Udział przedstawicieli KIRP w posiedzeniu senackich komisji ws. nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego
W dniu 15 lipca 2025 r. w imieniu Krajowej Izby Radców Prawnych Mec. Krystyna Rogala-Gawlikowska oraz Mec. Wojciech Lamik wzięli udział w posiedzeniu połączonych Komisji Praw Człowieka i Praworządności z Komisją Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w Senacie RP.
Tematem tego posiedzenia był projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, ustawy – Prawo upadłościowe oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (druk senacki nr 365, druki sejmowe nr 1263, 1354, 1354-A). Nasi przedstawiciele podnieśli następujące uwagi do projektu:
- Projekt negatywnie wpływa na dostępność postępowań restrukturyzacyjnych dla przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością
Wprowadzony nowelizacją test zgodności, który sporządzany będzie w ramach postępowania restrukturyzacyjnego przez nadzorcę lub zarządcę będzie miał przełożenie na wyższe koszty samego postępowania restrukturyzacyjnego m.in. z uwagi na wymóg sporządzenia wyceny przedsiębiorstwa na potrzeby testu zgodności.
Ze sporządzenia testu zgodności zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy, co należy ocenić pozytywnie. Zasadne jest dodatkowe uregulowanie możliwości odstąpienia od sporządzenia wyceny w ramach testu zgodności przez nadzorcę lub zarządcę w sytuacjach, gdy wskazuje na to wielkość i charakter przedsiębiorstwa.
2. Nadzorca lub zarządca będzie miał możliwość zlecenia sporządzenia określonych czynności – wyceny, planu restrukturyzacyjnego, udziału w mediacjach osobom trzecim, działając w imieniu własnym na rachunek dłużnika. Może to skutkować obciążeniem dłużnika, poza jego kontrolą, wysokimi kosztami tych czynności, co rodzi ryzyko nadużyć.
3. Projekt nie uwzględnia skutków regulacji dla postępowania w sprawie zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, uregulowanej w art. 491(25)– art. 491(38) P.U., do którego w zakresie nieuregulowanym stosuje się odpowiednio przepisy Prawa restrukturyzacyjne dotyczące przyspieszonego postępowania układowego.
Regulacja dotycząca testu zgodności nie powinna mieć zastosowania w przypadku konsumentów.
4. Proponowany mechanizm przegłosowania układu w projektowanym art. 119 P.R. odwołuje się do kategorii z Prawa upadłościowego. Jednocześnie przepisy Prawa restrukturyzacyjnego nie przewidują wymogu określania kategorii wierzytelności ujętych w spisie wierzytelności. Rodzi to obawy o praktyczne trudności w zastosowaniu tego mechanizmu.