Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Podsumowanie działań Komisji Stałych KRRP w III kwartale 2024 r.

Podsumowanie działań Komisji Stałych KRRP w III kwartale 2024 r.

W trzecim kwartale 2024 r. Komisje Stałe Krajowej Rady Radców Prawnych aktywnie realizowały różnorodne projekty, mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych radców prawnych, organizację wydarzeń promujących zawód oraz wspieranie działalności międzynarodowej i edukacyjnej. Ich praca koncentrowała się na tworzeniu i udostępnianiu nowych materiałów szkoleniowych, organizacji konferencji i szkoleń, a także na wzmacnianiu współpracy z międzynarodowymi partnerami. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie działań komisji, które ilustruje ich zaangażowanie w rozwój zawodowy i promowanie zawodu radcy prawnego.

Komisja Doskonalenia Zawodowego KRRP

Komisja Doskonalenia Zawodowego Krajowej Rady Radców Prawnych kontynuuje realizację planowanych działań, organizując regularne szkolenia online oraz szkolenia e-learningowe, dostępne na platformie e-KIRP w każdy czwartek 2024 roku (z wyjątkiem dni świątecznych i wolnych od pracy).

Lipiec:

W lipcu Komisja udostępniła nowy cykl szkoleń pod nazwą „Kształtowanie kompetencji radcy prawnego: nowoczesne wyzwania i narzędzia”, nawiązujący do obchodów Dnia Radcy Prawnego, przypadającego na 6 lipca. Szkolenia te opatrzono hasłem „Lipiec z zawodem radcy prawnego”.
W ramach cyklu udostępniono następujące szkolenia:

  • Współpraca z zespołem ludzkim / Współpraca radcy prawnego w jednostce (radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy) – r. pr. Maria Młotkowska,
  • Wycena usług prawniczych (systemy wynagradzania, podwyżki, regionalne stawki) – prof. Ryszard Sowiński,
  • RODO w kancelarii prawnej – dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, prof. UŁ,
  • AML w kancelarii – r. pr. Andrzej Lanc.

Sierpień:

W ramach cyklu „Sierpień z prawem cywilnym”, Komisja zorganizowała zajęcia specjalizacyjne, skierowane na pogłębienie wiedzy z zakresu prawa cywilnego. W ramach cyklu udostępniono szkolenia:

  • Problemy postępowania zabezpieczającego i klauzulowego – SSR Monika Biała,
  • Powództwa przeciwegzekucyjne – SSO Grzegorz Karaś,
  • Postępowanie egzekucyjne z uwzględnieniem najnowszych zmian – komornik Monika Janus,
  • Egzekucja z nieruchomości z uwzględnieniem najnowszych zmian KPC – komornik Monika Janus.

Wrzesień:

Wrzesień upłynął pod hasłem „Wrzesień z zamówieniami publicznymi”. Komisja przygotowała cykl szkoleń dotyczących praktycznych aspektów zamówień publicznych, obejmujących:

  • Środki ochrony prawnej oraz analiza aktualnych linii orzeczniczych – r. pr. Norbert Gill,
  • Postępowanie przed KIO – aspekty praktyczne – r. pr. Norbert Gill,
  • Analiza potrzeb zamawiającego i wcześniejsze zaangażowanie wykonawców – r. pr. Marta Kittel,
  • Dokumentowanie przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia – r. pr. Marta Kittel,
  • Tryby udzielania zamówień publicznych – aspekty praktyczne dla radców prawnych – r. pr. Piotr Nowak,
  • Umowy w zamówieniach publicznych – r. pr. Piotr Nowak.

Ponadto, w związku z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów, 25 września udostępniono szkolenie pt. „Ochrona sygnalistów – prawa i obowiązki pracodawców”, przygotowane przez r. pr. Macieja Łokaja.

Komisja Zagraniczna KRRP

W III kwartale prowadzono dalszą rekrutację uczestników do programów koordynowanych przez Fundację Prawników Europejskich poświęconych prawu migracyjnemu, azylowemu, prawom człowieka oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji, a także do kolejnych seminariów w ramach programu TRAVAR, poświęconego prawu karnemu. Odbyła się również ostatnia tura naboru do obecnej edycji programu krótkich praktyk prawniczych Lawyerex 2, które umożliwiają pracę w zagranicznej kancelarii lub innej instytucji prawniczej przez dwa tygodnie. Trwały również prace nad finalizacją nowego programu zajmującego się prawem cywilnym, którego start planowany jest na rok 2025.

