Premiera raportu „Radcowie prawni społeczeństwu”
24 czerwca 2024 r. Krajowa Izba Radców Prawnych publikuje raport pt. „Radcowie prawni społeczeństwu” podsumowujący kluczowe projekty prospołeczne realizowane przez KIRP w ostatnich latach. Publikacja stanowi wyjątkowy przegląd rozmaitych form zaangażowania społecznego, jakie Krajowa Izba Radców Prawnych podejmuje, koordynuje i realizuje.
W świecie, w którym prawo ciągle jeszcze częściej kojarzy się z zakazami i karami niż przywilejem i bezpieczeństwem, radcowie prawni mają bardzo wiele do zrobienia, także poza murami swoich kancelarii i salami sądowymi. Zaangażowanie społeczne – w tym edukacja prawna i obywatelska, nieodpłatna pomoc prawna, troska o przestrzeganie praw człowieka i obywatela, walka z wykluczeniem społecznym – to przede wszystkim powinność wynikająca z etosu zawodowego radcy prawnego. Wykonywanie zawodu zaufania publicznego zwyczajnie zobowiązuje do niesienia pomocy, zwłaszcza słabszym.
Zebraliśmy tylko największe, najbardziej znaczące przedsięwzięcia, podkreślam natomiast, że to tylko wierzchołek góry lodowej dobra, jakie radcowie prawni w całej Polsce czynią codziennie na rzecz osób potrzebujących wsparcia, poszkodowanych, defaworyzowanych – wskazuje Prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik.
Działalność pro bono to ważny element misji przyświecającej samorządowi radcowskiemu oraz całej społeczności radców prawnych. Radcowie prawni i aplikanci radcowscy zrzeszeni w okręgowych izbach radców prawnych poza gotowością służenia swoją wiedzą stale angażują się również w liczne bezinteresowne działania na rzecz mieszkańców w swoich okręgach. Zakres tej aktywności jest tak szeroki, że nie sposób wymienić wszystkich akcji pomocowych. Społeczność radcowska chętnie wspiera finansowo potrzebujących, ludzi chorych czy dotkniętych przeciwnościami losu, włączając się regularnie m.in. w organizowaną przez Stowarzyszenie Wiosna akcję Szlachetna Paczka, w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy współpracując z lokalnymi fundacjami i organizacjami non profit. Radcowskie serca wrażliwe są nie tylko na krzywdę ludzką, lecz także na sytuację porzuconych zwierząt przebywających w schroniskach. Wolontariusz to drugie imię niejednej radczyni i niejednego radcy prawnego oraz wielu aplikantek i aplikantów radcowskich. Aby wyróżnić radców prawnych i aplikantów radcowskich, których wyjątkowa praca i bezinteresowna pomoc została dostrzeżona przez innych od 2008 roku Krajowa Izba Radców Prawnych organizuje konkurs „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”.
Wielu radców prawnych pracuje pro bono nie dla poklasku i blasku jupiterów. Robią to w ciszy. Świat o tym nie wie. Konkurs Kryształowe Serce Radcy Prawnego to okazja do podziękowania. I pokazanie innym działalności radców pracujących pro bono. To zmieniło sposób myślenia dziennikarzy i niektórych polityków, którzy mieli okazję pojawiać się na uroczystych wręczenia Kryształowych Serc. Przekonali się tym samym, że radcowie prawni to nie tylko zdecydowani w swoich działaniach ludzie w togach, lecz także ci, którzy mają serce i pomagają innym – mówi r.pr. Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007–2010, 2010–2013 i 2016–2020, pomysłodawca konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego, obecnie członek kapituły konkursu.
Pomoc dla uchodźców, walka o prawa człowieka, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, edukacja prawna i obywatelska, współdziałanie w kształtowaniu i stosowaniu dobrego prawa – w każdym z tych obszarów obywatele mogą liczyć na pomoc radców prawnych. Krajowa Izba Radców Prawnych wspiera radców w ich społecznym zaangażowaniu. Świadczą o tym konkretne liczby.
Od czerwca 2022 r. do końca grudnia 2023 r. prawniczki z Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP udzieliły uchodźcom z Ukrainy ponad 18 000 konsultacji telefonicznych za pośrednictwem specjalnej infolinii.
Niemal 7000 lekcji o prawie zostało zrealizowanych przez radców prawnych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacji prawnej pro bono w ciągu 10 ostatnich lat w szkołach i przedszkolach.
9180 uczniów wzięło udział w latach 2016–2024 w Ogólnopolskiej Akademii – Konkursie Wiedzy o Prawie, którego celem jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie wśród nastoletnich Polaków, wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw szacunku do prawa.
Blisko 400 przedstawicieli różnych środowisk prawniczych w Polsce uczestniczyło w czerwcu 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku we współorganizowanym przez Krajową Izbę Radców Prawnych III Kongresie Prawników Polskich, który odbył się pod hasłem „Rządy prawa – wszystkich sprawa”.
Ponad 5000 mieszkańców Warszawy i turystów odwiedziło we wrześniu 2023 r. stoiska samorządów zawodów zaufania publicznego podczas II Pikniku Rodzinnego, promującego wiedzę na temat tych zawodów.
Od października 2021 r. do połowy 2024 r. Krajowa Izba Radców Prawnych wyprodukowała 31 odcinków podcastu „Prawie prawniczo, czyli radcowie prawni o…”, w których prezentowane są tematyczne rozmowy o różnych gałęziach prawa, omówionych w przystępny, ciekawy sposób i zawsze w praktycznym wymiarze. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o prawie i zawodzie radcy prawnego.
Ponad 1000 haseł wraz z filmami w polskim języku migowym oraz ich transkrypcjami znajdzie się w słowniku terminów prawniczych, który powstaje dzięki współpracy Krajowej Izby Radców Prawnych, Pracowni Lingwistyki Migowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Spraw Głuchych.
248 radców prawnych i aplikantów radcowskich zostało w latach 2008–2024 laureatami konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego Krajowej Izby Radców Prawnych, w którym nagradzani są radcowie i aplikanci wyróżniający się pracą i aktywnością w działaniach pro bono m.in. na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, związków wyznaniowych lub grup osób dotkniętych klęskami.
Zaangażowanie radców prawnych w różnorodne inicjatywy społeczne nie tylko wzmacnia społeczeństwo obywatelskie, ale także podnosi świadomość prawną Polek i Polaków. Dzięki pracy radczyń i radców prawnych wiele osób w trudnej sytuacji uzyskało niezbędne wsparcie, a projekty edukacyjne przyczyniają się do lepszego zrozumienia prawa i jego roli w codziennym życiu.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem: