Podsumowanie działań komisji stałych – marzec 2022

Samorząd radcowski nie zwalnia tempa. W marcu odbyły się wszystkie zaplanowane spotkania komisji stałych KRRP, przeprowadzono je w formie online. Poniżej przedstawiamy szczegółowy zapis działań komisji w poszczególnych obszarach.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (ADR)

2 marca przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów Tomasz Parkasiewicz, jako przedstawiciel samorządu radców prawnych, wziął udział w posiedzeniu Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Przedmiotem posiedzenia było omówienie Standardów Szkolenia Mediatorów mających zostać uwzględnionymi w ramach prac legislacyjnych nad realizowanym przez Ministerstwo projektem utworzenia Krajowego Rejestru Mediatorów. Członkowie Rady zapoznali się z uwagami do projektowanych standardów szkoleniowych, zgłoszonymi m.in. przez radców prawnych, w ramach konsultacji przewodniczącego Komisji ADR z ośrodkami mediacji zrzeszonymi w Ogólnopolskiej Sieci „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych”.

14 marca odbył się finał X edycji Turnieju Negocjacyjnego dla Aplikantów Radcowskich, w którym wzięło udział 51 drużyn z całego kraju.

W wyniku bardzo wyrównanej rozgrywki finałowej zwyciężyła drużyna „Negotiatores” z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, a kolejne miejsca zajęły zespoły: „Beskidzcy Juryści” z OIRP Katowice i „MJK Negocjatorzy” z OIRP w Lublinie. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody pieniężne i rzeczowe. W trakcie uroczystej gali, która odbyła się po zakończeniu finału najlepszym turniejowym negocjatorom wręczono puchar Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Rywalizację turniejową oceniali: Włodzimierz Chróścik – Prezes KRRP, Ewa Gryc- Zerych – Wiceprezes KRRP, Zbigniew Tur – Wiceprezes KRRP, Maciej Bobrowicz – były Prezes KRRP, Bartosz Szolc-Nartowski – przewodniczący Komisji Aplikacji, Tomasz Parkasiewicz – przewodniczący Komisji ADR oraz prof. dr hab. Łukasz Błaszczak – specjalista postępowania cywilnego i arbiter Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan.

15 marca Komisja ADR, działając we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa „Elsa”, zainaugurowała pierwszą edycję czteroetapowego Turnieju Arbitrażowego dla Studentów, adresowanego do dwuosobowych zespołów składających się ze studentów wydziałów prawa uczelni wyższych. Uczestnicy, w ramach współzawodnictwa turniejowego będą mieli możliwość sprawdzenia swoich praktycznych umiejętności, zarówno poprzez przygotowywanie pism procesowych, jak również udział w symulacji rozprawy arbitrażowej przed zespołem arbitrów. Dla uczestników zaplanowanego na czerwiec finału przewidziano nagrody pieniężne.

W marcu rozpoczął się również etap zgłoszeń kandydatów do tytułu „Ambasador Mediacji”, w ramach trzeciej już edycji konkursu, którego celem jest promowanie instytucji mediacji, jako efektywnej pozasądowej metody rozwiązywania sporów. Do udziału w konkursie mogą być nominowane osoby fizyczne lub inne podmioty, które w ubiegłym roku w szczególny sposób wyróżniły się wykorzystaniem mediacji lub jej promowaniem. Prawo zgłaszania kandydatów do przyznania tytułu przysługuje ośrodkom mediacji zrzeszonym w Ogólnopolskiej Sieci „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych”. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca maja bieżącego roku.

 

Komisja Aplikacji

Komisja Aplikacji KRRP zgodnie z ustaleniami Krajowej Rady Radców Prawnych podjętymi na posiedzeniu 11 września 2021 r. oraz w nawiązaniu do licznych zapowiedzi rozpoczęła organizację próbnego egzaminu radcowskiego 2022 we współpracy z okręgowymi izbami radców prawnych. Odbył się on w dniach 25-26 marca oraz 28-29 marca.

Symulację egzaminu przeprowadzono za pośrednictwem platformy szkoleniowej e-KIRP. Próbny egzamin radcowski ma umożliwić aplikantom wszystkich okręgowych izb ocenę stanu przygotowań do egzaminu zawodowego, zaznajomienie z jego charakterystyczną formą, a także sprawdzenie się w warunkach możliwie bliskich egzaminowi, w szczególności biorąc pod uwagę poziom trudności zadań oraz czas potrzebny na rozwiązanie zadania.

Chęć uczestnictwa w symulacji próbnego egzaminu radcowskiego zadeklarowało ponad 1200 aplikantów, co pokazuje, jak pozytywnie przyjęty i oceniony został przez aplikantów projekt Krajowej Rady Radców Prawnych.

17 marca Komisja Aplikacji KRRP zorganizowała kolejne, czwarte już, szkolenie online dla osób prowadzących zajęcia na aplikacji radcowskiej w okręgowych izbach radców prawnych. Szkolenie pt. „Sztuka dydaktyki i angażowania aplikantów” poprowadził Bartosz Fingas, tutor i trener w Collegium Wratislaviense. Udział w szkoleniu wzięło ponad 130 wykładowców.

W marcu Komisja Aplikacji rozpoczęła kurs prawniczego języka angielskiego Legal English dla aplikantów z okręgowych izb radców prawnych, które prowadzi dr Stephen Terrett – kierownik i starszy wykładowca British Law Centre, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kurs koncentruje się na tematyce angielskiego prawa umów. Zajęcia odbywają się w formie online za pośrednictwem platformy szkoleniowej Krajowej Izby Radców Prawnych e-KIRP. Kurs będzie trwał do grudnia 2022 roku.

 

Komisja Doskonalenia Zawodowego

9 marca za pośrednictwem platformy ZOOM odbyło się posiedzenie Komisji Doskonalenia Zawodowego Krajowej Rady Radców Prawnych, powołanej uchwałą Krajowej Rady Radców Prawnych nr 21/XI/2020 z dnia 5 grudnia 2020 r.

Podczas posiedzenia Przewodniczący Komisji – r.pr. Andrzej Domański zapowiedział, że zostały podjęte rozmowy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz firmą Willis Towers Watson Polska Sp. z o.o. dotyczące możliwości nawiązania współpracy w zakresie organizacji szkoleń.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu były kwestie związane z platformą e-learningową i możliwością zakupu szkoleń w ramach współpracy z firmą Ernst & Young Sp. z o. o. Academy of Business sp.k.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, omówiono zagadnienia związane z uruchomieniem kolejnej edycji szkolenia. W celu  umożliwienia udziału jak największej liczbie radców prawnych i aplikantów radcowskich, podjęto decyzję o udostępnieniu szkolenia na kanale YouTube KIRP.

Ponadto Przewodniczący Komisji skierował do Dziekanów Okręgowych Izba Radców Prawnych pismo z wnioskiem o zgłaszanie do 30 marca br. wątpliwości interpretacyjnych i propozycji zmian w Regulaminie zasad wypełniania obowiązku doskonalenia zawodowego. Na podstawie wszystkich zgłoszonych zmian i własnej analizy Komisja zamierza sporządzić i przedłożyć Krajowej Radzie Radców Prawnych projekt zmian Regulaminu.

3 marca KDZ zorganizowała webinarium „Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w praktyce radcy prawnego”, które poprowadził r.pr. Mikołaj Otmianowski. W webinarium wzięło udział 298 radców prawnych.

4 marca KDZ zorganizowała webinarium „Przepisy dotyczące wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce”. Poprowadził je r. pr. Jacek Białas, specjalista prawa azylowego i migracyjnego. W webinarium wzięło udział 1778 radców prawnych i aplikantów radcowskich.

Z kolei 14 marca 2022 r. KDZ zorganizowała webinarium „Przepisy dotyczące wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce – specustawa i ochrona czasowa”, które również poprowadził Jacek Białas. W webinarium wzięło udział 1068 radców prawnych i aplikantów radcowskich.

Ponadto 7 kwietnia KDZ planuje webinarium „Krajowy Rejestr Sądowy – elektronizacja postępowania rejestrowego i inne zagadnienia wybrane”, które poprowadzi sędzia Karol Mielewczyk.

 

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu

W okresie od 25 lutego do 23 marca Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowała odpowiedź w sprawie zmiany formy świadczenia obsługi prawnej, w ramach funkcjonowania biura prawnego z wewnętrznej na zewnętrzną.

