Wideospotkanie Krajowej Rady Radców Prawnych

Uruchomienie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej, obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych, sprawozdania z działań realizowanych w obszarze odpowiedzialności dyscyplinarnej, sprawozdania Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji oraz poszczególnych komisji KRRP, a także sprawy finansowe były głównymi tematami poruszonymi podczas posiedzenia Krajowej Rady Radców Prawnych, które odbyło się 11 marca br. w trybie online.

Na początku posiedzenia Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik poinformował członków KRRP o najważniejszych inicjatywach podjętych w ostatnim czasie, m.in. o działaniach związanych z organizacją Jubileuszowej Konferencji z okazji 25-lecia Konstytucji RP, która planowana jest 2 kwietnia br. w Krakowie, oraz działaniach na rzecz uruchomienia Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dedykowanego obywatelom Ukrainy uciekającym do Polski przed wojną.

– W tym momencie pomoc udzielana przez Krajową Radę Radców Prawnych skupia się przede wszystkim na udzielaniu informacji prawnych, a nie stricte pomocy prawnej w postaci rozwiązywania konkretnych problemów. Warto wspomnieć, że wiele kancelarii prowadzonych przez radców prawnych złożyło deklarację udzielania pomocy. Istnieją punkty pomocy prawnej. W każdej Okręgowej Izbie Radców Prawnych mamy osoby wyznaczone do działania i udzielania pomocy. Jest też pomoc udzielana bezpośrednio na granicy. Odbywają się także spotkania koordynatorów poszczególnych punktów pomocy prawnej działających przy izbach – wskazał Włodzimierz Chróścik. – Tę pomoc należałoby koordynować.

Właśnie w tym celu, w ramach Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych „Prawnicy Razem”, któremu w tym roku przewodniczy KRRP, powstało Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej.

– Centrum koordynować będzie udzielanie pomocy na terenie całej Polski. W poniedziałek uruchomiona zostanie strona internetowa dedykowana Centrum. W ramach formularza dostępnego na tej stronie każdy prawnik w Polsce – po zarejestrowaniu się – będzie dostępny w systemie, a osoba, która szuka pomocy i przejdzie przez kilka etapów weryfikacji (np. odpowie, czego dotyczyć ma porada prawna), zostanie połączona z tym konkretnym prawnikiem – specjalistą w danej dziedzinie. Dlatego też w ramach strony zbierane będą zapisy w dwóch kategoriach – dla prawników, którzy chcą działać w ramach już utworzonego punktu pomocy prawnej, oraz dla punktów, które chcą zostać wpisane na mapę pomocy prawnej Centrum. W najbliższym czasie rozpoczniemy również współpracę z tłumaczami języka ukraińskiego. Wstępnie mamy już 40 punktów w całym kraju. Współdziałamy też z różnymi organizacjami pozarządowymi. System wdrożony w ramach Centrum umożliwi uporządkowanie pomocy prawnej – podsumował Prezes KRRP.

Podczas posiedzenia omówiono także projekty uchwał w sprawie wyrażenia zgody na wydatkowanie środków z tytułu zobowiązań dotyczących druku, konfekcjonowania i wysyłki wydawnictw Krajowej Rady Radców w Prawnych oraz w sprawie badania sprawozdania finansowego Krajowej Izby Radców w Prawnych za rok 2021. Ponadto przedstawiono wynik pracy w zakresie analizy opodatkowania wynagrodzeń w samorządzie radców prawnych i składki zdrowotnej.

Przedstawiono uchwałę w sprawie zmiany Uchwały Nr 19/XI/2020 Krajowej Rady Radców w Prawnych z dnia 5 grudnia 2020 r. w sprawie ustalenia zakresu obowiązków członków Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych XI kadencji oraz uchwałę w sprawie powołania nowych członków kolegium redakcyjnego kwartalnika „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe”.

W ramach przedmiotowego posiedzenia omówiono stan zaawansowania prac realizowanych w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych.

Przedstawiono także sprawozdania z działań realizowanych w obszarze odpowiedzialności dyscyplinarnej Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz poszczególnych komisji KRRP, tj. Wyższej Komisji Rewizyjnej, Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów, Komisji Aplikacji, Komisji Doskonalenia Zawodowego, Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu, Komisji Praw Człowieka, Komisji Promocji Zawodu, Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego oraz Komisji Zagranicznej. Swoje sprawozdanie z roku 2021 przedstawił również Krajowy Zespół Wizytatorów. Ważnym punktem posiedzenia było także przedstawienie informacji dotyczących bieżących projektów i spraw realizowanych przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP, w tym informacji dotyczących opiniowania reform wymiaru sprawiedliwości oraz nowelizacji kodeksów prawnych.

Przedmiotem rozmów był również temat nowego logo jubileuszowego Krajowej Izby Radców Prawnych oraz publikacje z okazji 40-lecia samorządu.

Omówione projekty uchwał zostały poddane głosowaniu w formie online.

Zobacz także