Tajemnica zawodowa i zaufanie na II Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej
Czy radca prawny, adwokat lub notariusz mogą być świadkami w procesie? Jaka jest rola samorządu w zapewnieniu ochrony tajemnicy zawodowej wolnych zawodów? Jakie instrumenty prawne pozwalają na zbudowanie zaufania do przedstawicieli zawodów prawniczych? Czy błędy profesjonalnego pełnomocnika powinny obciążać stronę? Jak pogodzić odmowę sporządzenia nadzwyczajnego środka zaskarżenia z zasadą zaufania do pełnomocnika? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będzie można znaleźć podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej „Tajemnica zawodowa i inne instrumenty ochrony zaufania do przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych w postępowaniu cywilnym”, która organizowana jest przez Centrum Badań nad Aksjologią Procedur Cywilnych przy Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
W tym roku odbędzie się ona 26 marca 2021 r. w całości online start o godzinie 9.00. Patronat honorowy nad konferencją objęły Krajowa Izba Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Izba Adwokacka w Łodzi oraz we Wrocławiu. Patronem medialnym jest dziennik „Rzeczpospolita”. Konferencja jest bezpłatna, można wziąć w niej udział za pomocą aplikacji MsTeams. Link do konferencji: https://bit.ly/3qw8kb9 Szczegółowy program, przydatne informacje o konferencji oraz kontakt do organizatora można odnaleźć na stronie PROcessUS https://processus.uni.lodz.pl/
Tajemnica zawodowa to niezwykle ważny aspekty działalności zarówno radców prawnych, adwokatów, jak i notariuszy. Jest ona podstawą relacji pomiędzy profesjonalnym pełnomocnikiem lub notariuszem a klientem, która w dużej mierze opiera się na zaufaniu. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej to także gwarancja ochrony praw w toku procesu sądowego oraz prowadzenia go w sposób sprawiedliwy i prawidłowy. Zwykle tego nie zauważamy, ale tajemnica zawodowa towarzyszy nam każdego dnia podczas spotkań, rozmów z klientami, negocjacji czy rozpraw. Mimo, że o tajemnicy zawodowej napisano i powiedziano wiele, to wciąż wiele aspektów budzi praktyczne wątpliwości. Nie mniej problematyczna jest ochrony zaufania jako podstawy relacji klient – prawnik. W procesie cywilnym istnieją mechanizmy ochrony tego zaufania, pytanie czy są skuteczne i wystarczające i jak z nich skutecznie korzystać?
Na wiele istotnych pytań dotyczących tej tematyki, odpowiedzi udzielą zaproszeni eksperci. Podzielą się oni również dotychczasowymi doświadczeniami i radami, jak uniknąć zdarzeń wpływających za tajemnicę zawodową i jak korzystać w instrumentów ochrony zaufania w toku procesu cywilnego.
W ramach Konferencji zaplanowano 3 panele tematyczne:
Panel I – Tajemnica zawodowa a zaufanie do adwokata, radcy prawnego i notariusza.
Panel II – Ocena wpływu wybranych instytucji procesowych na budowę zaufania stron do adwokata/ radcy prawnego w postępowaniu cywilnym
Panel III – Zaufanie do przedstawicieli zawodów prawniczych w ujęciu porównawczym.
Po każdym panelu zaplanowano dyskusję merytoryczną, która pozwoli na rozwianie wątpliwości i konfrontację różnych stanowisk.
W ramach IV panelu – panelu dyskusyjnego skonfrontowane zostaną poglądy na kwestię tajemnicy zawodowej i instrumentów ochrony zaufania z punktu widzenia przedstawicieli różnych uczestników postępowania – zarówno przedstawicieli zawodów zaufania publicznego – radców prawnych, adwokatów i notariuszy, ale także przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i teoretyków prawa. Dyskusja zapowiada się niezwykle ciekawie.
Prelegenci II Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej to: r.pr. (adw) prof. dr hab. Łukasz Błaszczak (Uniwersytet Wrocławski), r.pr. prof. dr hab. Anna Machnikowska (Uniwersytet Gdański), notariusz Lech Borzemski (Krajowa Rada Notarialna w Warszawie), r.pr. dr hab. Tomasz Scheffler (Uniwersytet Wrocławski, Członek Krajowej Izby Radców Prawnych, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu), adw. Sławomir Krześ (Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu), r.pr. dr hab. Tadeusz Zembrzuski (Uniwersytet Wrocławski), r.pr. dr hab. Andrzej Jarocha (UAM w Poznaniu), adw. Dr Grzegorz Sikorski (Uniwersytet Gdański), adw. prof. dr hab. Sławomir Cieślak (Uniwersytet Łódzki/Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Radosław Olszewski (Uniwersytet Łódzki), dr hab. Łukasz Korporowicz (Uniwersytet Łódzki), adw. Jarosław Pączek (Izba Adwokacka w Warszawie, Członek rzeczywisty Królewskiego Instytutu Arbitrów w Londynie).
W panelu dyskusyjnym udział wezmą: SSA prof. dr hab. Jacek Gołaczyński, r.pr. (adw) prof. dr hab. Łukasz Błaszczak, r.pr. dr hab. Andrzej Torbus, not. Lech Borzemski, r.pr. dr hab. Tomasz Scheffler, adw. Bartosz Tiutiunik, SSO dr Zbigniew Woźniak, adw. pros. dr hab. Sławomir Cieślak.
Za udział w Konferencji przysługują punkty!