Mailowe ataki szantażystów. Co robić?

Na skrzynki e-mail należące do radców prawnych (oraz ich kancelarii) wpływają w ostatnim czasie wiadomości od nieznanych osób próbujących wyłudzić pieniądze w zamian za powstrzymanie się od dodawania negatywnych opinii w Google.

Szantażyści grożą, że „mogą doprowadzić do drastycznego spadku liczby gwiazdek i publikować negatywne/szkalujące komentarze, które odstraszą klientów, którzy przychodzą do kancelarii ze względu na wizytówki Google, które wyświetlają się na pierwszych miejscach w Google”.
Samorząd radców prawnych podejmuje działania mające na celu wsparcie radców w takiej sytuacji. Prosimy, aby nie poddawać się szantażowi!

Proponujemy, aby w przypadku ataku szantażystów:

  1. Powiadomić macierzystą Okręgową Izbę Radców Prawnych.
  2. Zawiadomić o możliwości popełnienia przestępstwa organy ścigania.
  3. Sprawdzić dostęp do usług Google, na których jest świadczona usługa „wizytówka” pod linkiem: https://business.google.com
  4. Utworzyć bardzo silne hasło składające się z losowej kombinacji minimum 15 znaków (lub na takie zmienić).
  5. Zgłosić każdy atak na usługi sieciowe związane z wizytówkami w serwisie Google – każdą nieprawdziwą opinię poprzez stronę https://business.google.com. Zgłoszenia automatyczne jest rozpatrywane poprzez algorytm Google.
  6. Jeśli opinia nie zostanie usunięta w ciągu czterech dni, należy zgłosić to Google poprzez kontakt z działem obsługi Google Moja Firma. Trzeba opisać zdarzenie z otrzymaną wiadomością e-mail i próbą szantażu, zaznaczając, że wcześniej podjęta została próba usunięcia nieprawdziwej opinii poprzez formularz zgłoszenia automatycznego. Można poprosić o rozmowę telefoniczną lub napisać maila, przykładowy link do zgłoszenia: https://support.google.com/business#topic=4596754
  7. Jeżeli otrzyma się negatywną odpowiedź od działu obsługi Google Moja Firma, można napisać odwołanie, w którym należy powołać się na przepisy prawa obowiązującego w Polsce. Formularz do odwołania:
    https://support.google.com/legal/answer/3110420?product=googlemybusiness%20&uraw=&visit_id=637975462032836252-97119422&rd=2

Zobacz także