Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych i nowo wybranymi dziekanami izb okręgowych

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości z Prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych i nowo wybranymi dziekanami izb okręgowych

Dziekani okręgowych izb radców prawnych XII kadencji oraz prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik spotkali się wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Było to częścią inauguracyjnego spotkania nowo wybranych władz, zorganizowanego na zaproszenie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

24 października br. prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik, wraz z nowo wybranymi dziekanami okręgowych izb radców prawnych spotkali się z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Podczas spotkania minister wyraził wdzięczność samorządowi radcowskiemu za działania na rzecz obrony praworządności i nadzieję na dalszą współpracę, podkreślając przy tym znaczenie autonomii samorządu zawodowego.

W związku ze zbliżającą się  Prezydencją Polski w UE, minister zapowiedział organizację konferencji na temat roli społeczeństwa obywatelskiego i prawniczych samorządów zawodowych w umacnianiu praworządności, z udziałem ministrów sprawiedliwości z krajów UE. W planach są panele poświęcone roli samorządów zawodowych i ich wkładowi w budowanie demokratycznego państwa prawa.

Szef resortu sprawiedliwości wyraził również wdzięczność za udział samorządu radcowskiego w procesie wyboru nowego Prokuratora Krajowego oraz za wsparcie w tworzeniu nowej struktury Prokuratury Generalnej, co jest związane z planowanym rozdzieleniem funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Wskazał także, że samorządy zawodowe będą mogły zgłaszać kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego, a ich przedstawiciele będą zasiadać w Radzie Społecznej przy Prokuraturze Generalnej.

Podczas spotkania omówiono także kluczowe zmiany prawne przygotowane przez Ministerstwo (zasadę tzw. pierwszej godziny, czyli kontaktu z pełnomocnikiem zaraz po zatrzymaniu oraz skrócenie czasu tymczasowego aresztowania). Dyskutowano również o postępach w informatyzacji wymiaru sprawiedliwości oraz zmianach w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Istotnym punktem spotkania było także omówienie aktualnych wyzwań i potrzeb środowiska radców prawnych. Zgłoszono m.in. konieczność podniesienia stawek za dyżury obrończe, uregulowanie działalności kancelarii odszkodowawczych, potrzebę waloryzacji opłat za aplikację oraz przywrócenie zdalnych posiedzeń dla radców prawnych.