W dniach 5-7 września 2024 roku w Opolu odbyło się XIV Prawnicze Forum Polsko-Niemieckie, zorganizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Opolu we współpracy z Krajową Radą Radców Prawnych, Okręgowymi Izbami Radców Prawnych z Wrocławia, Katowic, Zielonej Góry, Łodzi, Wałbrzycha i Torunia oraz partnerami z Polski oraz Niemiec. W forum wzięło udział ponad 20 prelegentów reprezentujących zawody prawnicze. Dyskusje koncentrowały się na wyzwaniach stojących przed prawnikami w Europie, takich jak globalizacja, pranie pieniędzy i zmieniające się struktury społeczne. Kluczowe tematy obejmowały przeciwdziałanie praniu pieniędzy, międzynarodowe prawo rodzinne i rolę komunikacji w pracy prawnika. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. adw. Sabine Fuhrmann, Wiceprezydent adwokatury niemieckiej, oraz r.pr. Michał Korwek, Wiceprezes KRRP. Forum odbyło się w formie hybrydowej, z możliwością udziału zdalnego.

W dniach 19-20 września, w ramach programu TRALIM 3 koordynowanego przez Fundację Prawników Europejskich, odbyła się w Polsce wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego. Uczestnikami wydarzenia była grupa 19 prawników z Cypru, Hiszpanii, Francji, Grecji oraz Irlandii specjalizujących się w tej dziedzinie. W trakcie wizyty prawnicy odwiedzili Białystok, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem Straży Granicznej w kontekście kryzysu migracyjnego. Zagraniczni goście oraz towarzyszący im polscy prawnicy mieli okazję rozmowy z kierownictwem Straży Granicznej na Podlasie na temat wszystkich aspektów trwającego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Dzięki uprzejmości Straży Granicznej prawnicy mieli okazję zobaczyć zamknięty ośrodek dla cudzoziemców oraz instalacje graniczne. Ponadto w ramach wizyty goście mieli okazję zapoznać się z działalnością organizacji pozarządowej, jaką jest Fundacja Dialog. W trakcie pierwszego dnia wizyty zagraniczni goście mieli również okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej w obliczu kryzysu uchodźczego związanego z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Drugiego dnia w Warszawie odbyły się prelekcje dotyczące polskiego prawa migracyjnego i azylowego, jak również spotkanie z białoruskimi obrońcami praw człowieka poświęcone sytuacji w ich kraju. Wizyta była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia współpracy międzynarodowej.

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego w III kwartale 2024 roku współorganizowała wraz z OIRP Poznań W dniach wydarzenie o charakterze edukacyjno-promocyjnym w ramach festiwalu Pol’and’Rock, który odbywał się w dniach od 1-3 sierpnia 2024r. w Czaplinku. Członkowie Komisji przeprowadzali prelekcje, warsztaty i konkursy w ramach festiwalowego Namiotu Radców Prawnych. Namiot funkcjonował w specjalnej festiwalowej Strefie Warsztatów ASP będącej areną działań twórczych, debat, dyskusji i zabaw, zagospodarowanej przez organizacje społeczne, instytucje i samorządy. Namiot Radców Prawnych był miejscem spotkań i rozmów na ważne i doniosłe prawnie tematy z uczestnikami festiwalu. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością, by tłumnie odwiedzany przez uczestników festiwalu. Dyskutowano o prawach człowieka i obywatela, prawach konsumenta, rozwoju nowych technologii. Przekazywano informacje na temat mobbingu i dyskryminacji, informowano, jak zachować się wobec władz w toczących się postępowaniach, przekazywano wiedzę o tym, jakie obowiązki ma policja i jakie prawa zatrzymany – w razie zaistnienia takiej sytuacji.

W ramach Namiotu Radców Prawnych, jak co roku, działała poradnia prawna, w ramach której każdy z uczestników festiwalu mógł bezpłatnie uzyskać wyjaśnienie dla nurtujących go spraw prawnych. Uczestnicy festiwalu mogli wziąć też udział w konkursach, grach i zabawach, rozlicznych działaniach edukacyjnych. Dużym powodzeniem cieszyło się Koło Tortury, które „z przymrużeniem oka” weryfikowało znajomość prawa.

Przedstawiciele Komisji wraz z radcami prawnymi i aplikantami reprezentującymi Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie w dniach od 15 do 17 sierpnia 2024r. prowadzili debaty i szeroko zakrojone działania promocyjne w strefie „City NGO” zorganizowanej w ramach festiwalu rockowego Cieszanów Rock Festiwal w Cieszanowie. Festiwalowe stoisko radców prawnych odwiedzili także radcowie prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Debaty radców prawnych dotyczyły ważnych aspektów społecznych, związanych między innymi z prawami konsumenta, prawami pokrzywdzonego i zatrzymanego w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia.

W ramach stoiska prowadzono poradnię prawną oraz konkurs wiedzy o prawie, gdzie festiwalowicze mogli wygrać cenne nagrody, otrzymać promocyjne gadżety samorządowe ufundowane przez OIRP w Rzeszowie oraz Krajową Izbę Radców Prawnych. Stoisko radców prawnych było bardzo widoczne pośród innych organizacji społecznych, a to dzięki olbrzymiej dmuchanej bramie z napisem „Radcowie prawni”. Stoisko odwiedzali uczestnicy festiwalu, a organizowane debaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wywołały żywą dyskusję panelistów z uczestnikami.

Komisja Praw Człowieka

  •  Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej

Kontynuowany jest projekt CKPP z partnerami KIRP – Norwegian Refugee Council i Fundacją Dialog. Projekt został przedłużony do końca 2024 roku. Beneficjentami i beneficjentkami projektu są osoby uchodźcze, które przyjechały do Polski z powodu wojny w Ukrainie. W ramach projektu pomoc udzielana jest także osobom przechodzącym przez granicę polsko-białoruską. Projekt prowadzony jest przez KRRP od grudnia 2021 r., a we współpracy z ww. partnerami – od czerwca 2022 r.

W 2024 roku podobnie jak w latach ubiegłych projekt skupia się na pomocy osobom uchodźczym w kwestiach związanych z legalizacją pobytu, prawem pracy, uzyskiwaniem niezbędnej dokumentacji, kwestiami mieszkaniowymi oraz dostępem do podstawowych usług. Kontynuowana jest także współpraca z ukraińskimi prawniczkami, które konsultują beneficjentów i beneficjentki pomocy via infolinia. Prowadzona jest strona internetowa z informacją prawną. Świadczona jest pomoc prawna przez radców prawnych w sprawach indywidualnych wymagających pobrania od osoby pełnomocnictwa.

Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2024 r. udzielono pomocy następującej liczbie osób:

  • Liczba konsultacji na infolinii – 4615
  • Liczba konsultacji osobistych w Transit Site w Białymstoku – 1049
  • Liczba spraw poprowadzonych przez radców prawnych przed sądami i organami administracji – 40
    • Liczba przeszkolonych osób w ramach szkoleń prawniczych – 38

  • Tour de Konstytucja

Kontynuowana jest także współpraca z Fundacją Aktywna Demokracja – autorem inicjatywy Tour de Konstytucja. Tegoroczna edycja odbywająca się pod hasłem Siła Młodych – Most Pokoleń poświęcona jest edukacji obywatelskiej młodych ludzi. W okresie styczeń-kwiecień 2024 radcowie i radczynie towarzyszyli członkom Fundacji podczas zajęć w szkołach na terenie Polski.

4 czerwca 2024 r. Tour de Konstytucja ruszyła w tradycyjną trasę po polskich miastach i miejscowościach celem prowadzenia rozmów z mieszkańcami o Konstytucji, praworządności oraz prawach człowieka. Radcowie prawni z okręgowych izb radców prawnych włączają się w organizację poszczególnych przystanków na terenie działania danej Izby. Jesteśmy widoczni i chcemy prowadzić dialog z obywatelami, aby ułatwić im rozumienie zasad konstytucyjnych.

