Podsumowanie działań komisji stałych – styczeń 2022

Styczeń był kolejnym pracowitym miesiącem dla wszystkich komisji stałych KRRP. Odbyła się większość zaplanowanych posiedzeń, natomiast ze względu na panującą sytuację pandemiczną spotkania przeprowadzono w formie online. Poniżej szczegółowy zapis działań komisji w poszczególnych obszarach.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów (ADR)
Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów 17 stycznia zainaugurowała dziesiątą edycję „Turnieju Negocjacyjnego dla Aplikantów Radcowskich”, w którym dotychczas wzięło udział już ponad tysiąc aplikantów radcowskich. Celem turnieju jest doskonalenie cennych w praktyce zawodowej umiejętności negocjacyjnych, a także propagowanie negocjacji  jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów. W marcowym finale turnieju trzy zespoły będą konkurować o Puchar Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych oraz atrakcyjne nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy finału otrzymają nagrody książkowe.
W toku konsultacji z ośrodkami mediacji funkcjonującymi przy okręgowych izbach radców prawnych, zrzeszonymi w Ogólnopolskiej Sieci „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych” przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów do 10 stycznia 2022 r. gromadził uwagi do projektowanych standardów szkoleń dla mediatorów przygotowanych przez grupę roboczą Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

Komisja Aplikacji
Posiedzenie Komisji Aplikacji odbyło się 13 stycznia. Przedmiotem obrad komisji były kwestie związane z organizacją próbnego egzaminu radcowskiego oraz kursu repetytoryjnego przygotowującego do egzaminu. Komisja omawiała także kwestie szczegółowe związane z organizacją zajęć ogólnopolskich dla aplikantów radcowskich w formule online oraz sprawy organizacyjne związane z uruchomieniem na poziomie ogólnopolskim zajęć stałych prowadzonych w ramach danej specjalizacji. Przedmiotem oceny komisji były również dane o korzystaniu aplikantów z istniejącej bazy zajęć e-learningowych.

Komisja Doskonalenia Zawodowego
Posiedzenie Komisji Doskonalenia Zawodowego KIRP odbyło się 12 stycznia w formie online. Omówiono budżet komisji na 2022 r.
Komisja nawiązała współpracę z EY Polska w zakresie szkoleń e-learningowych. Zorganizowano 27 stycznia webinarium „Polski Ład a daniny publiczne związane z działalnością radcy prawnego”, które poprowadził prof. UMK dr hab. Adam Bartosiewicz. W webinarium uczestniczyło ok. 1000 radców prawnych.

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu
W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 21 stycznia 2022 r. Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowała:

  • odpowiedź z dnia 20 grudnia 2021 r. w przedmiocie wydania opinii w sprawie zgodności z zasadami wykonywania zawodu radcy prawnego przy ewentualnym rozpoczęciu wykonywania zawodu;
  • stanowisko Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 20 grudnia 2021 r., w odpowiedzi na wniosek z dnia 22 listopada 2021 r. dotyczące dopuszczalności poinformowania przez radcę prawnego działającego w sprawie prywatnej, w piśmie wzywającym do naprawienia szkody o tym, że zachowanie osoby, do której kierowane jest wezwanie prowadzi nie tylko do roszczeń odszkodowawczych, ale także wskazywano treść przepisu art. 288 KK;
  • odpowiedź z dnia 21 grudnia 2021 r w przedmiocie oceny dopuszczalności wykonywania zawodu radcy prawnego w charakterze komandytariusza w ramach spółki komandytowej;
  • odpowiedź z dnia 22 grudnia 2021 r w przedmiocie oceny dotyczącej dopuszczalności wykonywania zawodu radcy prawnego przez osobę wykonującą w gminie funkcję zastępcy wójta i sekretarza gminy;
  • odpowiedź z dnia 27 grudnia 2021 r. w przedmiocie oceny „Czy ograniczenia zakresu przedmiotowego świadczenia pomocy prawnej przez radcę prawnego określone w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych dotyczą także występowania w charakterze obrońcy w postępowaniach dyscyplinarnych w obrębie samorządu radcowskiego w sytuacji gdy czyn objęty wnioskiem o ukaranie zawiera znamiona przestępstwa lub przestępstwa skarbowego?”;
  • odpowiedź z dnia 3 stycznia 2022 r. w celu udzielenia informacji co do naruszenia zasad etyki zawodowej opisanego we wniosku z dnia 3 grudnia 2021 r. oraz doprecyzowania danego wniosku w dniu 6 grudnia 2021 r.;
  • odpowiedź z dnia 10 stycznia 2022 r. w zakresie wskazania Wnioskodawcy sugestii Komisji przy określeniu obowiązków udzielania pomocy z urzędu w danej sprawie;
  • odpowiedź z dnia 12 stycznia 2022 r. dotycząca opinii Komisji w zakresie odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy „czy nie będzie stanowiło naruszenia zasad etyki i wykonywania zawodu radcy prawnego zamieszczenie na drzwiach kancelarii oraz stronie internetowej informacji o udzielaniu w określony dzień tygodnia w określonych godzinach darmowych porad prawnych oraz samo udzielanie takich darmowych porad w wyznaczony dzień?”.

Jednocześnie kontynuowano prace nad stanowiskiem dotyczącym zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich. Po otrzymaniu opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP przekazano zgromadzone ustalenia w celu wydania opinii przez Komisję Aplikacji KRRP, zanim komisja wyda w przedmiotowej sprawie jednoznaczne stanowisko.

