Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Spotkanie Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych i Dziekanów Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych XI kadencji z byłymi Prezesami KRRP

Spotkanie Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych i Dziekanów Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych XI kadencji z byłymi Prezesami KRRP

Uroczyste spotkanie Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych i Dziekanów Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych XI kadencji z byłymi Prezesami KRRP rozpoczęło w Krakowie 1 kwietnia obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych.

Uroczystość poprowadziła Sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych Agnieszka Gajewska-Zabój.

Przed rozpoczęciem przemówień minutą ciszą uczczono pamięć zmarłego w marcu byłego Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusza Sałajewskiego.

Witając gości, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, podkreślił, że „choć świętujemy 40-lecie samorządu, zawód radcy prawnego ma znacznie dłuższą historię”.

Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik / Fot. FocusMedia

– Teraz jesteśmy największym samorządem prawniczym w Polsce, prowadzimy najlepszą aplikację, jesteśmy liderem. I jako liderzy musimy walczyć o praworządność w Polsce. To jest nasza wielka rola. Jako samorząd poradziliśmy sobie z wyzwaniami, jakie przyniosła pandemia. Sprostaliśmy też wyzwaniu, jakie stawia przed nami sytuacja w Ukrainie. Mocno angażujemy się w pomoc ofiarom wojny – uruchomiliśmy Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej i infolinię dla obywateli Ukrainy – z tego jesteśmy dumni – powiedział Prezes KRRP.

– To, co zbudowaliście Panowie przez te wszystkie lata, teraz jest wzmacniane i rozbudowywane – zwrócił się do byłych Prezesów. – Naszymi priorytetami obecnie są informatyzacja samorządu, standaryzacja aplikacji, zmiany w kodeksie etyki – chcemy się dostosować do nowej rzeczywistości, pamiętając o naszych wartościach. Będziemy o tym dyskutować na nadzwyczajnym zjeździe w lipcu. W roku jubileuszowym rozpoczynamy ponadto dużą kampanię promocji zawodu i mam nadzieję, że wkrótce wszyscy odczujemy jej efekty w postaci przypływu nowych klientów. Jesteśmy różni, ale możemy budować jedność, dzięki temu będziemy sprawniejsi i silniejsi – zakończył Włodzimierz Chróścik.

Następnie Wiceprezes KRRP Zbigniew Tur odczytał list nieobecnego na uroczystości Prezesa KRRP I i II kadencji (1983-1991) Józefa Zycha.

„Tak, jak w czasie całego okresu, gdy walczyliśmy o ustawę o radcach prawnych, a następnie tworzyliśmy i rozwijaliśmy samorząd, całym sercem jestem z Wami. Utworzenie samorządu radców prawnych to historyczny moment w życiu radców prawnych, ale to także początek zwrotu w kierunku tworzenia samorządów zawodowych i terytorialnych. W tej uroczystej chwili chciałbym po raz kolejny potwierdzić, że nasze zwycięstwo w jakże trudnym czasie było możliwe dzięki jednolitej postawie całego środowiska radców prawnych oraz mądrej i przemyślanej taktyce setek działaczy, skupionych najpierw w kołach radców prawnych przy ZPP, a następnie w organizacjach skupiających radców prawnych” – napisał do zgromadzonych na uroczystości Marszałek Zych.

Prezes KRRP Jacek Żuławski, Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, Prezes KRRP Zenon Klatka / Fot. FocusMedia

Sekretarz Agnieszka Gajewska-Zabój zaprosiła na scenę Prezesa KRRP III kadencji (1991-1995) radcę prawnego Jacka Żuławskiego.

– Od lat toczy się dyskusja o połączeniu naszego z samorządu z adwokaturą. Mam nadzieję, że te pomysły można już zostawić na boku, bowiem mamy dzisiaj znakomitą samodzielną organizację – ocenił. Na koniec swojego przemówienia Prezes Żuławski złożył propozycję, aby „stworzyć księgę pamięci o tych, którzy zrobili dla samorządu wiele, a zostali zapomnieni”.

O historii samorządu i wielu latach walki o rozszerzenie uprawnień zawodu radcy prawnego opowiadał Prezes IV, V i pierwszej połowy VI kadencji Andrzej Kalwas (1995-2005).

– Cieszę się, że współtworzyłem ten samorząd, walcząc o jego obecny status, dobrze korzystajcie z efektów naszych starań – zwrócił się do zebranych. – Musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość, bo samorządy zawodów zaufania publicznego ciągle się rozwijają i kwitną – zakończył.

Następnie głos zabrał Prezes drugiej połowy VI kadencji (2005-2007) radca prawny Zenon Klatka.

– Gdy byłem prezesem, wielu adwokatów publicznie mówiło o nas, że jesteśmy prawnikami gorszego sortu. To był dla mnie świetny bodziec do działania, żeby udowodnić, że tak nie jest. Doceńcie wysiłek i zaangażowanie kolegów, którzy tworzyli samorząd – zaapelował.

