Rodzinne ogrody działkowe
Gościem trzynastego odcinka serii podcastów „Prawie prawniczo” jest radca prawny Krzysztof Kozłowski, specjalizujący się w temacie rodzinnych ogrodów działkowych.
Mecenas opowiada o pochodzeniu instytucji rodzinnych ogrodów działkowych, znaczeniu posiadania działki, zasadach Gościem trzynastego odcinka serii podcastów „Prawie prawniczo” jest radca prawny Krzysztof Kozłowski, specjalizujący się w temacie rodzinnych ogrodów działkowych.Mecenas opowiada o pochodzeniu instytucji rodzinnych ogrodów działkowych, znaczeniu posiadania działki, zasadach dzierżawy oraz prawie do używania i pobierania pożytków z działki. Tłumaczy również, na jakich zasadach można wejść w posiadanie działki i jakie uprawnienia ustawowo przypisane zostały stowarzyszeniom ogrodowym.
Wszelkie aspekty prawne dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych uregulowane zostały w ustawie z 13 grudnia 2013 r. Pełnoprawnym właścicielem takich gruntów jest na ogół Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego (tj. gmina, powiat lub województwo) albo częściej – Polski Związek Działkowców. Grunt, który oddawany jest w użytkowanie poszczególnym działkowiczom jest im jedynie udostępniany na zasadzie dzierżawy. „Prawie prawniczo” to cykl podcastów, który uruchomiła Krajowa Izba Radców Prawnych. Prowadzącym rozmowy jest Tomasz Palak, radca prawny z Gdańska, członek Komisji Promocji Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych, obecny w mediach społecznościowych i od lat popularyzujący wiedzę na temat zawodu radcy prawnego.
Wszystkie odcinki można odnaleźć na platformach streamingowych: Spotify , Spreaker , Google Podcast, Apple Podcast