I Mistrzostwa Radców Prawnych i Aplikantów w Ultramaratonie oraz w Biegach Terenowych

W dniu 18 lutego 2017 roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym odbyły się I Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Ultramaratonie oraz I Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Biegach Terenowych, które były jedną z pierwszych imprez w ramach 35-lecia zawodu radcy prawnego. Organizatorem wydarzenia był Klub Maratoński Truchcik Łubianka oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, zaś patronat nad nim objęła Krajowa Izba Radców Prawych. Na liście startowej radców prawnych pojawiło się dwudziestu uczestników.

Jako pierwsi zmagania rozpoczęli uczestnicy ultramaratonu na dystansie 65 km z przewyższeniami 1500 m, które budzą zaskoczenie nad morzem. Trójmiejski Park Krajobrazowy ze wzgórzami morenowymi, malowniczymi dolinami i lasami tworzy doskonałą scenerię do przeprowadzenia biegu górskiego. Zawodnicy wystartowali punktualnie o siódmej z Gdyni. Warunki w lesie od początku były trudne. Oblodzone ścieżki, kałuże z roztapiającego się śniegu, błoto. Niemniej jednak atmosfera na starcie i trasie była gorąca i przyjacielska, jak zwykle na biegach ultra. Pierwsze wzniesienia pokazały, że tego dnia należy zachować szczególną ostrożność, nie ma miejsca na brawurę i stawiając każdy krok trzeba zachować szczególną ostrożność. Na trasie można było znaleźć się po kostki w błocie, buty cały czas mokre, ale uśmiechy innych zawodników, dobre słowa wolontariuszy, a potem na mecie medal są w stanie wszystko wynagrodzić.

Uczestnicy tzw. Grubej piętnastki, czyli biegu na dystansie +15 km, który ostatecznie miał prawie 18 km i 600 m przewyższeń wystartowali o godzinie jedenastej. Wprawdzie czekał ich dystans znacznie krótszy, ale za to tempo od początku było intensywne, co przy koncentracji wzniesień jest nie lada wysiłkiem. Niektóre z podbiegów nie dało się inaczej pokonać niż marszem, a zbiegi wprawdzie kusiły, aby przyspieszyć, co niestety w wielu wypadkach kończyło się upadkiem. Atmosfera zawodów, kolorowy tłum uśmiechniętych biegaczy nie pozwalał jednak na chwile zwątpienia. Trudne warunki nie zatrzymały koleżanek i kolegów, którzy kolejno meldowali się na mecie w dobrych humorach, a przede wszystkim w doskonałej formie, osiągając przy tym bardzo dobre rezultaty.

Zwycięzcą I Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Ultramaratonie wśród mężczyzn został Tomasz Oleksiewicz z OIRP Gdańsk. Kolejne miejsca na podium zajęli Dariusz Urbańczyk z OIRP Warszawa oraz Marcin Muza z OIRP Gdańsk. Wśród kobiet I miejsce przypadło Annie Stępień-Sporek (OIRP Gdańsk). Na tym dystansie była to jedyna zawodniczka w kategorii radców prawnych. Mamy nadzieję, że w następnych edycjach Pań będzie więcej na tym dystansie. Pierwszą lokatę w Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Biegach Terenowych w kategorii kobiet zajęła Magdalena Grabarska z izby toruńskiej, zaś na miejscu drugim uplasowała się Aleksandra Worzała (OIRP Gdańsk), do których na miejscu trzecim dołączyła Ewelina Kubik (OIRP Gdańsk). Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Łukasz Rupniak z OIRP Szczecin. Na miejscu drugim bieg ukończył Łukasz Radomyski (OIRP Gdańsk). Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Kinal (OIRP Gdańsk). Gratulujemy nie tylko czołówce, ale wszystkim uczestnikom wspaniałej sportowej postawy!

Mimo niekorzystnej aury, impreza była bardzo udana ze względu na świetny wybór trasy, perfekcyjne jej oznaczenie, zapewnienie doskonale zaopatrzonych punktów odżywczych i wielką życzliwość oraz oddanie wolontariuszy. Za tak świetne przygotowanie organizacyjne należą się szczególne podziękowania dla Klubu Maratońskiego Truchcik Łubianka oraz Michała Czepujkojcia i Artura Przyjemskiego. Wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie i już teraz serdecznie zapraszamy udziału w II Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Ultramaratonie oraz II Mistrzostwach Radców Prawnych i Aplikantów w Biegach Terenowych w lutym 2018 roku. Jest to nie tylko okazja do sprawdzenia własnych sił przez początkujących i doświadczonych biegaczy, ale także szansa na poznanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

sporządziła: Anna Stępień-Sporek

zdjęcia: OIRP Gdańsk

Zobacz także