Radcowie prawni kolejny raz zdobyli Bieszczady

Po raz czternasty kilkudziesięciu radców prawnych z całej Polski uczestniczyło w Rajdzie Bieszczadzkim organizowanym przez Krajową Radę we współpracy z Izbą rzeszowską w pierwszy październikowy weekend.

I znów cały rok trzeba czekać na Rajd Bieszczadzki, gdyż kolejna edycja właśnie za nami. Jak było? Znakomicie! Deszczowo, ale – jak zwykle – radośnie.

Oficjalnego otwarcia XIV edycji Rajdu Bieszczadzkiego dokonał Wiceprezes KRRP Michał Korwek i Przewodniczący Komisji Integracji Krajowej Rady, jednocześnie Dziekan Rady Izby rzeszowskiej Bartosz Opaliński. W części oficjalnej uczestniczyli również opiekunowie z bieszczadzkiej grupy GOPR: Leszek Żubryd i Andrzej Czech, którzy omawiając program rajdu, szczególnie uczulali na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w górach. W tym miejscu należy wskazać na Partnera organizacyjnego Rajdu – Wydawnictwo Wolters Kluwer, które ufundowało dla wszystkich uczestników spotkania upominki. Na radzie nie mogło zabraknąć śpiewów przy gitarowym akompaniamencie Michała Urbana z Izby gdańskiej, który przygotował również śpiewniki.

Pierwszego dnia zaplanowane zostało przejście z Przełęczy Wyżniańskiej (855 m n.p.m.) na Małą
i Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.) oraz Kremenaros (1221 m n.p.m. – styk granic: polskiej, ukraińskiej i słowackiej). Zejście zaś szlakiem czerwonym na Słowację do wioski Nowa Sedlica.

Kolejny dzień Rajdu jest – zgodnie z dotychczasową praktyką – dniem mniej obciążającym. W tym roku zaplanowane zostały rowerowe drezyny z Uherzec Mineralnych do Jankowca i z powrotem (12,5 km w obie strony), a także rejs po jeziorze Solińskim.

Ostatniego dnia rajdu, nastąpiła zmiana programu. Zamiast przejścia do źródeł Sanu, część grupy zdecydowała się na trasę: Brzegi Górne – Połonina Wetlińska (Schronisko „Chatka Puchatka”) – Przełęcz Wyżna lub Berehy Górne. Na trasie wyszło piękne słońce, przestało padać i piechurzy mogli cieszyć się pięknymi, czerwonymi zboczami Bieszczad. Druga część grupy zdecydowała się na wyjazd do Sanoka do Muzeum Historycznego, gdzie znajdują się prace Zdzisława Beksińskiego, ogromna kolekcja ikon oraz do Skansenu, gdzie można zobaczyć przepiękną zabudowę wschodniej części polskich Karpat. Rajd zakończyliśmy wieczornym spotkaniem przy ognisku, gitarach i śpiewie, degustując regionalne specjały ufundowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie, a przygotowane przez członkinie Stowarzyszenia Krzewienia Kultury w Boguchwale „Kompanija”.

Od kilku lat uczestnicy Rajdów organizowanych przez Komisję Integracji KRRP wspierają lokalną społeczność organizując różnego rodzaju zbiórki. W tym roku zbierane były gry planszowe, sprzęt do gier zespołowych, puzzle, artykuły piśmiennicze. Wszystko to trafiło do Gminnego Ośrodka Kultury w Baligrodzie. W imieniu organizatorów dziękujemy za hojność i dobre serce.

Pomimo kapryśnej pogody, rozstawaliśmy się z niedosytem… Cóż, zapraszamy za rok do kolejnego wspólnego wędrowania…

Michał Korwek/Joanna Sito-Przymus

Zobacz także