Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego w ramach programu TRALIM 3

Wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego w ramach programu TRALIM 3

W dniach 19-20 września, w ramach programu TRALIM 3 koordynowanego przez Fundację Prawników Europejskich, odbyła się w Polsce wizyta studyjna poświęcona tematyce prawa migracyjnego i azylowego. Uczestnikami wydarzenia była grupa 19 prawników z Cypru, Hiszpanii, Francji, Grecji oraz Irlandii, specjalizujących się w prawie migracyjnym i azylowym. Celem wizyty było przybliżenie im specyfiki funkcjonowania polskiego systemu azylowego oraz procedur związanych z prawem migracyjnym.

W pierwszym dniu prawnicy odwiedzili Białystok, gdzie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Straży Granicznej. W ramach wizyty uczestnicy zapoznali się z infrastrukturą oraz funkcjonowaniem placówek zajmujących się procesowaniem osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. Europejscy prawnicy zostali również naocznie zapoznani z funkcjonowaniem bariery na granicy Polski i Białorusi, jak również mieli okazję rozmowy z funkcjonariuszami pełniącymi tam służbę na co dzień. Uczestnicy wizyty spotkali się również z Fundacją Dialog i poznali funkcjonowanie tej organizacji w kontekście uchodźczym i migracyjnym. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedstawicielami polskich instytucji i organizacji uczestnicy mogli lepiej zrozumieć wyzwania oraz specyfikę systemu azylowego w Polsce. Tego dnia odbyło się również spotkanie z mec. Magdaleną Bartosiewicz, która przybliżyła rolę Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Drugiego dnia delegacja przeniosła się do Warszawy, gdzie odbyła się część teoretyczna wizyty. W ramach warsztatów i wykładów eksperci omówili kwestie związane z polskim prawem azylowym oraz migracyjnym, jak również wyzwaniami stojącymi przed systemami prawnymi krajów Unii Europejskiej w powyższym kontekście. Prawnicy z Europy mieli również okazję spotkania z białoruskimi prawnikami zajmującymi się prawami człowieka, którzy omówili obecną sytuację prawników w tym kraju.

Wizyta była znakomitą okazją do zacieśnienia współpracy międzynarodowej oraz wymiany dobrych praktyk w dziedzinie prawa migracyjnego i azylowego, a także umożliwiła prawnikom z różnych krajów lepsze poznanie wyzwań, przed którymi stoi Polska w obliczu rosnącej liczby osób ubiegających się o azyl.

1 / 4