Komisja Praw Człowieka
W ramach Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej na granicy polsko-białoruskiej, powołanego uchwałą Prezydium KRRP w dniu 19 listopada 2021 r., świadczona jest pomoc przez doświadczonych radców prawnych wyspecjalizowanych w niesieniu wsparcia osobom poszkodowanym.
24 stycznia miały miejsce obchody Dnia Zagrożonego Prawnika. Ten dzień jest poświęcony wszystkim prześladowanym prawnikom na świecie. W sposób szczególny w tym roku przywołani zostali kolumbijscy prawnicy.

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego
Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego 19 stycznia odbyła posiedzenie zdalne.
Komisja omówiła plan pracy na 2022 rok i uznała za konieczne dokonanie w nim zmian jeszcze przed zbliżającym się posiedzeniem Krajowej Rady Radców Prawnych.
Beata Cedro-Łosak omówiła stan przygotowań do zbliżającego się wydarzenia współorganizowanego przez komisję we współpracy z OIRP w Kielcach, jakim będzie forum poświęcone wsparciu rozwoju zawodowego i omówieniu takich zagadnień, jak np. specjalizacje przyszłości, mentoring dla prawników, legal desing, wykorzystanie emocji i stresu w pracy prawnika.
Kolejnym planowanym najbliższym wydarzeniem jest Forum Aplikantów Radcowskich, które Komisja będzie organizować w porozumieniu z Komisją Aplikacji KRRP.
Członkowie komisji zwrócili uwagę na wzrastające zagrożenie wywołane sytuacją pandemiczną. Uznano, iż organizacja najbliższych wydarzeń będzie możliwa najwcześniej wiosną br., toteż należy rozpocząć konsultacje i przygotowania, przy czym istotne jest uchwalenie budżetu przez KRRP.
W porozumieniu z Wiceprezes Ewą Gryc-Zerych uznano za pożądane nawiązanie współpracy z koordynatorami KRRP ds. edukacji w sprawie opracowania publikacji skierowanej do młodzieży szkół podstawowych, która w atrakcyjny sposób przybliżyłaby problematykę praw ucznia, przyczyniając się do wsparcia wizerunkowego zawodu radców prawnych. Młodzież po ukończeniu szkoły podstawowej będzie dokonywała określonych wyborów co do dalszej ścieżki rozwoju osobistego, w tym również zawodowego. Komisja uznała, że prowadzenie akcji edukacyjnych z zakresu różnych dziedzin prawa i informowanie o istocie zawodu radcy prawnego przyczyni się do jego rozpoznawalności w społeczeństwie, uświadamiania potrzeby funkcjonowania samorządu radców prawnych i jego roli w zapewnianiu warunków wykonywania zawodu, a pośrednio również ochrony praw obywatelskich i porządku prawnego.
Omówiono pozostałe wydarzenia, w których organizację włączy się Komisja WRZ. Są to wydarzenia cykliczne, które już od kilku lat są organizowane przez KRRP, ale także nowe, organizowane dotychczas na poziomie izb – Dni Otwartych Drzwi, czy też Namiot Radców Prawnych. Szczególną wagę mają wydarzenia związane z nadchodzącym jubileuszem 40-lecia samorządu radców prawnych.

Komisja Zagraniczna
Przedstawiciele Komisji Zagranicznej KRRP wraz z Koordynatorami Działalności Zagranicznej w okręgowych izbach radców prawnych oraz Wiceprezes KRRP Michał Korwek uczestniczyli we wspólnym  posiedzeniu, które odbyło się 10 stycznia w formie online. Omówiono przyszłoroczny plan pracy Komisji Zagranicznej oraz główne wydarzenia organizowane przez poszczególne okręgowe izby.
Wiceprezes KRRP Michał Korwek oraz członek Komisji Praw Człowieka Mirosław Wróblewski wzięli udział 11 stycznia w wideokonferencji z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą oraz Dyrektorem Emmanuelem Crabbitem z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej
Zakończył się europejski program, który obejmuje prawo europejskie i postępowanie karne – CRIMILAW. Ostatnia, czwarta sesja odbyła się w zeszłym miesiącu. Podczas sesji rozliczono koszty programu, w którym uczestniczyła Krajowa Izba Radców Prawnych. Znaczący wkład w program ze strony KRRP wniósł członek Komisji Zagranicznej KRRP, ekspert prawa karnego mec. Piotr Chrzczonowicz, który był prelegentem podczas każdej z czterech edycji programu, a ponadto na potrzeby programu opracował materiały dotyczące implementacji w Polsce trzech unijnych dyrektyw.
Polska Delegacja przy Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE zgłosiła radcę prawnego Przemysława Kamila Rosiaka – wybitnego prawnika doświadczonego w postępowaniach przy organach Unii Europejskiej, na stanowisko Przewodniczącego Stałego Przedstawicielstwa przy Trybunale Sprawiedliwości i Trybunale EFTA (PD LUX).

Komisja Promocji Zawodu
Członkowie Komisji Promocji Zawodu na spotkaniu online, które odbyło się 26 stycznia, omówili projekty logotypu związanego z obchodami 40-lecia samorządu, zaprezentowane przez jedną z firm zaproszonych do konkursu, a także zgłosili swoje uwagi do projektów i propozycje korekt graficznych. Omówiono ponadto dalsze działania i terminy związane z pracami nad logotypem jubileuszowym.

Zobacz także