Ministerstwo podwaja stawki za urzędówki

Działania i apele radców prawnych odniosły skutek – Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło dziś znaczne zwiększenie budżetu na wynagrodzenia dla pełnomocników świadczących pomoc prawną z urzędu. Budżet na ten cel wzrośnie ze 120 mln zł do 240 mln zł. Oznacza to podwojenie stawek minimalnych za urzędówki i zrównanie ich ze stawkami dla pełnomocników z wyboru.

Nasze apele i rozmowy przyniosły efekt – Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło dziś podwojenie stawek minimalnych dla pełnomocników świadczących pomoc z urzędu. Cieszę się, że głos radców prawnych i pozostałych środowisk prawniczych został wysłuchany, apelowaliśmy bowiem o to wiele razy wskazując, że stawki od wielu lat nie były zmieniane i nie odpowiadają w żaden sposób realiom rynkowym. Liczę, że na tym nie koniec – jako radcowie prawni uważamy, że naprawy wymaga cały system pomocy świadczonej z urzędu oraz Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Będziemy nad tym pracowali dalej, przekonując, że na proponowanych przez nas zmianach skorzystają Polacy, którzy takiej pomocy prawnej potrzebują.skomentował decyzję resortu Włodzimierz Chróścik, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

O szczegółach zmian poinformował na konferencji prasowej Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

– Jestem przekonany, że podwyżka zapewni komfort pracy radcom i adwokatom świadczącym pomoc prawną z urzędu, a przede wszystkim ułatwi obywatelom w potrzebie dostęp do takiej właśnie profesjonalnej pomocy – powiedział wiceminister.

Szczegółowe informacje na ten temat opublikowało biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/podwojenie-stawek-dla-adwokatow-i-radcow-prawnych-z-urzedu

Zobacz także