Znamy laureatów Turnieju Konstytucyjnego

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia nagród laureatom Turnieju Konstytucyjnego. Organizowany przez Krajową Izbę Radców Prawnych turniej wpisuje się w obchody ćwierćwiecza uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r.

Wśród laureatów Turnieju Konstytucyjnego w kategorii aplikanci radcowscy znaleźli się Milena Gapska z OIRP w Poznaniu, Adrian Szmajdziński z OIRP w Krakowie oraz Jerzy Muszyński z OIRP w Poznaniu. Natomiast z grupy studentów szkół wyższych najwyższe wyniki uzyskali Patrycja Kamińska z Uniwersytetu Gdańskiego, Mateusz Taranek z Uniwersytetu Warszawskiego i Adam Marciniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prowadząca spotkanie Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Ewa Gryc-Zerych podsumowała, iż w Turnieju Konstytucyjnym udział wzięli aplikanci z 17 okręgowych izb. Wyróżnienie dla aplikantów, którzy osiągnęli najwyższy wynik w swojej izbie, trafiło do Darii Niewiadomskiej z OIRP w Bydgoszczy, Agaty Skórskiej z OIRP w Lublinie, Agnieszki Kochanowicz z OIRP w Rzeszowie, Norberta Pieróga z OIRP w Szczecinie, Zofii Zimoch z OIRP w Wałbrzychu, Weroniki Przewały z OIRP we Wrocławiu oraz Anny Olchowik-Kozłowskiej z OIRP w Zielonej Górze.

Uroczystość zaszczycił były Marszałek Sejmu RP Józef Zych, Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego dla uchwalenia Konstytucji RP, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych I i II kadencji, który wygłosił referat „Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. – tożsamość i aksjologia”.

– Na temat konstytucji można mówić wiele, jednak nie wolno odrywać poszczególnych przepisów przede wszystkim od wątku historycznego, narodowego i wartości, o które nasze pokolenia przez wiele lat walczyły – powiedział Józef Zych. – I stąd cieszę się, że podjęliście taki trud, ponieważ to jest wynik naszego wspólnego zainteresowania – dodał były Marszałek Sejmu.

Podczas spotkania obecni byli również Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski oraz reprezentanci Krajowej Rady Radców Prawnych – Prezes Włodzimierz Chróścik, Wiceprezes Zbigniew Tur, oraz Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych.

– Dzisiejsza konferencja to kolejna z form jubileuszu, ważnych dla samorządu radców prawnych. W tym roku obchodzimy 40-lecie ustawy o radcach prawnych, a tym samym istnienia samorządu radcowskiego. Chcemy, aby ta rocznica była dla nas okazją nie tylko do integracyjnych inicjatyw, ale także, żeby stała się pretekstem do podjęcia głębokiej refleksji na temat przyszłości naszego zawodu i jego znaczenia w polskim wymiarze sprawiedliwości – podkreślił Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

W wydarzeniu wziął udział również Przewodniczący Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych Mirosław Wróblewski, który wygłosił referat „Jakie znaczenia dla radcy prawnego ma Konstytucja RP?”. Gościem spotkania była także Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland Katarzyna Kasińska.

Po uroczystości uczestnicy mieli okazję zwiedzić Sejm.

Organizowany przez KIRP Turniej Konstytucyjny wpisuje się w obchody ćwierćwiecza uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. Jego celem jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy o polskiej ustawie zasadniczej oraz kształtowanie postaw szacunku do wobec prawa.

Data wręczenia nagród laureatom – 17 października – nie jest przypadkowa. Tego dnia, w październiku 1997 r., weszły w życie przepisy uchwalonej w kwietniu Konstytucji.

Zobacz także