Podsumowanie działań komisji stałych – luty 2022

W lutym odbyły się wszystkie zaplanowane posiedzenia komisji stałych KRRP. Ze względu na istniejące nadal zagrożenie epidemiczne zostały one przeprowadzone w formie zdalnej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy zapis działań komisji w poszczególnych obszarach.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (ADR)

W lutym Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów prowadziła przygotowania do pierwszej edycji Turnieju Arbitrażowego dla Studentów organizowanego we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa Elsa Poland. 14 lutego odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego turnieju na temat planowanych założeń projektu oraz przebiegu rywalizacji turniejowej. W spotkaniu wzięła udział Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych. Inauguracja turnieju została zaplanowana na marzec. W lutym także zakończyła się rejestracja zgłoszeń do Turnieju Negocjacyjnego dla Aplikantów Radcowskich (X edycja). Do turnieju zgłosiły się 32 trzyosobowe zespoły z okręgowych izb radców prawnych. Po zakończeniu I etapu turnieju, 19 lutego, wyłoniono trzy najlepsze zespoły, które wezmą udział w rozgrywce finałowej przeprowadzonej w formie trójstronnej gry negocjacyjnej. Do zaplanowanego na marzec finału turnieju zakwalifikowały się zespoły z okręgowych izb radców prawnych w Krakowie, Lublinie i Katowicach.

Komisja Aplikacji

W lutym Komisja Aplikacji kontynuowała prace związane z ustaleniem przebiegu i organizacją próbnego egzaminu radcowskiego, który odbędzie się w marcu. Opracowano założenia ankiety wizytacyjnej. Komisja planuje przeprowadzenie w ten sposób wizytacji w okręgowych izbach radców prawnych, połączonej z późniejszymi spotkaniami online z osobami odpowiedzialnymi za aplikację w danej izbie. Celem wizytacji jest wsparcie okręgowych izb radców prawnych w utrzymaniu jednolicie wysokiego poziomu zajęć, pozyskanie informacji o zakresie realizacji programu aplikacji i organizacji zajęć aplikantów. Kontynuowane są działania w zakresie podniesienia jakości dydaktycznej zajęć oferowanych aplikantom. Kolejne szkolenie z zakresu metod dydaktycznych aktywizujących aplikantów przewidziane jest 17 marca. Komisja opracowała także założenia dla kolejnego podręcznika metod dydaktycznych, którego wydanie planowane jest na czerwiec br. W  lutym ustalono także program oferowanych zajęć z zakresu prawa angielskiego i języka prawniczego angielskiego. Zajęcia ruszają w marcu.

Komisja Doskonalenia Zawodowego

W lutym Komisja Doskonalenia Zawodowego KIRP zorganizowała:

  • webinarium „Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych – Zagadnienia wybrane (cz. I)”, 3 lutego, wykładowcy: prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes, SSO dr Wiktor Matysiak. W webinarium uczestniczyło 670 radców prawnych.
  • webinarium „Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych – Zagadnienia wybrane (cz. II)”, 10 lutego, wykładowcy: prof. UŁ dr hab. Aleksander Kappes, SSO dr Wiktor Matysiak. W webinarium uczestniczyło 467 radców prawnych.

Na 3 marca Komisja Doskonalenia Zawodowego planuje webinarium: „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w praktyce radcy prawnego”, wykładowca r. pr. Mikołaj Otmianowski.

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu

W okresie od 22 stycznia 2022 r. do 24 lutego 2022 r. Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowała:

  1. Stanowisko w sprawie możliwości posługiwania się przez aplikanta radcowskiego podejmującego działalność gospodarczą bliżej określonymi nazwami nadawanymi przez przedsiębiorcę przy wpisie do CEiIDG.
  2. Stanowisko w sprawie organizacji pracy radców pracy wykonujących zawód w spółce prawa handlowego, w szczególności w zakresie uprawnień koordynatora zespołu radców prawnych.
  3. Stanowisko uzupełniające i podtrzymujące uprzednie stanowisko w sprawie zasad zachowania tajemnicy zawodowej w relacjach reprezentowanego klienta a biegłymi rewidentami.
  4. Stanowisko w sprawie możliwości rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej przez radcę prawnego w formie kancelarii o dodatkowy zakres planowanego wynajmu lokali użytkowych.
  5. Podjęła do rozważenia przedstawione zagadnienie badania okoliczności ewentualnego wyłączenia się przez prawnego z prowadzenia sprawy klientowi.

Jednocześnie kontynuowano prace nad stanowiskiem dotyczącym zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich. Po otrzymaniu opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, przekazano zgromadzone ustalenia w celu wydania opinii przez Komisję Aplikacji KRRP, zanim Komisja wyda w przedmiotowej sprawie jednoznaczne stanowisko.