Tegoroczna Tour de Konstytucja zakończyła się w dniu 7 września 2024 r. finałem organizowanym w Warszawie. Do tego czasu Tour de Konstytucja zawitała do ponad 50 miejscowości. Radcowie i radczynie prawni byli obecni na prawie każdym z przystanków organizowanych w ramach tegorocznej edycji. W projekt zaangażowało się 13 okręgowych izb radców prawnych, na terenie których odbywały się przystanki oraz ponad 70 radców i radczyń prawnych oraz aplikantów i aplikantek radcowskich.

  • Wysłuchanie kandydatów na polskiego sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC)

W dniu 23 lipca 2024 r. w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności Senatu RP, na którym odbyło się wysłuchania trzech kandydatów na polskiego sędziego w ETPCZ. W posiedzeniu Komisji wzięli udział r. pr. Barbara Spirała-Taradajko – Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka, r. pr. Przemysław Kamil Rosiak – Przewodniczący Polskiej Delegacji do CCBE oraz r. pr. Magdalena Witkowska – Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku wchodząca w skład Zespołu do wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Komisja Praw Człowieka informowała o naborze na stanowisko sędziego ETPC. Kadencja obecnego sędziego ETPC z ramienia Polski prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka upłynęła 31 października 2021 r. Pełni on jednak swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego sędziego. Polska po raz 4 przygotowała listę kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W celu wyboru trzech kandydatów na sędziego w Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którzy zostaną przedstawieni Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołany został Zespół do wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd sędziego ETPC. W skład Zespołu weszła r. pr. Magdalena Witkowska – Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.
Kandydatami na polskiego sędziego w ETPC wyłonionymi w konkursie przez Zespół do spraw wyłonienia kandydatów z ramienia Rzeczypospolitej Polskiej na urząd Sędziego ETPC – są: Anna Adamska-Gallant była sędzia SN Kosowa, współpracująca z Radą Europy, sędzia SN Małgorzata Wąsek-Wiaderek oraz Adam Wiśniewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
W trakcie posiedzenia była możliwość zadania pytań i wysłuchania odpowiedzi trojga kandydatów na urząd sędziego ETPC. Przedstawiciele KIRP zapytali kandydatów na sędziego ETPC o projekt założeń do ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, przygotowanego w zeszłym roku pod egidą KIRP, oraz o potrzebę przyjęcia takiej ustawy w obecnej kadencji Sejmu.
Po wysłuchaniu w Senacie RP lista z polskimi kandydatami na sędziego w Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma trafiła do Strasburga. Ostateczny wybór ma nastąpić na sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaplanowanej na przełomie września i października br.

  • Committee for the Prevention of Torture

Radca prawny Jerzy Makowski członek Komisji Praw Człowieka, który został wcześniej wybrany na obserwatora podczas rozmów kwalifikacyjnych kandydatów na członków Europejskiej Komisji ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu w dniu 22 sierpnia 2024 r. wziął udział w ostatnim z trzech etapów wyłaniania przedstawiciela w CPT. Etap ten polegał na rozmowie z czterema wyłonionymi uprzednio kandydatami, którym zadawano pytania zarówno o ich kompetencje, wizje pracy w CPT ale i kondycje polskiego i europejskiego więziennictwa. Bezpośrednio po rozmowach przedstawiciele samorządów prawniczych i organizacji pozarządowych zapowiedzieli pismo do Ministerstwa ze swoimi uwagami dotyczącymi obserwowanego etapu wyłaniania kandydatów. Inicjatywa spotkała się z dobrym przyjęciem Przewodniczącej Komisji Wiceministry Sprawiedliwości Marii Ejchart-Dubois. W piśmie wskazano, iż proces wyboru polskich kandydatów do CPT, w części, w której mógł być obserwowany przez stronę społeczną oraz samorządy prawnicze spełniał najważniejsze warunki rzetelności, transparentności i równego traktowania oraz zapewniał możliwość wyboru kandydatów o najwyższych kwalifikacjach. Jednocześnie, mając jednak na uwadze, powagę zadań realizowanych przez CPT sygnatariusze pisma zwrócili uwagę na niektóre kwestie, które mogłyby w przyszłości posłużyć większej transparentności oraz zabezpieczeniu rzetelności procesu wyłaniania polskich kandydatów do Komitetu.

  • Wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego

W dniach 19-20 września, w ramach programu TRALIM 3 koordynowanego przez Fundację Prawników Europejskich, odbyła się w Polsce wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego. Uczestnikami wydarzenia była grupa 19 prawników z Cypru, Hiszpanii, Francji, Grecji oraz Irlandii, specjalizujących się w prawie migracyjnym i azylowym. Celem wizyty było przybliżenie specyfiki funkcjonowania polskiego systemu azylowego oraz procedur związanych z prawem migracyjnym.

W pierwszym dniu spotkania obecni byli Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka r. pr. Barbara Spirała-Taradajko oraz Członkowie Komisji Praw Człowieka r. pr. Janusz Trochimiak oraz r. pr. Magdalena Bartosiewicz. Tego dnia prawnicy odwiedzili Białystok, gdzie spotkali się z przedstawicielami Straży Granicznej. W ramach wizyty uczestnicy zapoznali się z infrastrukturą oraz funkcjonowaniem placówek zajmujących się procesowaniem osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, jak również naocznie zapoznani z funkcjonowaniem bariery na granicy Polski i Białorusi. Członkini Komisji Praw Człowieka r. pr. Magdalena Bartosiewicz przybliżyła uczestnikom rolę Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.

  • Konkurs dla aplikantów radcowskich „Profesjonalny pełnomocnik przed TSUE”

W III kwartale zakończył się I etap ogólnopolskiego konkursu dla aplikantów radcowskich „Profesjonalny pełnomocnik przed TSUE”, którego celem jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy o prawach człowieka oraz postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Konkurs ma na celu podniesienie umiejętności wypowiadania się i prezentacji argumentów przed sądami i trybunałami, kształtowanie postaw szacunku do prawa i jego przestrzegania oraz krzewienie wiedzy i umiejętności w zakresie skutecznej ochrony praw i wolności człowieka i obywatela. Konkurs jest 3-etapowy. W I oraz II etapie aplikanci mają za zadanie przygotowywać pisemne stanowiska, natomiast III etap jest ustny. Do ostatniego etapu zakwalifikowanych zostanie nie więcej niż 4 drużyny, które uzyskają największą liczbę punktów. Każdy z etapów oceniany jest przez 5 osobową Komisję Konkursową. W III kwartale odbył się I etap konkursu. Uczestnicy nadesłali prace konkursowe, które zostały ocenione przez Komisję Konkursową. Do etapu II zakwalifikowało się 6 drużyn z najwyższą liczbą punktów. Finał konkursu – III etap odbędzie się w dniu 24 października 2024 r. w siedzibie KIRP w Warszawie.

Komisja Promocji Zawodu

Okres 3. kwartału 2024 r. to czas zintensyfikowanych prac członków Komisji Promocji Zawodu wspieranych przez Wiceprezes nadzorującą komisję Aleksandrę Gibułę oraz Dział Komunikacji Biura KRRP w zakresie realizacji kolejnej odsłony projektu promującego zawód radcy prawnego z udziałem polskich influencerów. 

Tematyka współprac z osobami wywierającymi wpływ na polskich odbiorców w sieci Internet oscyluje w szczególności wokół przeciwdziałania dyskryminacji ekonomicznej kobiet, równouprawnienia, w szczególności na ścieżce zawodowej, przeciwdziałania hejtowi, edukacji prawnej i obywatelskiej młodzieży szkolnej. 

Do współpracy zaproszony został m.in. trener mentalny i coach Jakub B. Bączek, z którym została nagrana rozmowa z radczynią prawną w temacie: „Hejt – jak zapobiegać i jak sobie z nim radzić”. Termin premiery nagrania miał miejsce 7 sierpnia 2024 r. 

