Radcowie prawni na trasie Tour de Konstytucja – wywiad z mec. Magdaleną Bartosiewicz

Dlaczego radcowie prawni angażują się w Tour de Konstytucja? I dlaczego w ogóle warto zaangażować się i wziąć udział w tym projekcie? Na pytania o tegoroczną edycję projektu obywatelskiego Tour de Konstytucja odpowiada radca prawny Magdalena Bartosiewicz, koordynatorka projektu z ramienia Krajowej Izby Radców Prawnych.

Ilu radców prawnych weźmie udział w tegorocznej edycji Tour de Konstytucja?

Jesteśmy na półmetku projektu, więc dokładnej liczby nie podam, ale myślę, że przekroczyliśmy już 40 osób. Tour de Konstytucja to inicjatywa oddolna, do udziału w kolejnych przystankach touru zgłaszają się czasem zupełnie nowe osoby. W ubiegłoroczną edycję Tour de Konstytucja zaangażowały się 72 osoby ze środowiska radcowskiego. W tej grupie były radczynie i radcowie, którzy uczestniczyli w bardzo wielu przystankach nie tylko organizowanych w okolicach, w których mieszkają! W tym roku zainteresowanie naszych koleżanek i kolegów udziałem jest wysokie, ale cały czas zapraszamy też nowe osoby i to nie tylko radców prawnych, ale również aplikantów radcowskich.

Są pewnie osoby, które mają wątpliwości czy się w ogóle nadają. Jaka jest rola radców prawnych na każdym z przystanków Tour de Konstytucja?

Motywem przewodnim tegorocznej edycji są zbliżające się wybory parlamentarne – więc tematem kolejnych przystanków Tour de Konstytucja są kwestie związane z wyborami, kampania wyborczą, zaangażowaniem obywatelskim w monitoring wyborczy. My jako radczynie i radcowie prawni jesteśmy naturalnym partnerem do rozmów na tematy związane z prawem: bierzemy udział w dyskusjach o prawie wyborczym, zasadach prowadzenia kampanii czy przepisach określających prawa wyborców i obserwatorów. W tym roku, dużo pytań do nas dotyczy np. ciszy wyborczej oraz tego, czy wybory można sfałszować. Tłumaczymy, że polskie prawo ma liczne mechanizmy zabezpieczające przed fałszerstwami.

Kogo jeszcze oprócz radców prawnych spotkamy na Tour de Konstytucja?

Bardzo wiele ciekawych i znanych osób jest zaangażowana w projekt. Oprócz radców prawnych są tam m.in. sędziowie ze Stowarzyszenia Iustitia i niezależni prokuratorzy z „Lex Super Omnia”. Do tego działacze społeczni i polityczni, ludzie nauki. Wspiera nas też bardzo dużo osób ze świata kultury np. znani aktorzy teatralni i filmowi, którzy są wzorem dla uczestników. Do inicjatywy dołączyli także przedstawiciele młodego pokolenia m.in. tworzący kwartalnik „Młodzi o Polityce”. To są zawsze bardzo ciekawe spotkania i dyskusje, a także możliwości zawarcia nowych znajomości ze środowiskami obywatelskimi, co jest ogromną wartością. Organizatorzy inicjatywy, którzy są duchem całego przedsięwzięcia, zapewniają najwyższy poziom merytoryczny dyskusji i wspaniałą atmosferę podczas przystanków.

A co mają z tego radcowie prawni, którzy poświęcą swój czas na udział w TdK?

Oprócz osobistej satysfakcji z działania na rzecz dobra wspólnego mnie osobiście zawsze bardzo dużo dają rozmowy z ludźmi, którzy przychodzą do nas się spotkać i podzielić różnymi wątpliwościami. Przystanki Tour de Konstytucja organizowane są bardzo często w mniejszych miejscowościach. Dzięki tym rozmowom my radczynie i radcowie prawni możemy zyskać nieco inną, szerszą perspektywę na problemy naszego społeczeństwa. Takie wyjście ze swojej „bańki” i rozmowa z ludźmi, których nie spotykamy na co dzień w pracy radcy prawnego, uważam za bardzo wartościowe i rozwijające.

Co w takim razie powinien zrobić radca prawny lub aplikant radcowski zainteresowany dołączeniem do Tour de Konstytucja?

Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do koordynatorki lub koordynatora lokalnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. W razie potrzeby ja również służę pomocą i dodatkowymi informacjami, zachęcam do kontaktu mailowego na bartosiewicz@kirp.pl

Zobacz także