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego

W lutym Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego omówiła i podsumowała planowane działania na rok 2022.  Przedmiotem spotkań były przygotowania związane z organizacją forum poświęconego wparciu zawodowemu kobiet w branży prawniczej oraz powołaniem grupy roboczej, w skład której wejdą zaangażowani uczestnicy V Forum Młodych Radców Prawnych, które odbyło się w Gdańsku. Grupa robocza będzie miała za zadanie opracowanie i przedstawienie organom samorządu postulatów rozwiązań z zakresu wsparcia zawodowego radców prawnych, jako rezultat organizacji wszystkich dotychczasowych forów organizowanych przez Komisję.

Komisja Praw Człowieka

31 stycznia uchwałą Nr 94/XI/2022 Krajowa Rada Radców Prawnych powołała r.pr. Mirosława Wróblewskiego, przedstawiciela OIRP w Krakowie na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka. W powyższej uchwale powołano także nowych Członków komisji Praw Człowieka – r.pr. Jacka Białasa, r.pr. Artura Wierzbickiego oraz r.pr. Jerzego Makowskiego. W ramach Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej na granicy polsko-białoruskiej powołanego uchwałą Prezydium KRRP w dniu 19 listopada 2021 świadczona jest niezmiennie pomoc przez radców prawnych wyspecjalizowanych w niesieniu wsparcia osobom poszkodowanym w podobnych sytuacjach. Członkowie Komisji Praw Człowieka KRRP z nowo wybranym   Przewodniczącym mec. Mirosławem Wróblewskim oraz  udziałem Wiceprezesa KRRP mec. Michała Korwek uczestniczyli we wspólnym  posiedzeniu, które odbyło się 18 lutego br. w formie online. W lutym omówiono także całoroczny plan pracy komisji oraz działania związane z ochroną praw człowieka.

Komisja Zagraniczna

Przedstawiciele Komisji Zagranicznej 31 stycznia 2022r. na drodze uchwały powołali przewodniczącego Komisji Zagranicznej. Na tę funkcję wybrano Członka Komisji Zagranicznej KRRP, r.pr. Piotra Chrzczonowicza, przedstawiciela OIRP w Toruniu. Komisja Zagraniczna KRRP z nowo wybranym Przewodniczącym oraz Wiceprezesem KRRP Michałem Korwek uczestniczyli we wspólnym posiedzeniu, które odbyło się 17 lutego w formie online. Gościem posiedzenia Komisji Zagranicznej był Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, który przedstawił najważniejsze kierunki rozwoju w sprawach międzynarodowych i potrzeby KIRP w zakresie współpracy z organizacjami międzynarodowymi. Ponadto omówiono całoroczny plan pracy Komisji Zagranicznej oraz główne wydarzenia organizowane przez poszczególne okręgowe izby. Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE wybrała zgłoszonego przez KIRP radcę prawnego Przemysława Kamila Rosiaka na stanowisko Przewodniczącego Stałego Przedstawicielstwa przy Trybunale Sprawiedliwości i Trybunale EFTA (PD LUX). Mec. Kamil Rosiak pełni tę funkcję od 1 lutego 2022 r. W lutym rozpoczął się kolejny program Unii Europejskiej – CiviLAW, do którego Krajowa Izba Radców Prawnych przystąpiła jako partner. Program ten to cykl praktycznych szkoleń dla prawników w zakresie instrumentów UE dotyczących prawa upadłościowego i prawa rodzinnego. W programie przewidziane jest zorganizowanie 21 w pełni transgranicznych seminariów (10 seminariów z zakresu prawa upadłościowego i 11 seminariów z zakresu prawa rodzinnego) w każdym z siedmiu partnerskich państw członkowskich w celu przeszkolenia 630 prawników oraz opracowanie gotowych do wykorzystania materiałów szkoleniowych z seminariów, które będą nieodpłatnie i publicznie dostępne na stronie internetowej, a następnie będą mogły być wykorzystywane do samodzielnego uczenia się. Krajowa Izba Radców Prawnych zaprosiła wszystkich radców prawnych i aplikantów radcowskich do udziału w Międzynarodowym Konkursie LegalTech organizowanym przez Komisję Nowych Technologii Federacji Adwokatur Europejskich (FBE).

Komisja Promocji Zawodu

Członkowie Komisji Promocji Zawodu odbyli dwa spotkania w formie online przy użyciu platformy Zoom. Wideospotkania odbyły się 8 oraz 15 lutego. Przedmiotem spotkań było wypracowanie rekomendacji Komisji w sprawie logo na 40-lecie oraz identyfikacji wizualnej Krajowej Izby Radców Prawnych. Członkowie zgłosili swoje uwagi do projektów logotypów   oraz propozycje korekt graficznych.

Zobacz także