Na przełomie 2. i 3. kwartału 2024 r. zostało również zrealizowanych 12 filmów o tematyce prawnej z wybranymi radcami prawnymi z prawnikiem Marcin Kuszewski (Prawo Marcina). Premiera poszczególnych nagrań nastąpi zgodnie z ustalonym harmonogramem w II półroczu 2024 r. Premiera pierwszego nagrania miała miejsce w dniu 5 września br. Tematy filmów dotyczyły następujących zagadnień prawnych:

1. Wykroczenia leśne,

2. Brak wypłaty wynagrodzenia,

3. Co zrobić w przypadku stłuczki samochodowej?,

4. Intercyza,

5. Kradzież karty bankowej,

6. Nierówny chodnik,

7. Ograniczenia sprzedaży alkoholu,

8. Oszustwo,

9. „Podział psa po rozwodzie”,

10. Testament,

11. Zielona strzałka w sygnalizacji świetlnej – co oznacza i co grozi za złamanie przepisu,

12. Znieważenie.

W 3. kwartale 2024 r. członkowie Komisji uczestniczyli również w wydarzeniu Pol’and’Rock Festiwal wspierając Dział Komunikacji Biura KRRP od strony medialnej.

Warto wskazać, że zadaniem Komisji było zaplanowanie strategii promocji zawodu radcy prawnego podczas wydarzenia, w tym wzmocnienie oprawy wizualnej stosika wystawienniczego radców prawnych na wydarzeniu. Komisja zarekomendowała wybór gadżetów, wykonanie dużej bramy pneumatycznej w niebieskim kolorze z napisami: Radcowie prawni oraz szukajradcy.pl, a także podświetlanych neonów, a także uczestniczyła w procesie wykonania projektów i ich wyboru z wykonawcami. 

Komisja realizowała prace związane z zaplanowaniem strategii promocji zawodu radcy prawnego na Dzień Radcy Prawnego 6 lipca 2023 r., w szczególności związane z opracowaniem założeń wydarzenia Ogólnopolski Dzień z Radcą Prawnym – 6 lipca 2024 r., a także zaprojektowaniem jednolitej oprawy wizualnej święta radców prawnych oraz wydarzenia w Internecie. 

Członkowie Komisji uczestniczyli w 2-óch spotkaniach z przedstawicielami izb okręgowych odpowiedzialnych za komunikację oraz promocję w temacie organizacji wydarzenia, a także z przedstawicielami kancelariami radcowskich, które zgłosiły się do udziału w wydarzeniu. Komisja uczestniczyła w opracowaniu listy pytań i odpowiedzi dla radców prawnych pomocnych w realizacji wydarzenia w kancelariach radcowskich, a także zarekomendowała pytania do ankiety po wydarzeniu.

W 3. kwartale 2024 r. członkowie Komisji kontynuowali prace związane z powstaniem pierwszego w Polsce słownika wyrazów prawnych i medycznych w Polskim Języku Migowym, w tym prace związane z opracowaniem broszury informacyjnej dla instytucji oraz radców prawnych w zakresie zagadnień związanych z sytuacją osób głuchych w Polsce, uczestnictwem w konferencji naukowej wieńczącej zakończenie projektu na Uniwersytecie Warszawskim planowanej pod koniec 2024 r. 

Przewodnicząca Komisji oraz Wiceprezes Nadzorująca Komisję udzielały wypowiedzi mediom w temacie prac związanych z opracowaniem słownika w PJM, w tym zaangażowania samorządu radców prawnych w jego powstanie.

Komisja Aplikacji KRRP

Komisja Aplikacji przygotowała nowoczesny cykl zajęć specjalizacyjnych skierowanych do aplikantów radcowskich. Celem tych zajęć jest dostarczenie zaawansowanej wiedzy z obszarów prawa, które odpowiadają aktualnym trendom na rynku prawniczym. Program ten został starannie opracowany, aby stanowił wartościowe uzupełnienie standardowego programu aplikacji radcowskiej, oferując aplikantom możliwość pogłębienia swoich kompetencji i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego w kluczowych dziedzinach, takich jak m.in. prawo konsumenckie, prawo nowych technologii, czy ESG. Dla każdego roku aplikacji przewidziano 2 bloki tematyczne, które składają się łącznie z 12 filmów (po 6 filmów na blok tematyczny). Łączny czas trwania szkolenia to 24 godziny szkoleniowe (1 godzina szkoleniowa to 2 bloki po 45 minut). Zajęcia dostępne są dla na Platformie szkoleniowej e-KIRP.

