Wideospotkanie Prezydium KRRP

Zasady funkcjonowania uruchamianego przez KIRP Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej dla obywateli Ukrainy były tematem przewodnim wideospotkania Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, które odbyło się 8 marca br. Dodatkowo omówiono sprawy organizacyjne, finansowe i osobowe.

Członkowie Prezydium omówili sposób działania CKPP oraz projekty uchwał dotyczących wydatkowania środków finansowych na jego funkcjonowanie. Celem działania Centrum będzie zbieranie informacji od osób koordynujących pomoc prawną i zapewnienie im wsparcia. Radcowie prawni i aplikanci radcowscy, którzy zgłosili chęć udzielania pomocy pro bono na rzecz obywateli Ukrainy, będą rozwiązywać zgłaszane konkretne problemy prawne, tworzyć i ujednolicać wzory dokumentów. Powstanie mapa punktów pomocowych w całej Polsce. W Centrum dostępne będą również materiały informacyjne w różnych językach na temat aktualnych przepisów dotyczących wjazdu i pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Jednocześnie uruchomiona zostanie specjalna infolinia, dzięki której osoby świadczące pomoc prawną oraz Ukraińcy uzyskają niezbędne wsparcie. Szczegóły dotyczące działania Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej w Warszawie dostępne będą wkrótce na dedykowanej pomocy Ukrainie stronie internetowej.
Przedmiotem dyskusji podczas wideospotkania były również obchody 25-lecia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i współorganizowana przez KIRP w związku z tym wydarzeniem konferencja naukowa zaplanowana na 2 kwietnia w Krakowie.
Omówiono projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia regulaminu I Edycji Turnieju Arbitrażowego dla Studentów oraz przedstawiono projekt uchwały dotyczącej opracowania kazusu wraz z pytaniami na potrzeby VII edycji Konkursu – Akademia Wiedzy o Prawie.
Rozmawiano również o kwestiach technicznych serwisów szukajradcy.pl oraz e-kirp.pl, a także przygotowaniu nowej platformy e-learningowej Krajowej Izby Radców Prawnych. Przedmiotem spotkania były także kwestie związane z egzekucją kosztów postępowania dyscyplinarnego.
Podjęto dyskusję w przedmiocie uchwały w sprawie tłumaczeń nazwy zawodu radcy prawnego na język ukraiński, ormiański i rosyjski oraz rozmawiano na temat objęcia patronatem honorowym Krajowej Rady Radców Prawnych III Ogólnopolskiej Konferencji Aksjologicznej pt. „Aksjologia egzekucji sądowej – w poszukiwaniu optymalnego poziomu ochrony praw wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym”.
Omówione projekty uchwał zostały poddane głosowaniu w formie online.

Bezpośrednio po spotkaniu Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych odbyło się wideospotkanie z Dziekanami Rad Okręgowych Izb Radców Prawnych, którego głównym tematem była aktualna sytuacja w Ukrainie i funkcjonowanie Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej.
Poszczególne izby wypowiedziały się, jakie wsparcie potrzebne jest ze strony Krajowej Izby Radców Prawnych. Szczególnie izby znajdujące się najbliżej przejść granicznych z Ukrainą podkreśliły swoje potrzeby. Są to m.in.: odciążenie zorganizowanej przez izbę lubelską infolinii z poradami prawnymi (przekierowanie części połączeń do radców z innych izb), stworzenie ulotek informacyjnych w języku ukraińskim, angielskim i rosyjskim oraz pomoc przy zakwaterowaniu radców prawnych udających się do punktów recepcyjnych przy granicy w celu wsparcia uchodźców także poprzez udzielanie im informacji prawnych.
Poruszono także kwestie związane z obchodami 40-lecia i konferencji naukowej z okazji 25-lecia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto rozmawiano o kwestiach związanych z organizacją Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych oraz omówiono zagadnienia związane z egzekucją kosztów postępowania dyscyplinarnego.

Zobacz także