Radcowie prawni solidarni z uwięzionymi prawnikami w Turcji

Komisja Praw Czowieka KRRP włączyła się w europejską akcję solidarności z uwięzionymi prawnikami tureckimi i apeluje do wszystkich radców prawnych o dołączenie do tej inicjatywy. Ramazan Demir i Ayse Acinikli, członkowie Izby Adwokackiej w Stambule, zostali aresztowani 16 marca razem z siedmiorgiem innych adwokatów (İrfan Arasan, Hüseyin Boğatekin, Şefik Çelik, Adem Çalışçı, Tamer Doğan, Mustafa Ruzgar, i Ayşe Gösterişlioğlu) na dzień przed rozprawą, w trakcie której mieli występować przed sądem w sprawie wspólnego klienta. Wspomniana siódemka prawników została zwolniona lecz Ramazan Demir i Ayse Acinikli pozostali w więzieniu. Odmówiono im dostępu do akt dotyczącej ich sprawy i tym samym uniemożliwiono obronę przed postawionymi zarzutami. W trakcie przesłuchania byli pytani o wywiady udzielane mediom w sprawie skargi wniesionej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także o spotkania z klientami reprezentowanymi przed tym Trybunałem.

Francuscy prawnicy zainicjowali akcję wysyłania kart pocztowych do uwięzionych prawników. Zgodnie z prawem tureckim, korespondencja kierowana do osób aresztowanych musi odbywa się w języku tego kraju, w przeciwnym razie nie jest dostarczana.  Tekst opracowany przez adwokatów francuskich, w przekładzie na język polski brzmi następująco:

Drogi Ramazanie/ Droga Ayse,
Sprawiedliwość, Obrona, Adwokat
To słowa, które nauczyłem się/ nauczyłam się
z tureckiego słownika terminologii prawniczej
Jestem prawnikiem i wspieram Cię z całego serca
Twoja toga czeka na Ciebie
Polski samorząd( prawników) jest z Tobą
Nie znam języka tureckiego,
ale w ten sposób przekazuję moje życzenia,
Pokazuję Ci moją pamięć
Pozdrawiam,
(podpis)

Z informacji otrzymywanych od uwięzionych kolegów wynika, że akcja ta jest dla nich ogromnym wsparciem moralnym i pomaga przetrwać trudne chwile. Dlatego jeszcze raz apelujemy o przyłączenie się polskich radców prawnych do tej inicjatywy.

Poniżej do pobrania wzór karty z adresami uwięzionych

Wzór kart pocztowych do Turcji – OIRP

Zobacz także