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” w ministerialnym wykazie naukowych czasopism punktowanych

Kwartalnik „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” w ministerialnym wykazie naukowych czasopism punktowanych

Niezmiernie miło nam poinformować, że kwartalnik naukowy naszego samorządu „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” (ISSN: 2392-1943) został umieszczony w ministerialnym wykazie naukowych czasopism punktowanych, przyznano mu 40 punktów. 

– Ta decyzja daje dużą satysfakcję – odzyskane po latach wyróżnienie punktowe jest w pełni zasłużone i – choć w symboliczny sposób – potwierdza wartość naukową „Zeszytów”. Mam nadzieję, że obecność „Zeszytów” na liście czasopism punktowanych zachęci do publikowania jeszcze szersze grono znakomitych autorów, którzy na naszych łamach prowadzą ważną, naukową debatę – powiedział Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik. – Dziękuję wszystkim, którzy od lat swoją wiedzą, pracą i zaangażowaniem tworzą czasopismo i konsekwentnie budują jego znaczenie w prawniczym środowisku naukowym.

Samorząd radców prawnych od początków zorganizowanego ustawowo istnienia dążył do stworzenia periodyku, który odzwierciedlałby zainteresowania i potrzeby naukowe środowiska. Teksty o charakterze naukowym ukazywały się już sporadycznie w pierwszym, wydawanym w latach 1985–1986 czasopiśmie samorządu, zatytułowanym „Biuletyn Informacyjny Radców Prawnych” (w 1984 r. jako „Biuletyn Informacyjny”). Publikacje naukowe na stałe zagościły w będącym kontynuacją „Biuletynu” periodyku pt. „Obsługa Prawna: dwumiesięcznik Krajowej Rady Radców Prawnych”, zaś elementem podstawowym zawartości czasopisma stały się po kolejnej, mającej miejsce w 1992 r. zmianie szaty graficznej i tytułu oraz pojawieniu się periodyku zatytułowanego „Radca Prawny: czasopismo Samorządu Radców Prawnych”. Artykuły o charakterze naukowym przez blisko dwie dekady stanowiły ponad połowę zawartości „Radcy Prawnego”, stąd gdy periodyk przekształcał się w dwumiesięcznik, pojawił się pomysł, aby wyodrębnić z niego zawartość stricte naukową. Początkowo odbyło się to przez stworzenie graficznie odmiennej „wkładki” naukowej do każdego numeru „Radcy Prawnego”, a w 2014 r. przez powołanie do życia odrębnego wydawnictwa (z różną od „Radcy Prawnego” redakcją) o nazwie „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe”. Od tego momentu będące kwartalnikiem „Zeszyty Naukowe” przejęły tę część tradycji „Radcy Prawnego”, która skupiała się nad swoiście akademicką refleksją nad prawem i wymiarem sprawiedliwości, natomiast dwumiesięcznik „Radca Prawny” kontynuował wątki związane bieżącymi sprawami działalności samorządu. Tym samym kwartalnik „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” jest periodykiem, który w sferze aktywności naukowej samorządu radców prawnych sięga lat 80. XX w. i jest jednym z niewielu naukowych czasopism prawniczych w Polsce, które może pochwalić się tak długa tradycją.

Umieszczenie periodyku „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” w ministerialnym wykazie naukowych czasopism punktowanych przemawia nie tylko blisko 40-letnia tradycja, ale także jego zawartość merytoryczna. Spośród kilkuset autorów piszących dla „Radcy Prawnego” i obecnie dla „Zeszytów Naukowych” wymienię przykładowo znamienite i uznane postaci w reprezentowanych przez nie specjalnościach prawniczych: administratywistów dr hab. Joannę Lemańską i prof. dr. hab. Rafała Stankiewicza, konstytucjonalistę dr. hab. Sławomira Patyrę, karnistę dr. hab. Janusza Sawickiego, procesualistę prof. dr. hab. Andrzeja Jakubeckiego (procedura cywilna), prof. dr hab. Elwirę Marszałkowską-Krześ (procedura cywilna) i dr. hab. Jarosława Zagrodnika (procedura karna), czy też specjalistów z zakresu prawa handlowego i gospodarczego takich jak prof. dr. hab. Roberta Stefanickiego, dr. hab. Bogusława Sołtysa czy dr. hab. Jakuba Ziętego. Przedstawione przez nich, jak i pozostałych autorów publikujących na łamach „Radcy Prawnego. Zeszytów Naukowych” artykuły przechodzą rygorystyczną procedurę recenzyjną, o czym mogli przekonać się ci, których teksty nie zostały w jej wyniku dopuszczone do publikacji.

– Umieszczenie na ministerialnej liście i docenienie punktowe periodyku „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” jest zasługą wielu osób, a w szczególności wysokiego poziomu merytorycznego autorów publikujących na jego łamach oraz wszystkich członków redakcji kierowanej najpierw przez dr. hab. Mirosława Sadowskiego, a następnie dr. hab. Jakuba Ziętego – przyznaje dr hab. Tomasz Scheffler, obecny przewodniczący kolegium redakcyjnego kwartalnika. – Godzi się też wskazać i docenić ogrom procy włożonej przez obecnych redaktorów – prof. dr hab. Małgorzatę Szwejkowską i dr. Aleksandra Jakubowskiego.

Prof. dr hab. Rafał Stankiewicz, kierownik Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, wskazuje, że kwartalnik samorządu radców prawnych od dawna zasługiwał na umieszczenie go w wykazie naukowych czasopism punktowanych. – Publikowane w nim artykuły niezmiennie prezentują wysoki poziom merytoryczny i podlegają surowej ocenie recenzentów. Czasopismo cieszy się dużym uznaniem wśród autorów i przyznanie 40 punktów jest potwierdzeniem tego faktu. Wpis na listę czasopism punktowanych pozwoli kwartalnikowi „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe” na dalszy rozwój i przyciągnięcie nowych znamienitych autorów, którzy za swoje publikacje będą teraz otrzymywać punkty – ocenia prof. dr. hab. Rafał Stankiewicz. – Gratuluję redakcji ogromnego wkładu pracy i zaangażowania, które przyczyniło się do decyzji ministerstwa.

Składamy również gratulacje samorządowi adwokatów, którego periodyk „Palestra” także znalazł się na liście, otrzymując 40 punktów.

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z załącznikiem – wykazem czasopism – znajduje się tutaj.

Wszyscy zainteresowani publikacją na łamach „Zeszytów Naukowych” mogą skorzystać z nowej ścieżki zgłaszania opracowań. Można je przesyłać za pomocą panelu redakcyjnego dostępnego pod adresem: https://ojs.ejournals.eu/Radca-Prawny. Jest on owocem współpracy Redakcji z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego i gwarantuje profesjonalny przebieg procedury redakcyjnej oraz recenzyjnej.