Na uroczystości nie mógł być obecny Maciej Bobrowicz, Prezes KRRP w latach 2007-2013 oraz w latach 2016-2020. List od niego odczytała Wiceprezes KRRP Aleksandra Gibuła.

„Jubileusz 40-lecia uchwalenia ustawy o radcach prawnych to niezwykle ważny dla mnie jubileusz. Spotkanie byłych Prezesów to wyjątkowa możliwość spotkania po latach i przyjemność rozmowy z osobami, które kierowały samorządem radców prawnych” – napisał do zgromadzonych na uroczystości Prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

Wspomnienie o zmarłym Prezesie KRRP IX kadencji (2013-2016) radcy prawnym Dariuszu Sałajewskim wygłosiła wdowa Grażyna Sałajewska. Podkreśliła, że jej mąż w czasie sprawowania funkcji Prezesa podniósł prestiż zawodu radcy prawnego. Dążył do tego, aby zagwarantować radcom prawnym należne kompetencje w zakresie świadczonej pomocy prawnej, ale także, by samorząd zajął poczesne miejsce wśród zawodów zaufania publicznego.

Dla uhonorowania zasług byłym Prezesom wręczono list z podziękowaniem za ich wkład w powstanie i rozwój samorządu oraz wyjątkową statuetkę – figurkę Temidy pochodzącą z ekskluzywnej kolekcji Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. – manufaktury o prawie 200-letniej historii. Figurki Temidy, które otrzymali, to projekt Wincentego Potackiego, pochodzący z lat 40. XX wieku. Po wielu latach ćmielowska fabryka wiernie odtworzyła rzeźbę.

Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik / Fot. FocusMedia

Obecnemu Prezesowi Włodzimierzowi Chróścikowi statuetkę wręczył Wiceprezes KRRP Ryszard Ostrowski.

O historii poszczególnych izb oraz swojej wizji samorządu opowiedzieli następnie Dziekani Rad OIRP.

Joanna Kamieńska, Dziekan Rady OIRP w Białymstoku, podkreśliła, że „w ciągu 11 kadencji samorząd zmienił się nie tylko liczebnie, ale też wiekowo”.

– Nastąpiła zmiana pokoleniowa, która przynosi nowe oczekiwania wobec samorządu. Staramy się im sprostać. Ostatnie miesiące to zaangażowanie izby białostockiej w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. To nam pokazało, że jako samorząd zbudowaliśmy wrażliwość – zakończyła.

Michał Rościszewski, Dziekan Rady OIRP w Bydgoszczy, zaznaczył, że udało się „zbudować piękny i silny samorząd”. – To też zasługa naszych poprzedników. Podzielam opinię Prezesa Chróścika co do konieczności wdrożenia projektów informatyzacji samorządu i wprowadzenia zmian w kodeksie etyki. Wierzę, że na zjeździe wypracujemy mądre rozwiązania ­– powiedział.

Magdalena Witkowska, Dziekan Rady OIRP w Gdańsku, na początku swojego wystąpienia podziękowała wszystkim obecnym i nieobecnym na uroczystości Prezesom za ich wkład w budowanie samorządu. Podkreśliła, że izba gdańska jest prekursorem w działalności zagranicznej i niesieniu pomocy pro bono.

– Nie konkurujemy z innymi zawodami, ale nie powinniśmy popadać w samouwielbienie. Przed nami dużo wyzwań. To, czym jako prawnicy powinniśmy się teraz zająć, to sztuczna inteligencja, nowe technologie i zmiany klimatycznie. Przeszłość jest ważna, ale zostawmy coś nowym pokoleniom – zakończyła.

Katarzyna Jabłońska, Dziekan Rady OIRP w Katowicach, przypomniała, że jako radcowie prawni „kiedyś mieliśmy kompleks adwokata, a teraz już nie mamy i nie powinniśmy”.

– Wielokrotnie słyszę, że nasz samorząd jest najlepszy, że mamy aplikację, która najlepiej przygotowuje do zawodu, a wielu adwokatów przepisuje się właśnie do naszego samorządu. Choć w naszym samorządzie zdarzają się pewne spory i dyskusje, pamiętajmy, że to zgoda buduje – podkreśliła.

Andrzej Głogowski, Dziekan Rady OIRP w Kielcach, przypomniał, że „nasz samorząd to przede wszystkim ludzie”.

