Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”

Polecamy marcowo-kwietniowy numer „Radcy Prawnego”, w którym analizujemy m.in. przepisy dotyczące procedury wyborczej w naszym samorządzie i przypominamy, jak ważna w tym procesie jest frekwencja.

W najnowszym wydaniu „Radcy” dużo uwagi poświęcamy także aplikantom i działaniom Krajowej Izby Radców Prawnych podejmowanym w celu wspierania ich w przygotowaniach do egzaminu radcowskiego.

Wracamy do tematu rebrandingu i podsumowujemy przeprowadzone wśród dużej rzeszy członków naszego samorządu konsultacje dotyczące logo. Ankieta, w której wzięło udział prawie 2 tys. osób, dała jednoznaczną odpowiedź, że chcemy zmiany logo, a nowy znak powinien nawiązywać do obecnego i symbolizować takie wartości, jak kompetencja i wiedza, wiarygodność i zaufanie. Wybrana przez KRRP agencja kontynuuje zatem prace nad stworzeniem docelowego logo spełniającego nasze oczekiwania.

W wiosennym numerze nie mogło zabraknąć także podsumowania działań Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, które już dwa lata, od początku inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie, pomaga uchodźcom. O pracy centrum, zaangażowaniu w pomoc radców prawnych i prawniczek z Ukrainy opowiada na naszych łamach koordynatorka CKPP r. pr. Magdalena Bartosiewicz.

Ponadto kontynuujemy w „Radcy” cykl, w którym analizujemy procedurę cywilną. SSO Grzegorz Karaś prześwietla nowe przepisy k.p.c. wprowadzające na stałe do procesu cywilnego możliwość przeprowadzenia jawnego posiedzenia zdalnego.

Zachęcamy do przeczytania także pozostałych, równie ciekawych artykułów, m.in. o:

  • obowiązujących od połowy lutego przepisach mających zapewnić dzieciom lepszą ochronę przed przemocą,
  • proponowanych regulacjach dotyczących rejestrowania stowarzyszeń przez portal S24,
  • wykorzystaniu nowych technologii do szybkiego tworzenia ciekawych prezentacji,
  • aspektach dyscyplinarnych występowania radcy prawnego w roli mediatora,
  • orzeczeniu TSUE o odpowiedzialności za puste faktury.

A do rozmowy zaprosiliśmy w tym numerze wyjątkowego gościa – naszego wieloletniego redakcyjnego kolegę, red. Wojciecha Tumidalskiego, który przez 13 lat pisał dla „Radcy” sprawozdania z najciekawszych procesów sądowych. Niestety nasza współpraca musiała się zakończyć z powodu nowych obowiązków p. Wojtka, który w lutym objął stanowisko redaktora naczelnego PAP-u.

Z kolei fanów rapu z pewnością ucieszy nasz wywiad z Adamem Bogumiłem Zielińskim, prawnikiem po aplikacji radcowskiej, znanym na rynku muzycznym jako Łona, dla którego ten rok zaczął się gradem nagród.

W internetowym „Dodatku dla Aplikantów” podsumowujemy marcową konferencję Ministerstwa Sprawiedliwości, podczas której omówiono wyniki wrześniowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Okazuje się, że także w 2023 r. najwięcej absolwentów studiów prawniczych, obierając dalszą ścieżkę kariery, zdecydowało się na zdawanie na aplikację radcowską.

Najnowszy numer można znaleźć tutaj.

Zobacz także