W III kwartale 2024 r. Komisja kontynuowała projekt ogólnopolskich zadań – prac dodatkowych, przygotowujących do pisemnych kolokwiów na aplikacji radcowskiej. Kontynuowano również konsultacje online, mające na celu omówienie kluczowych kwestii dotyczących rozwiązywania zadań oraz zasad sporządzania m.in. apelacji, skargi czy umowy. W dniach 2 i 23 września br. odbyły się konsultacje dotyczące odpowiednio prawa cywilnego oraz zasad wykonywania zawodu i etyki radcy prawnego, natomiast w dniu 30 września br. odbędą się konsultacje dotyczące prawa gospodarczego. Nagrania tych konsultacji udostępniane są na Platformie szkoleniowej e-KIRP.

W ramach projektu ogólnopolskich kolokwiów, KRRP kontynuowała udostępnianie zainteresowanym Izbom opracowanych na poziomie krajowym zadań, które są niezbędne do przeprowadzenia kolokwiów.

28 września 2024 r. odbędzie się egzamin wstępny na aplikację radcowską, do którego przystąpi blisko 3 tysiące kandydatów. Egzamin wstępny jest kluczowym etapem w drodze do kariery prawniczej. Pozytywny wynik umożliwia rozpoczęcie aplikacji radcowskiej, pozwalającej na zdobycie kwalifikacji wymaganych do wykonywania zawodu radcy prawnego.

Komisja bierze udział w pracach komisji ds. doskonalenia zawodowego CCBE (Training Committee), w szczególności poświęconych aplikacji (initial training). W miesiącu wrześniu przygotowała i przekazała CCBE zbiór danych dotyczący aplikacji w Polsce w roku 2023, jako część European Judicial Training Report 2024. Ponadto komisja kontynuuje prace nad przygotowaniem propozycji dalszego upraktyczniania zajęć na aplikacji, analizując metodykę przyjęta przy szkoleniu innych zawodów prawniczych w Polsce czy za granicą.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP

W lipcu 2024 roku Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów Krajowej Rady Radców Prawnych wzięła udział w konsultacjach w ramach inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości pod nazwą „Otwarty dialog na Rzecz Mediacji” skierowanej do mediatorów, ośrodków i stowarzyszeń mediacyjnych, fundacji oraz uczelni, mającej na celu zapoznanie się z propozycjami zmian legislacyjnych oraz potrzebami środowiska w obszarze mediacji.

W ramach wskazanego projektu Komisja ADR KRRP zgłosiła postulaty obejmujące wprowadzenie mediacji obligatoryjnej wszystkich spraw posiadających zdolność ugodową, nowelizację rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym oraz ustawy – kodeks postępowania cywilnego w zakresie wynagradzania mediatora oraz zwrotu ponoszonych wydatków, a także wprowadzenia standardów kompetencyjnych mediatorów.

W dniu 18 września 2024 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości, w ramach wskazanej inicjatywy,  odbyło się spotkanie konsultacyjne podmiotów, które zgłosiły swoje postulaty. Komisję ADR KRRP reprezentowała r. pr. Kamila Jakubowska-Banaszak – członek Komisji.

W dniu 12 sierpnia 2024 roku rozpoczęto kolejną edycję Turnieju Mediacyjnego dla Aplikantów Radcowskich p.n. „Lider Mediacji 2024”, mającego na celu poszerzenie wiedzy o mediacji oraz wzrost świadomości prawnej w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, a także kształtowanie postaw szacunku do prawa i jego przestrzegania. W dniu 17 września br. odbył się pierwszy etap konkursu polegający na rozwiązaniu testu w formule on-line, natomiast począwszy od dnia 24 września br. uczestnicy konkursu, w ramach drugiego etapu rywalizacji turniejowej, rozpoczęli przygotowywanie scenariusza spotkania mediacyjnego na podstawie kazusu przygotowanego przez organizatora. Zakończenie turnieju zaplanowano na październik 2024 roku.