– Bez względu na to, czy różnimy się w spojrzeniu na samorząd, musimy pamiętać o człowieczeństwie i energii, bo dzięki temu ten samorząd powstał. Energia to też odpowiedzialność. Nie tylko za siebie, ale za izbę i cały samorząd. Dawajmy dalej tę energię – zaapelował.  Dziekan zakończył swoją wypowiedź cytatem Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”

Anna Ignaczak, Dziekan Rady OIRP w Koszalinie, podkreśliła, że budowanie samorządu zaczęło się 1 marca 1977 r. w Kołobrzegu, czyli na obszarze działania izby koszalińskiej. Wtedy to zorganizowano pierwszą konferencję radców prawnych. W Kołobrzegu, w którym odbyło się w sumie 50 takich konferencji wypracowano rozwiązania przyszłej ustawy o radcach prawnych. W spotkaniach wzięło udział ponad 13 000 radców prawnych.

– Znaczenie izby koszalińskiej, choć najmniejszej, zostało podkreślone poprzez wybór na Wiceprezesa KRRP jednego z członków naszej izby – Aleksandry Gibuły ­– zakończyła.

Marcin Sala-Szczypiński, Dziekan Rady OIRP w Krakowie, zaznaczył, że „40 lat to wiek symboliczny, znamienny, to cezura dojrzałości i mądrości”.

– Bilans 40 lat naszego samorządu wypada pozytywnie. Jako zawód zaufania publicznego dbamy o nasz wizerunek i nasz prestiż – ocenił.

Fot. FocusMedia

Katarzyna Skrodzka-Sadowska, Dziekan Rady OIRP w Olsztynie, podkreśliła rolę kobiet w samorządzie.

– Kiedyś zawód radcy prawnego był postrzegany jako zawód męski, ale na szczęście to się zmienia. W radzie izby olsztyńskiej XI kadencji na 19 osób 10 stanowią kobiety – przypomniała.

W imieniu OIRP w Poznaniu głos zabrał Wicedziekan Krzysztof Urbaniak.

– Zdaliśmy egzamin z tego, że jesteśmy zawodem zaufania publicznego Najlepszym tego przykładem jest nasze zaangażowanie w pomoc obywatelom Ukrainy. Jesteśmy postrzegani jako najlepszy i najsilniejszy zawód zaufania publicznego. To my integrujemy środowisko prawnicze – podkreślił.

Bartosz Opaliński, Dziekan Rady OIRP w Rzeszowie, podziękował byłym Prezesom, którzy zbudowali podwaliny pod samorząd radcowski.

– Wyposażyliście nas w instrumentarium prawne, uszyliście nam togi, dziękujemy Wam za wywalczenie tych wszystkich uprawnień, z których teraz możemy korzystać – podsumował.

Anna Biel, Wicedziekan Rady OIRP w Szczecinie, przypomniała, że w 1980 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował związek zawodowych radców prawnych w Szczecinie. Podkreśliła, że samorząd szczeciński od początku intensywnie się rozwija.

– Jesteśmy jedną z pierwszych izb, które zaczęły używać nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych w komunikacji. Jaka jest przyszłość naszego samorządu? Powinniśmy rozstrzygnąć, czy jest nią centralizacja czy decentralizacja – zakończyła.

Marek Majka, Dziekan Rady OIRP w Wałbrzychu, zaapelował, aby „otworzyć w historii samorządu nowy rozdział, by niebieski kolor żabotu był rozpoznawalny tak samo jak kolor zielony”. – Musimy to zrobić razem – podkreślił.

Monika Całkiewicz, Dziekan Rady OIRP w Warszawie, z kolei oceniła, że siła samorządu bierze się właśnie z umiejętności współdziałania. Jej zdaniem powinno się to odbywać z poszanowaniem samorządności i samodzielności okręgowych Izb.

– Dzięki temu nawet w trudnych czasach sobie poradzimy ­– oceniła.

Tomasz Scheffler, Dziekan Rady OIRP we Wrocławiu, przestrzegł przed kryzysem wieku średniego, jaki może dopaść 40-letni samorząd.

– Zauważam daleko idącą ewolucję naszego samorządu. Obecna ustawa o radcach prawnych jest kompletnie nieżyciowa i musimy doprowadzić do jej zmiany. Mam nadzieję, że nasz samorząd stanie się przede wszystkim samorządem dla radców prawnych – zakończył.

Przemysław Sztejna, Dziekan Rady OIRP w Zielonej Górze, podkreślił, że „tym, co wyróżnia nasz samorząd, jest wrażliwość społeczna i piękne akcje, które tworzymy między innymi w czasach zagrożenia jak obecnie, kiedy pomagamy ofiarom agresji Federacji Rosyjskiej”.

Fot. FocusMedia

W uroczystości nie mogli uczestniczyć przedstawiciele izby lubelskiej, łódzkiej, opolskiej i toruńskiej.

Część oficjalną uroczystości zakończyła Sekretarz KRRP Agnieszka Gajewska-Zabój, dziękując Dziekanom za podzielenie się historią samorządu, doświadczeniami i przemyśleniami na temat przyszłości zawodu radcy prawnego.