„Mowa nienawiści” –  to temat ósmego odcinka serii edukacyjnych filmów KIRP dla młodzieży

W kolejnym odcinku z serii edukacyjnych filmów realizowanych przez Krajową Izbę Radców Prawnych przedstawimy zagadnienia dotyczące mowy nienawiści w życiu codziennym. Czym jest mowa nienawiści, w jaki sposób przeciwdziałać hejtowi w Internecie i co zrobić w sytuacji, gdy stajemy się bezpośrednim odbiorcą hejtu? Odpowiedzi na wspominane pytania udzielą radca prawny Tomasz Wolny-Dunst i radca prawny Adam Chudziński z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Mowa nienawiści obecnie funkcjonuje pod postacią hejtu (ang. hate). To wszelkie negatywnie nacechowane wypowiedzi skierowane do określonej jednostki lub grupy ze względu na posiadane przez nią cechy, tworzone na podstawie uprzedzeń i zachęcające do szerzenia dyskryminacji.

Mając na uwadze rozpowszechnianie się zjawiska, jakim jest mowa nienawiści, radcowie prawni Tomasz Wolny-Dunst i Adam Chudziński, zwracają szczególną uwagę na jej rozwój w środkach masowego przekazu. Mecenasi podkreślają, że osoby posługujące się mową nienawiści w Internecie, korzystają z pozornej anonimowości. Dzisiejsze narzędzia informatyczne umożliwiają, poprzez ustalenie numeru IP urządzenia, ustalenie danych użytkownika. Osoba doświadczająca hejtu, posiadając te informacje, może złożyć pozew do sądu o naruszenie dóbr osobistych lub zgłoszenie do policji lub prokuratury.

W filmie edukacyjnym przedstawione zostały również zasady postępowania z mową nienawiści, dzięki którym w kilku prostych krokach możemy przynajmniej w minimalnym stopniu zniwelować to zjawisko w Internecie.

Link do filmu: https://bit.ly/3DNQ5WI

Polecamy również pozostałe odcinki z serii edukacyjnych filmów dla dzieci i młodzieży.

Można je znaleźć w specjalnie dedykowanej zakładce na stronie internetowej: https://kirp.pl/category/filmy-edukacyjne/, w aktualnościach oraz mediach społecznościowych KIRP.

Zobacz także