Rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Radcy prawni włączają się w akcję

Ostatni tydzień lutego może być przełomowy dla osób, które są ofiarami przestępstw i potrzebują bezpłatnej pomocy prawnej. Rusza bowiem „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, w który kolejny rok z rzędu angażują się radcy prawni. W dniach 22-28 lutego każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną. Akcję koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej i radców prawnych, włączyły się także inne grupy zawodowe i instytucje m.in. sądy, prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe, komendy policji, pozostałe prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całym kraju.

– Jest to szlachetna i wieloletnia inicjatywa. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku przedstawiciele samorządu radców prawnych chętnie włączają się w tę akcję. Jestem przekonany, że świadczone w tych dniach bezpłatne porady prawne udzielone m.in. przez radców prawnych i aplikantów radcowskich przyniosą ofiarom przestępstw skuteczną i zamierzoną pomoc, która poprawi ich sytuację życiową – podsumowuje Włodzimierz Chróścik, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten rokrocznie ma przypominać o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Aby zapewnić bezpieczeństwo obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” w placówkach świadczących pomoc będą zachowane najwyższe wymogi sanitarne. Ponadto część Okręgowych Izb Radców Prawnych zapewnia możliwość świadczenia pomocy za pośrednictwem internetu i telefonu. Szczegółowe informacje o miejscach i godzinach dyżurów radców prawnych w poszczególnych regionach Polski, którzy udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, będą dostępne za pośrednictwem stron internetowych Okręgowych Izb Radców Prawnych.

Wsparcie będzie także oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Lista takich ośrodków i punktów lokalnych oraz mapę ich lokalizacji dostępna jest na stronie www.gov.pl

Zobacz także