Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Posiedzenie Krajowej Rady Radców Prawnych i Prezydium KRRP w dniach 7–8 marca 2025 roku

Posiedzenie Krajowej Rady Radców Prawnych i Prezydium KRRP w dniach 7–8 marca 2025 roku

Zakończyło się dwudniowe posiedzenie członków Krajowej Rady Radców Prawnych. Podczas spotkania w Warszawie członkowie KRRP podjęli szereg decyzji mających wpływ na funkcjonowanie i działalność samorządu radcowskiego w 2025 roku. Spotkanie poprzedzone było posiedzeniem Prezydium KRRP.

Posiedzenie członków KRRP rozpoczął Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, przedstawiając informacje dotyczące bieżącego funkcjonowania samorządu radców prawnych. Dalszym obradom przewodniczył Wiceprezes KRRP Tomasz Korpusiński.

W pierwszej kolejności rozpatrzono projekt uchwały w sprawie planu pracy Krajowej Rady Radców Prawnych na 2025 rok. Przedstawiony przez Prezesa KRRP dokument obejmuje strategiczne kierunki działania samorządu radców prawnych, w tym działania Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Prezydium KRRP, a także plany pracy komisji stałych. Dotyczy on obszarów: aplikacji radcowskiej, etyki i wykonywania zawodu, wspierania rozwoju zawodowego, nowych technologii, doskonalenia zawodowego, promocji praw człowieka i ich ochrony, współpracy zagranicznej, alternatywnych metod rozwiązywania sporów, promocji zawodu radcy prawnego oraz działalności bieżącej i wydawniczej.

Przyjęto również projekt uchwały w sprawie planu pracy Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP na 2025 rok. Ośrodek w ramach swojej aktywności nie tylko wspiera bieżącą działalność Prezesa, Prezydium KRRP oraz komisji stałych, ale również podejmuje współpracę z organami władzy publicznej w ramach realizacji zadań samorządu wynikających z art. 41 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. W uchwale znalazły się następujące rodzaje działalności Ośrodka: naukowo-badawcza, wydawnicza, o charakterze zaplecza eksperckiego samorządu radców prawnych i jego organów oraz legislacyjna. Podczas spotkania prof. Rafał Stankiewicz, Kierownik OBSiL, przedstawił także członkom KRRP stan zaawansowania prac nad projektem ustawy o radcach prawnych.

W dalszej części obrad członkowie KRRP pochylili się nad kwestiami związanymi z finansowym aspektem działalności samorządu radcowskiego, przyjmując m.in. uchwałę w sprawie budżetu Krajowej Rady Radców Prawnych na 2025 rok, ujmującego aspekty finansowe przyjętych w planach pracy działań. Przedmiotem dyskusji były także zasady wynagradzania osób pełniących funkcje w organach Krajowej Izby Radców Prawnych oraz wykonujących zadania na rzecz samorządu radcowskiego w ramach KIRP. Postępująca profesjonalizacja organów, ze szczególnym uwzględnieniem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, była głównym czynnikiem przemawiającym za potrzebą wprowadzenia zmian w tej kwestii.

KRRP podjęła także decyzję o kontynuacji projektu szkoleń dla radców prawnych i aplikantów radcowskich w dotychczasowej formie oraz realizacji wiosennej odsłony kampanii promocji zawodu radcy prawnego. Zmiana świadomości społeczeństwa to proces długofalowy, dlatego kontynuacja działań samorządu w zakresie działań promocyjnych nie budziła wśród członków KRRP wątpliwości. 

Podczas spotkania członkom KRRP zostało także przedstawione sprawozdanie z działalności Fundacji Radców Prawnych „Subsidio Venire” za 2024 rok. Ponadto Krajowa Rada Radców Prawnych powołała nowy Zarząd oraz Radę Fundacji Radców Prawnych „Subsidio Venire” na następną kadencję rozpoczynającą się z dniem 26 kwietnia 2025 r. 

W skład Zarządu Fundacji wybrani zostali: 

  • Aleksandra Gibuła – Prezes Zarządu 
  • Maciej Bedyński – Wiceprezes Zarządu 
  • Paweł Dubis – członek Zarządu
  • Jacek Zieleziński – członek Zarządu

Do Rady Fundacji zostali wybrani:

  • Jolanta Konofalska – Przewodnicząca Rady 
  • Danuta Koszyk-Ciałowicz – Wiceprzewodnicząca Rady
  • Dorota Seweryn-Stawarz – członek Rady
  • Elwira Szurmińska-Kamińska – członek Rady
  • Tomasz Wolny-Dunst – członek Rady

W planie obrad uwzględniono także coroczne sprawozdanie z działalności Krajowego Zespołu Wizytatorów i wizytacji przeprowadzonych przez KZW i OZW, przedstawione przez Przewodniczącego Krajowego Zespołu Wizytatorów r. pr. Damiana Czwojdzińskiego. Ponadto członkowie KRRP mieli okazję zapoznać się z informacją na temat stanu zaawansowania prac w zakresie realizowanych projektów informatycznych w naszym samorządzie oraz z informacją dotyczącą pomocy socjalnej realizowanej w Okręgowych Izbach Radców Prawnych. 

Posiedzenie Krajowej Rady Radców Prawnych zostało poprzedzone posiedzeniem członków Prezydium KRRP, podczas którego rozpatrzono 19 projektów uchwał w istotnych kwestiach bieżących. 

Podjęto decyzje w sprawie delegowania przedstawicieli samorządu radców prawnych do składu komisji egzaminacyjnych do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości, a także w sprawie Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego z siedzibą w Warszawie i z siedzibą w Kielcach. 

Dyskutowano również o zaangażowaniu przedstawicieli KIRP w działalność zagraniczną, w tym m.in. o zaplanowanej w dniach 17-19 marca br. wizycie przedstawicieli Prezydium KRRP w Brukseli oraz udziale reprezentacji KIRP w corocznym spotkaniu IBA Mid-Year Leadership meetings 2025, wydarzeniu organizowanym przez International Bar Assotiation, w którym co roku biorą udział prawnicy z ponad 130 jurysdykcji.

Jednym z istotnych tematów podjętych podczas posiedzenia Prezydium była również działalność KRRP związana z edukacją prawną, w tym ze skierowaną do uczniów szkół podstawowych i średnich Ogólnopolską Akademią – Konkurs Wiedzy o Prawie.  Omówiono również kwestie związane z organizacją tegorocznej edycji konkursu „Najlepsza praca naukowa poświęcona samorządowi radców prawnych oraz deontologii zawodowej”.

Przedyskutowano także kwestię objęcia patronatem honorowym KRRP wniosków, które wpłynęły do Krajowej Izby. Podjęto decyzję w sprawie zaangażowania się w następujące wydarzenia i konferencje:

  • 26. Badanie „Studenci Prawa w Polsce”, realizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland,
  • LegalTech Forum Innowacje w praktyce prawniczej, organizowana przez Wydawnictwo C.H.Beck.

Członkowie Prezydium podjęli również decyzję w kwestii powołania Grupy roboczej do opracowania założeń, której celem będzie analiza i weryfikacja funkcjonowania akcji samorządu radców prawnych w zakresie działalności pro bono „Niebieski Parasol Radcy Prawnego” i opracowanie założeń programu działalności społecznej i edukacyjnej samorządu radców prawnych, która realizowana będzie w najbliższych latach.

1 / 4