Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”

Jest już styczniowo-lutowy numer „Radcy Prawnego”! Opisujemy w nim m.in. prace nad zmianą ustawy o radcach prawnych.

Ustawa mimo kilkukrotnych nowelizacji nadal zawiera rozwiązania nieprzystające do dzisiejszych czasów. Część z nich pochodzi jeszcze z minionego ustroju lub sprzed wejścia w życie Konstytucji RP oraz przystąpienia Polski do UE.Dyskusja o konieczności nowelizacji toczy się od wielu lat, a wśród regulacji wymagających zmian wymieniane są m.in. te dotyczące form wykonywania zawodu i świadczenia pomocy prawnej, struktury samorządu czy procedury związane z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Nowa ustawa powinna jednak przede wszystkim chronić radców prawnych i maksymalnie umożliwiać profesjonalne wykonywanie zawodu. Zmianom w ustawie poświęcamy temat numeru.

W najnowszym wydaniu „Radcy” przyglądamy się także kondycji dyscyplinarnej naszego samorządu. Jak zapewnia na naszych łamach Krzysztof Górecki, przewodniczący WSD, jest ona dobra, a liczba spraw dyscyplinarnych od lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

Ponadto kontynuujemy cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną. Tym razem sędzia Grzegorz Karaś opisuje pułapki w przepisach dotyczących postępowania odwoławczego. Warto przeczytać!

Zachęcamy do przeczytania także pozostałych, równie ciekawych artykułów, m.in. o:

● wchodzących w połowie marca przepisach zaostrzających kary za jazdę pod wpływem alkoholu (wprowadzających przepadek auta),

● pozasądowych odszkodowaniach za błędy w szpitalu,

● instytucji ostrzeżenia dziekańskiego,

● kolejnym wyroku TSUE, korzystnym dla kredytobiorców frankowych,

● dawnych listach gończych, w których uwagę przyciągają zwłaszcza opisy wyglądu osób poszukiwanych.

Gościem styczniowo-lutowego numeru jest r. pr. Jacek Czaja, laureat trzeciego miejsca w XII edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2023”. Jak w wieku 31 lat można osiągnąć już tyle, ile bohater naszego wywiadu? Zachęcamy do lektury.

Dla wytchnienia od tematów zawodowych tym z Państwa, którzy rozważają kupno psa lub jeszcze lepiej przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, polecamy rozmowę z radczynią Martą Sagan-Martko, która jest także psim behawiorystą.

W internetowym „Dodatku dla Aplikantów” przypominamy, że odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godnością zawodu podlegają także aplikanci radcowscy.

Najnowszy numer można znaleźć tutaj.

Zobacz także