Wielki Finał Tour de Konstytucja 2022

27 sierpnia zakończył się tegoroczny cykl Tour de Konstytucja 2022. Wydarzenie odbyło się w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki. Samorząd radców prawnych reprezentowany był przez Prezesa KRRP Włodzimierza Chróścika oraz warszawskich radców na czele z Dziekan Rady OIRP w Warszawie Moniką Całkiewicz.

Członkowie naszego samorządu dostępni byli przez cały czas trwania wydarzenia na stoisku, gdzie rozmawiali z mieszkańcami Warszawy o zagadnieniach prawnych związanych z przestrzeganiem Konstytucji i zasad praworządności oraz ochrony praw człowieka. Radcowie przeprowadzili także quiz z wiedzy o Konstytucji.

Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik przyznał, że pomysł inicjatorów Tour de Konstytucja, aby tak po prostu, po ludzku rozmawiać z Polkami i Polakami o tym, co fundamentalne, najważniejsze w ich prawach, jest genialny w swojej prostocie. Prezes KRRP dodał, że ma wielką satysfakcję, iż w tym roku radcy prawni włączyli się w ten projekt tak licznie i z tak dużym zaangażowaniem. – Tour de Konstytucja to także nasze miejsce i bardzo się z tego cieszymy. Działamy w niepokojących czasach. W Polsce i wielu innych krajach podstawowe prawa i wolności obywatelskie bywają zagrożone. To czas, kiedy my jako prawnicy musimy działać. Musimy niezmiennie odgrywać rolę opiekuna wspierającego obywatela. To nasze podstawowe zadanie. A Tour de Konstytucja daje nam możliwość realizowania go – ocenił Włodzimierz Chróścik.

Zdaniem Prezesa KRRP choć pomysł Tour de Konstytucja narodził się w czasach trudnych dla praworządności, to wartość tych spotkań jest tak duża, że powinny być one  kontynuowane niezależnie od warunków politycznych, gdyż są świetną formą obywatelskiej edukacji. Radcy prawni z pewnością będą taką kontynuację wspierać.

Włodzimierz Chróścik zwrócić się także do koleżanek i kolegów wykonujących inne zawody prawnicze. – Jeśli mamy dobrze projektować i budować ten wspólny dom – państwo obywatelskie – musimy mimo wszelkich przeciwności działać razem. Grać do jednej bramki – sprawnego i skutecznego wymiaru sprawiedliwości. Nie dajmy się poróżnić, nie stawiajmy interesów korporacji czy indywidualnych ponad wspólnym interesem zawodów zaufania publicznego, jakim jest po prostu dobre państwo, dobre prawo i bezpieczny obywatel. Proszę Was o wsparcie w budowaniu takiej współpracy i sam deklaruję pełną otwartość i zaangażowanie. Podczas morskiej nawałnicy tylko zgodne sterowanie okrętem daje szansę na bezpieczne przybicie do portu. Tego nam wszystkim życzę – powiedział Prezes KRRP, dziękując wszystkim za zaangażowanie w tegoroczny Tour de Konstytucja. – Robicie dobrą, ważną robotę. Głęboko wierzę, że razem zmienimy polską rzeczywistość prawną na lepsze już niedługo. Do zobaczenia za rok! – zakończył.

Samorząd radców prawnych obok Prezesa KRRP i Dziekan OIRP w Warszawie reprezentowany był przez radców: Przewodniczącą Komisji Zagranicznej i Praw Człowieka OIRP w Warszawie Magdalenę Bartosiewicz, która jest jednocześnie członkiem Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych, Agnieszkę Kędzior, Edytę Romanowską, Agnieszkę Roguską-Kikoła, Magdalenę Kupczyk-Czerniawską, Stefana Cieślę oraz aplikantów radcowskich Natalię Wrońską, Małgorzatę Wojtaś oraz Kajetana Makowca.

 

 

Zobacz także