Stanowisko Komisji Praw Człowieka KRRP w sprawie pani Joanny z Krakowa

Komisja Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych zajęła krytyczne stanowisko wobec działań policji w sprawie pani Joanny, pacjentki jednego z krakowskich szpitali. Ze względu na naganny charakter działań organów ścigania sprawa zbulwersowała opinię publiczną i jest przedmiotem żywej dyskusji w przestrzeni medialnej.

„W ocenie Komisji Praw Człowieka za wysoce naganne oraz budzące poważne wątpliwości prawne uznać należy inne represyjne czynności podjęte przez Policję względem pacjentki – powtórzmy – osoby, której nie można było i nie można postawić zarzutu karnego. Sprzeciw Komisji Praw Człowieka budzi sposób przeprowadzenia czynności przeszukania u pacjentki, którą funkcjonariusze Policji zmuszali do rozebrania się do naga w atmosferze i warunkach urągających godności ludzkiej oraz intymności pacjenta” – czytamy w stanowisku radców prawnych.

Poważne wątpliwości Komisji Praw Człowieka KRRP wzbudziło również zachowanie lekarki oraz postępowanie policji już po ujawnieniu sprawy przez media – chodzi tutaj m.in. o udostępnienie policji informacji wrażliwych pacjentki przez lekarza psychiatrę oraz upowszechnienie publiczne danych dotyczących pacjentki przez Komendę Miejską Policji w Krakowie oraz Komendanta Głównego podczas konferencji prasowej.

Członkowie komisji zaapelowali również do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz samorządu lekarskiego o wyjaśnienie tej sprawy, wyegzekwowanie odpowiedzialności i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Pełne stanowisko Komisji publikujemy poniżej. stanowisko Komisji Praw Człowieka

Zobacz także