Ponadto komisja konsultowała z OBSiL:

– zakres wymaganych wyłączeń od podjęcia się przez radcę prawnego świadczenia pomocy prawnej w sytuacjach ściśle określonych wcześniejszych czynności przez niego dokonywanych,

– zakres dopuszczalnego zastępowania radcy prawnego przez aplikanta radcowskiego w sprawie zawisłej przed sądem lekarskim,

– treści komunikatu w sprawie pojawiających się w przestrzeni publicznej ogłoszeń o współpracy franczyzowej,

– zmiany w KPC sygnalizowane przez przedstawicieli bankowości.

Ponadto komisja otrzymała do analizy materiały analogiczne do przekazanych zespołom roboczym z zakresu zmian KERP, Regulaminu wykonywania zawodu oraz Ordynacji wyborczej.

Jednocześnie kontynuowano prace nad publikacją kolejnych stanowisk komisji wydanych po sierpniu 2021 r. a także, czy art. 56 KERP dotyczy sytuacji kiedy radca prawny pozywa spółkę adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych o zapłatę za świadczenie usług prawnych na rzecz pozwanej kancelarii.

 

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego

2 marca odbyło się wideospotkanie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP. Komisja omówiła harmonogram pracy na rok 2022 r. Przewodniczący Komisji r.pr. Bartosz Opaliński przedstawił informację, która zostanie zaprezentowana członkom Krajowej Rady Radców Prawnych i dotyczyć będzie w szczególności: organizacji Forum Młodych Radców Prawnych skierowanego do radców prawnych rozpoczynających wykonywanie zawodu, koordynacji i wdrażania wybranych inicjatyw poprzednich Forum Młodych Radców Prawnych, organizacji webinariów oraz wsparcia radców prawnych w budowaniu pozycji zawodowej na rynku pracy.

Komisja zwróciła się do Komisji Aplikacji z prośbą o spotkanie stacjonarne w celu dokonania ustaleń w zakresie zmian w programie aplikacji, organizacji Forum Młodych Radców Prawnych, uwzględnieniu w programie aplikacji postulatów z V Forum Młodych Radców Prawnych związanych ze startem zawodowym. Następnie Przewodniczący Komisji przedstawił informację dotyczącą powołania grupy roboczej składającej się z uczestników V Forum Młodych Radców Prawnych w Gdańsku w celu analizy postulatów dotychczasowych edycji Forum.

Ustalono, że kolejne posiedzenie komisji odbędzie się w formule zdalnej.

 

Komisja Praw Człowieka

15 marca odbyło się Posiedzenie członków Komisji Praw Człowieka KRRP i koordynatorów ds. Ukrainy w OIRP. W posiedzeniu udział wzięli Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik i Wiceprezes KRRP Michał Korwek.

Podczas spotkania Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik zaapelował, aby izby skierowały prośbę do radców prawnych, aplikantów i tłumaczy, którzy chcieliby pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, aby zgłaszali się poprzez dostępny na stronie: http://ckpp.pl/ formularz. Przedstawił następnie ogólne zasady działania i dostępne funkcje nowoczesnego narzędzia aplikacji przygotowanego dla KIRP przez Deloitte.

Następnie przedstawiciel Deloitte dokładnie opowiedział o zasadach działania wspomnianej aplikacji i szerzej zarysował w jaki sposób ułatwi koordynowanie procesu niesienia pomocy i udzielania pomocy prawnej obywatelom Ukrainy. Odpowiadał na pytania koordynatorów dotyczące jej zasad działania.

Część izb: m.in. wrocławska, warszawska i lubelska przedstawiły swoje doświadczenia związane z tym, w jaki sposób zorganizowały system pomocy prawnej na swoim terenie.

Wiceprezes Michał Korwek opowiedział o swoim doświadczeniu pomagania pro bono na granicy polsko-ukraińskiej. Zwrócił uwagę, iż oprócz pomocy prawnej, niezwykle istotna jest także pomoc psychologiczna.

Radca prawny Magdalena Bartosiewicz zebrała od uczestników posiedzenia tematy, które w ich opinii wymagają odrębnych szkoleń albo ustaleń natury formalnej (kuratela opiekuńcza, ustanowienie opiekuna tymczasowego i inne).

 

Komisja Zagraniczna i Komisja Praw Człowieka

1 marca miało miejsce spotkanie z radcami prawnymi i aplikantami gotowymi udzielać pro bono informacji prawnej i świadczyć pomoc obywatelom ukraińskim.

W wideospotkaniu uczestniczyli koordynatorzy ds. pomocy obywatelom Ukrainy z wszystkich izb, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, Wiceprezes KRRP Michał Korwek oraz przedstawiciele Komisji Praw Człowieka KRRP i Komisji Zagranicznej KRRP, którzy zaprezentowali swoje dotychczasowe działania pomocowe. Prezes KRRP podkreślił, że KRRP szczególnie wesprze izby, które są aktualnie najbardziej obciążone z racji bliskości granicy z Ukrainą.

Radca prawny Magdalena Bartosiewicz – koordynator działań podejmowanych w związku z powołaniem do życia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej przedstawiła główne filary, na których oparta ma zostać pomoc przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy, a także opowiedziała jak zebrani na posiedzeniu radcy prawni i aplikanci mogą włączyć się w pomoc pro bono.

Głównym punktem i ważną częścią spotkania była prezentacja radcy prawnego Jacka Białasa, który przedstawił sytuację prawną w zakresie legalizacji pobytu w świetle ustawy o cudzoziemcach. Opisał także działania, które należy podjąć, aby ubiegać się o ochronę międzynarodową, możliwościach podróżowania obywateli Ukrainy w granicach Unii Europejskiej, dokumenty, z którymi podróżują obywatele Ukrainy i różnice między nimi. Następnie przedstawił potencjalne problemy, z którymi mogą zetknąć się świadczący pomoc prawną oraz udzielający informacji. Odpowiedział na pytania słuchaczy, wyjaśniając jednocześnie, że oczekiwana jest wkrótce specustawa, która w sposób istotny zmieni porządek prawny w obszarze spraw obywateli Ukrainy.

10 marca odbyło się posiedzenie dwóch Komisji KRRP – komisji Praw Człowieka i komisji Zagranicznej oraz koordynatorów ds. działalności zagranicznej w Okręgowych Izbach Radców Prawnych. W posiedzeniu uczestniczył także Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik oraz Wiceprezes KRRP Michał Korwek. Spotkanie było skoncentrowane wokół działań podejmowanych wielotorowo przez Członków KIRP.

Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik przedstawił szczegóły dotyczące nowoczesnego narzędzia, które zostanie wykorzystane w uruchamianym Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, a które to zostanie będzie służyło komunikacji pomiędzy poszukującymi informacji prawnej obywatelami Ukrainy a prawnikami chcącymi udzielać pomocy. Narzędzie to ma usprawnić kontakt między wszystkimi zaangażowanymi stronami.

Omówiono również inne aspekty związane z Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, w tym współdziałanie z organizacjami, ochronę prawną dla osób świadczących pomoc, ewentualny udział obywateli Ukrainy jako świadczących pomoc w roli prawników i tłumaczy, kwestie szkoleń i uruchomienia dedykowanej CKPP strony internetowej.

Dyskutowano o działaniach podejmowanych przez okręgowe izby w celu niesienia pomocy narodowi ukraińskiemu oraz o inicjatywach podejmowanych na arenie międzynarodowej w celu pomocy imigrantom.

Jednym z ostatnich tematów była wciąż nieuregulowana prawnie kwestia tłumaczenia tytułu radcy prawnego na język ukraiński, rosyjski i ormiański. KIRP podejmie dalsze wysiłki w celu odnalezienia jak najbardziej zbliżonego i adekwatnego tłumaczenia tytułu radcy prawnego na wspomniane języki.

Wyższa Komisja Rewizyjna

Wyższa Komisja Rewizyjna spotkała się w dniach 24-25 marca w trybie stacjonarnym w celu przeprowadzenia kontroli dokumentów finansowych KIRP. W kontroli brało udział 13 członków WKR. Po kontroli zebrane ustalenia poddane zostały debacie w celu podjęcia wspólnych i zgodnych ewentualnych wniosków, zaleceń i wskazań. Komisja przyjęła za zasadne skierowanie do KRRP kilku wniosków, które zostały opisane w protokole z posiedzenia. Przyjęto również, że kolejne posiedzenie, na którym zaopiniowane zostanie sprawozdanie finansowe KIRP za rok 2021 odbędzie się w trybie online w maju br.

Zobacz także